Prezes SO w Warszawie: Reforma postępowania cywilnego jest za mało radykalna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mamy masę spraw wielotomowych, np. w pionie cywilnym jest to 60 proc. wszystkich takich spraw w całej Polsce. Już co piąta wpływająca sprawa procesowa dotyczy kredytów frankowych. Sędziowie mogliby sądzić więcej, ale brakuje protokolantów. Obawiam się, że bez dodatkowych środków, trzeba będzie zamknąć sąd na dzień czy dwa w tygodniu – mówi Joanna Bitner

14.11.2018

List do prezesa TSUE: Czternastu sędziów NSA i WSA wraca do orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że 14 sędziów tego sądu, którzy przeszli w stan spoczynku według ustawy o Sądzie Najwyższym, wraca do orzekania na te same stanowiska i na tych samych warunkach. Oznacza, to wykonanie w NSA postanowienia TSUE.

13.11.2018

Rumunia też z zarzutem ograniczania niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości

W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.

13.11.2018

Urzędnicy rażąco naruszający prawo kończą „w zawiasach”

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Większość funkcjonariuszy publicznych prawomocnie skazanych za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, zrobiło to dla korzyści majątkowej lub osobistej. Najmłodszy z nich nie ukończył jeszcze 21 lat. Wyroki pozbawienia wolności za korupcję orzekane są jednak w zawieszeniu, a same przepisy – wykorzystywane często do lokalnych rozgrywek.

13.11.2018

Julia Przyłębska proponuje Europie nowy model sądów konstytucyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Każdy, nawet najmniejszy kraj poprzez swoje dziedzictwo kulturowe jest częścią naszej tożsamości europejskiej. Dlatego z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Litwy uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć pewną alternatywę dla tej myśli prawniczej czy idei trybunałów konstytucyjnych Europy Zachodniej - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.

12.11.2018

Premier: Przedstawimy TSUE rozwiązania nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.

11.11.2018

Prof. Piotrowski: Zabezpieczenie unijnego trybunału obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości

Wbrew deklaracjom polityków obozu rządzącego, postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymujące stosowanie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, obowiązuje od momentu jego wydania i nie podlega zaskarżeniu - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

10.11.2018

KRS przekazuje do NSA odwołania kandydatów do SN i nie uznaje zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.

09.11.2018

Sędzia Kasicki: rzecznik dyscyplinarny powołuje się na stare przepisy

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.

09.11.2018

Sędziowie o dyscyplinarkach - mamy mniej praw niż przestępca

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

09.11.2018

Prezydent: Trzeba zareagować na postanowienie TSUE, bo będą kary

Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.

08.11.2018

Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Prezydent wzmacnia "sędziowską kastę" w SN

Wymiar sprawiedliwości

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni motywacje Andrzeja Dudy, który po prawie półtora roku powołał do Sądu Najwyższego dwoje sędziów wskazanych mu przez poprzednią KRS. Żeby było jasne, to doskonali prawnicy, którzy bez wątpienia wzmocnią Sąd Najwyższy, ale nijak to się ma do poprzednich działań prezydenta wobec tej instytucji.

08.11.2018