Maszyna rolnicza też musi mieć OC, nawet gdy nie ma rejestracji

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.

24.05.2021

Nowa ustawa - spekulanci zarobią na istotnych wadach mieszkań?

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.

24.05.2021

Uwaga na "pamiątki z podróży" - Polska wprowadza kary za nielegalny wwóz dóbr kultury

Prawo karne Prawo cywilne

Po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków celnicy będą mieć dodatkowe narzędzia i podstawę do tego, aby kontrolować dodatkową grupę "pamiątek przywożonych z zagranicy". Polska jest krajem atrakcyjnym dla przemytników, gdyż nie reguluje rynku sztuki. Nie było do tej pory kar za wwóz nielegalnych artefaktów - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska,

22.05.2021

Covidowe wakacje z unijnym certyfikatem, ale ostrożność konieczna

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.

22.05.2021

Sejm pracuje nad projektem o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.

20.05.2021

Skarga nadzwyczajna uchyla dawne wyroki, ale skutki nie zawsze do odwrócenia

Prawo cywilne Prawnicy

Jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyla po wielu latach prawomocne orzeczenie sądowe, to może sama ustalić komu przysługują prawa lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Jeśli skutki zaskarżonego wyroku są nieodwracalne, można sprawę umorzyć lub przyznać odszkodowanie, ale dodatkowego postępowania odszkodowawczego prowadzić nie trzeba.

20.05.2021

Za urządzenia energetyczne należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Przedsiębiorstwo przesyłowe będzie musiało zapłaci właścicielowi za bezumowne korzystanie z nieruchomości przeszło 100 tys. zł. - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. SA doszedł również do wniosku, że firma działała w złej wierze, bez trudu bowiem mogła uzyskać informację, kto jest właścicielem nieruchomości, z której korzystała przez długie lata.

20.05.2021

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.

19.05.2021

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym też są unieważniane

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów ubezpieczenia powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzają na rzecz poszkodowanych całość uiszczonych przez nich składek. A są do tego powody, bo skutek inwestowania przez zakład ubezpieczeń środków zbieranych od klientów jest często taki, że obecnie wartość rachunków jest niższa niż suma wpłaconych składek.

19.05.2021

Kłopotliwe zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Prawo cywilne

Rozwianie niepewności czy ucieczka od analizy problemu? Prezydencki projekt ustawy dodającej w kodeksie cywilnym przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej budzi sprzeczne opinie. Ale nawet jego krytycy przyznają, że wniesienie inicjatywy przez prezydenta jest bardzo dobrym sygnałem, bo niepewność w obszarze zadośćuczynień nie jest sytuacją korzystną.

18.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

SN: Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na wpis referendarza

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.05.2021

Niepoczytalny pirat drogowy to kłopoty dla innych kierowców

Prawo cywilne

Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.

15.05.2021

Blockchain zastąpi wkrótce papierowe umowy

Prawo cywilne Finanse

Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain

15.05.2021

Senat poprawia nowelę o e-doręczeniach - m.in. wykreśla kontrowersyjny zapis o e-odpisie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ponad 20 poprawek, m.in. dotyczących umożliwienia szerszej jawności spraw cywilnych rozpatrywanych w warunkach pandemii oraz poszerzenia składów sędziowskich rozpatrujących takie sprawy - wprowadził w czwartek Senat do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Znalazła się wśród nich także poprawka wykreślająca obowiązek wnoszenie odpisu pisma procesowego w formie elektronicznej.

13.05.2021

Agent ubezpieczeniowy odpowiada za umowy, nawet po zmianie pracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać w umowach z dystrybutorami różnego rodzaju mechanizmy, mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej jakości procesu sprzedaży polis. Części agentów takie rozwiązanie nie podoba się, ale akceptuje je Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, według którego służy to ochronie praw konsumentów.

13.05.2021

Po sześciu latach od wyroku TK jest projekt o stwierdzaniu nieważności decyzji

Prawo cywilne Administracja publiczna

Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa

13.05.2021

SN powie, czy mogą być kary umowne bez terminu i w procentach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.

12.05.2021

Galerie handlowe: Narzucanie czynszów może naruszać unijne zasady pomocy publicznej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do posłów, by nie uchwalali ustawy obniżającej najemcom czynsze w galeriach handlowych. Jej zdaniem tego typu rozwiązanie może naruszać unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej, ponieważ faworyzuje najemców powierzchni handlowej kosztem właścicieli i zarządców centr handlowych.

11.05.2021

Deweloperzy jeszcze liczą, że Senat obniży składki na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Budownictwo

Deweloperzy chcą jeszcze walczyć w Senacie z niekorzystnymi dla nich zapisami w tzw. ustawie deweloperskiej. Liczą, że uda się im zmniejszyć o połowę wysokość składki, jaką będą wpłacać na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To właśnie z tego funduszu mają być wypłacane pieniądze osobom, które kupiły lokal od upadającego przedsiębiorcy.

11.05.2021