Wciąż niejasności co do roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Prawo cywilne

W uzasadnieniu do uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja br. w sprawie kredytów nie ma niespodzianek. Nadal niejasne jest jednak stanowisko co do „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” - uważa adwokat Anna Diaby-Lipka. - W zakresie przedawnienia roszczeń banku o zwrot wypłaconego kapitału musimy poczekać i zobaczyć czy stanowisko Sądu Najwyższego się przyjmie - dodaje.

17.08.2021

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.

17.08.2021

Prawo własności przemysłowej ma być bardziej przejrzyste

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po ponad 20 nowelizacjach obecnie obowiązująca ustawa – Prawo własności przemysłowej wymaga kompleksowej zmiany, która sprawi, że regulacje prawne dotyczące praw własności przemysłowej będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla odbiorców - piszą Natalia Basałaj i Andrzej Przytuła. I wyrażają nadzieję, że przygotowywana nowa ustawa taka właśnie będzie.

17.08.2021

Oczekiwanie na uchwałę SN nie upoważnia do zawieszania spraw frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Coraz częściej sądy rozpoznające sprawy dotyczące kredytów frankowych zawieszają postępowania, powołując się na konieczność oczekiwania na rozpoznanie przez Sąd Najwyższy wniosku pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygniecie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Praktyka ta budzi jednak zasadnicze wątpliwości

14.08.2021

Nie warto zwlekać z rozliczeniem wcześniejszej spłaty kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.

14.08.2021

Będą skutki uchwalenia Lex TVN dla stosunków gospodarczych z USA

Prawo cywilne

Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.

13.08.2021

Prokurator Generalny chce zmiany reguł przedawnienia roszczeń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego

13.08.2021

Europejski rynek hipoteki odwróconej przyjął zasady etyczne

Prawo cywilne Domowe finanse

Ochrona konsumentów, czyli zapewnienie im profesjonalnej i etycznej obsługi poprzez przekazywanie informacji przez kompetentne, wykwalifikowane i należycie upoważnione osoby - zawierają normy etyczne europejskich podmiotów oferujących hipotekę odwróconą. Są w nich też zasady dotyczące warunków spłaty, swobody klientów w zakresie niezbędnych modernizacji czy prawa do wcześniejszego wykupu i rozwiązania umowy.

11.08.2021

Związki: Zatrudniony na śmieciówce też ma być pracownikiem

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji kodeksowej pracownika o osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych to propozycja Forum Związków Zawodowych na rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych. Eksperci są jednak sceptyczni. Są za jednakowym traktowaniem wszystkich utrzymujących się z własnej pracy w zabezpieczeniu społecznym, gwarantującym emerytury w przyszłości,

11.08.2021

UOKiK: Już nie ma ograniczeń w pozaodsetkowych kosztach kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 1 lipca nie obowiązują już przepisy z tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zwraca więc uwagę, że teraz pożyczki, zwłaszcza chwilówki, mogą być nawet pięciokrotnie droższe. - Policz koszty, zanim podpiszesz umowę - sugeruje UOKIK.

10.08.2021

SN: Niepotrzebny odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów podjął uchwałę związaną z ostatnią nowelizacją postępowania cywilnego z lipca 2019 roku. Według uchwały, odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu między pełnomocnikami. A zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji.

07.08.2021

Jak i od kogo dochodzić odszkodowań z tytułu powikłań po szczepionce na COVID-19

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Trwa proces legislacyjny w sprawie tzw. szybkiej ścieżki przyznawania zryczałtowanego odszkodowania, w razie wystąpienia powikłań po szczepionce na COVID-19. Trudno powiedzieć kiedy i w jakim kształcie zostanie ona wprowadzona do obrotu. Obecnie więc pozostaje jedynie ścieżka postępowania przez sądami powszechnymi, która jest zdecydowanie dłuższa i bardziej skomplikowana - pisze Joanna Botiuk.

07.08.2021

SN pyta prokuratora o cesję wierzytelności, dotyczącą pomocy finansowej dla producentów

Prawo karne Prawo cywilne

Spór jest precedensowy i zawiły. Po wyroku wydanym w pierwszej instancji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyła doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez beneficjenta pomocy finansowej i zarazem - powoda. Oskarżenie dotyczy niekorzystnego gospodarowania mieniem publicznym. Sprawę badają biegli sądowi.

05.08.2021

Sędzia Juszczyszyn wygrywa z Sądem Najwyższym o dobre imię

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że uchwała Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji o 40 proc. nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Wyrok zapadł 3 lipca br. w procesie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu.

04.08.2021

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą, ale z zastrzeżeniem, że jej rozmiary będą służyć realizacji jej celów. Nieostra regulacja ustawowa w tym zakresie powoduje jednak wiele wątpliwości i praktycznych dylematów związanych z rozróżnieniem obu tych sfer działalności - twierdzi Dawid Feliszek, prawnik z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

02.08.2021

Sąd: Naprawa zabytkowego samochodu tylko oryginalnymi częściami

Prawo cywilne

W sporze o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie zabytkowego samochodu, kwestie związane z procedurami przewidzianymi w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, nie są kluczowe. Istotne jest natomiast ustalenie tego, jaką kwotę powinien uzyskać poszkodowany, by móc przywrócić rzecz do stanu sprzed zdarzenia - orzekł Sąd Rejonowy w Oleśnie.

31.07.2021

Zleceniobiorca też ma prawo do świadczeń z ZUS

Prawo cywilne BHP

Jeśli zleceniodawca angażuje zleceniobiorcę, musi go objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi i zdrowotnymi oraz opłacić za to składki w ZUS. Prawo do świadczeń za wypadek przy pracy zleceniobiorca ma już od pierwszego dnia zgłoszenia w ZUS.

30.07.2021

SN: Szkoły, przedszkola i straż miejska straciły pieniądze z powodu błędu gminy Ząbki

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Jednostki organizacyjne gminy muszą same zakładać rachunki bankowe dla prowadzenia działalności i gmina nie powinna za nie podpisywać w tym celu umowy z bankami - wynika z wyroku Sądu Najwyższego. Dlatego, że w razie upadku banku jej jednostki - szkoły i przedszkola - nie dostaną od Bankowego Funduszu zwrotu depozytów nawet w minimalnej części gwarantowanej.

30.07.2021

Fikcja doręczenia nadal obowiązuje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepis przewidujący doręczanie pism procesowych przez komornika obowiązuje już od ponad półtora roku, jednak wciąż wywołuje wiele wątpliwości w praktyce. Większość sędziów zdaje się traktować wprowadzoną regulację zbyt restrykcyjnie, co niejednokrotnie pozbawia wierzycieli możliwości dochodzenia ich roszczeń na drodze sądowej - pisze adwokat Anna Pioch.

30.07.2021

Nie warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wypowiedział się już prawie co do wszystkich pytań postawionych mu do rozstrzygnięcia przez I Prezes - twierdzi adwokat Anna Diaby-Lipka. I dodaje, że uchwała pełnego składu może mieć znaczenie dla praktyki, jednak w świetle aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i TSUE zmiana poglądu na już rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy kwestie jest mało prawdopodobna.

29.07.2021