Testament coraz częściej u notariusza i w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 lat notariusze przeprowadzili ponad 800 tysięcy spraw spadkowych. Choć Polacy nadal podchodzą do sporządzania testamentów dość niefrasobliwie, to jednak coraz więcej osób korzysta z pomocy notariuszy. Wzrasta też liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT).

18.07.2019

KE zapowiada monitoring praworządności w krajach unijnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Coroczny raport z przegląd stanu praworządności oraz skuteczniejsze egzekwowanie prawa to nowe pomysły Komisji Europejskiej na dyscyplinowanie krajów, które naruszają rządy prawa. W środę ogłosił je Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział też wsparcie finansowe dla organizacji broniących rządów prawa.

17.07.2019

I Prezes SN kieruje sprawę sędziego Zaradkiewicza do rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf sędzia Kamil Zaradkiewicz mógł naruszyć szereg reguł obowiązujących w Sądzie Najwyższym, a tym samym dopuścić się przewinienia służbowego. Sędzia zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania o statusu sędziów powołanych na podstawie uchwał KRS w latach 2011 - 2017, w kontekście wyroku TK kwestionującego legalność ówczesnej Rady. Potem jednoosobowo zdecydował, że przekaże akta tej sprawy do Izby Dyscyplinarnej.

17.07.2019

KE: Nowe postępowanie dyscyplinarne zagraża niezawisłości sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska nie rozwiała wątpliwości Komisji Europejskiej, co do niezawisłości sędziów. Komisja nadal uważa, że jest ona zagrożona przez nowe postępowanie dyscyplinarne. Jeśli Polska nie wprowadzi zmian, KE może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.07.2019

TK: Prezydent to nie notariusz, musi mieć czas na decyzję o podpisaniu ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny badał, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, zgodność z Konstytucją przepisu określającego termin wejścia w życie noweli ustawy odraczającej funkcjonowanie Rejestru Należności Publicznoprawnych. Został on wyznaczony przed upływem 21 dni, które głowa państwa ma na podjęcie decyzji o podpisaniu regulacji. Trybunał uznał, że jest niekonstytucyjny.

17.07.2019

Leczenie uzależnionych od alkoholu może być przymusowe, ale z ograniczeniami

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zgodnie z przepisami, leczenie uzależnionych od alkoholu ma być dobrowolne. Sąd może zobowiązać uzależnionych do podjęcia terapii, ale nie wolno trzymać ich w szpitalu "pod kluczem". Okazuje się jednak, że niekiedy dochodzi do stosowania przymusu wobec osób, które powinny samodzielnie o sobie decydować.

17.07.2019

Państwowa Komisja zajmie się przypadkami pedofilii - także w Kościele

Wymiar sprawiedliwości

Komisja ma składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale też o tym, że takiego zawiadomienia wcześniej nie skierowano. Ma również identyfikować zaniedbania i zaniechania - zarówno instytucji państwowych, jak i organizacji pozarządowych, podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z leczeniem, a także kościołów i związków wyznaniowych. Projekt ustawy przyjął właśnie rząd.

16.07.2019

KRS rusza z wyborem sędziów do SN

Wymiar sprawiedliwości

Na przełomie sierpnia i września Krajowa Rada Sądownictwa ma wrócić do wyboru sędziów do Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Trzy konkursy były wstrzymane na mocy zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczyły bowiem miejsc po sędziach, którzy po ukończeniu 65 roku życia musieli przejść w stan spoczynku. Oddzielnie prowadzony będzie wybór sędziów do Izby Dyscyplinarnej.

16.07.2019

Całkiewicz: Zabójca dziecka czai się w rodzinie, nie jest obcy

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce problemem nie jest brak właściwych uregulowań prawnych chroniących dzieci, ale skuteczne ich stosowanie. Sytuacja dziecka często jest nieprawidłowo rozpoznana, bo nie zostały ustalone faktyczne warunki, w jakich przebywa. Zdecydowanie szwankuje też kontrola obywatelska. Nadal większość Polaków nie reaguje na płacz za ścianą, bo nie chcą się wtrącać – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Monika Całkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego, radca prawny.

16.07.2019

Prokurator Generalny wniósł dotąd 26 skarg nadzwyczajnych

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Samych wniosków o taką skargą prokuratura przeanalizowała około 2820 - ustaliło Prawo.pl. Tylko 26 spośród nich - w ocenie śledczych - było zasadnych. W przypadku pozostałych - jak uznano - brak było podstaw do skierowania do Sądu Najwyższego.

16.07.2019

Iustitia wzywa do obrony praworządności i sędziów SN

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia apeluje do organizacji polskich i międzynarodowych o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuacje wokół Sądu Najwyższego. W podjętej właśnie uchwale wskazuje, że w najbliższym czasie może dojść do prób pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych sędziów SN.

15.07.2019

Nie tylko areszty - wzrasta liczba poręczeń majątkowych i dozorów

Wymiar sprawiedliwości

Począwszy od 2016 roku widać systematyczny wzrost stosowania nieizolacyjnych środków zapobiegawczych - w tym m.in. poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych, zakazów opuszczania kraju, a od 2012 ... nakazów opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Tylko liczba poręczeń majątkowych wzrosła do ubiegłego roku o prawie 1,5 tys., dozorów było więcej o ponad 3 tys.

15.07.2019

Skarga nadzwyczajna paraliżuje postępowania odszkodowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej wywołuje negatywne skutki dla osób, które liczą na odszkodowanie za wadliwe orzeczenia sądów cywilnych. Postępowania takie kończą się niepowodzeniem, bowiem Sąd Najwyższy wymaga, aby strona wykazała swoje starania o złożenie nowego środka zaskarżenia - pisze radca prawny Maciej Woźniak.

15.07.2019

Sąd: Spór o dowody nie przesądza o niewinności sprawcy wypadku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy uznał, że oskarżony nieumyślnie spowodował wypadek drogowy. Oskarżony podniósł, że to poszkodowany naruszył zasady ruchu drogowego. Zgłaszane przez niego wątpliwości nie uzasadniały podważenia wydanego wyroku - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Zagadnienie to wyjaśnia adwokat Łukasz Strzelecki.

13.07.2019

Oświadczenie majątkowe szefa KRS pod lupą rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

W oświadczeniu majątkowym przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura nie znalazły się informacje o jego zarobkach uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji szefa Rady. On sam tłumaczy, że o tym zapomniał i zapowiada korektę. Wstępne czynności wyjaśniające w tej sprawie podjął Przemysław Radzik,

12.07.2019

Jest uzasadnienie NSA, Kancelaria Sejmu zapowiada ujawnienie list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił uzasadnienie wyroku w sprawie ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS. Kancelaria Sejmu deklaruje, że podda je analizie i zainicjuje działania zmierzające do opublikowania tych list. Posłowie opozycji naciskają, by nastąpiło to jak najszybciej.

12.07.2019

Prawo do obrońcy - adwokaci powołują się na dyrektywy, sądy nie uznają

Wymiar sprawiedliwości

Są już pierwsze przypadki powoływania się adwokatów na dyrektywy regulujące dostęp do pomocy prawnej i obrońcy z urzędu. Jednak sądy takich wniosków nie uwzględniają - uzasadniając to polskimi przepisami i pouczeniem zatrzymanego o jego prawie do prawnika. A to jest iluzoryczne - wskazują eksperci. W ocenie przedstawicieli RPO, takim decyzjami sędziowie narażają się co najmniej na zarzut apelacyjny.

12.07.2019

Machińska: W Polsce nadal dochodzi do tortur - słabym ogniwem jest policja

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

12.07.2019