Niemcy: Nowy rząd zadba o partnerstwo z Polską, ale praworządności nie odpuści

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.

08.12.2021

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.

07.12.2021

Izba Dyscyplinarna zajmie się w tym tygodniu prokuratorami i radcami prawnymi

Prawo karne Prawnicy

Na wokandzie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w tym tygodniu nie ma żadnych spraw sędziów. We wtorek 7 grudnia br. miały się odbyć posiedzenia i rozprawy dwóch prokuratorów, radcy i adwokata, którzy mieli naruszać zasady etyki zawodowej. Nie dojdą do skutku, gdyż na przeszkodzie stanęła choroba sędziego Piotra Niedzielaka.

07.12.2021

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

06.12.2021

SN: Prof. Majchrowski zrzekł się urzędu sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zrzekłem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego - poinformował w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędzia SN w Izbie Dyscyplinarnej prof. Jan Majchrowski. Jak wyjaśnił, jest to forma protestu przeciwko naruszaniu w samym Sądzie Najwyższym obowiązującego polskiego prawa. Z jego oświadczenia wynika, że chodzi o stosowanie się do wyroków TSUE i niestosowanie się do wyroków TK.

06.12.2021

Prof. Modzelewski: Prawa podatkowego nie da się już zrozumieć

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nikt nie jest już w stanie przeczytać ze zrozumieniem wszystkich przepisów podatkowych. Jest tego za dużo, nie bardzo wiadomo, czy obowiązują czy też nie, jakość przepisów międzyczasowych i epizodycznych sięga już dna. Cechą przepisów prawa podatkowego, które dotyczą zwłaszcza podatków harmonizowanych, jest chaos, który pogłębia na co dzień radosna twórczość TSUE

03.12.2021

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.

02.12.2021

SN: Wadliwy skład sądu nie wstrzymał wykonania kary dla syndyka

Prawnicy

Kara zawieszenia w czynnościach służbowych syndyka na cztery lata nie będzie wstrzymana. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że orzekanie przez sędziego wadliwie powołanego przez nową KRS nie ma wpływu w wykonanie wyroku skazującego. Podobnie jak powołanie się na wniosek sędziego SN Kamila Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego o ujawnienie listy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL.

01.12.2021

Maczuga czy skalpel? Prawnicy mają narzędzia do kwestionowania orzeczeń "nowych" sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

4 miliony - tyle rozstrzygnięć mogli dotąd wydać sędziowie powołani z udziałem obecnej KRS. W ocenie prawników są jednak podstawy w procedurach - cywilnej, karnej i administracyjnej - by je skutecznie podważyć, podnosząc choćby wątpliwości wobec składu. Nie wszyscy jednak uważają, że wszystkie te orzeczenia powinny zniknąć z porządku prawnego.

01.12.2021

SN: Sędzia Widło sam wyłącza się od orzekania, bo wyrok może być nieważny

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do tej pory w Sądzie Najwyższym dochodziło do wyłączenia "nowego" sędziego, powołanego z udziałem nowej KRS przez "starych" sędzów. Teraz nastąpiło "samowyłączenie się". Sędzia Sądu Najwyższego Jacek Widło, rozpoznając skargę kasacyjną powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 8 listopada 2021 r., który orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest bezstronnym sądem.

29.11.2021

I Prezes SN wycofała akta sędzi Agnieszki Niklas-Bibik z Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Dzisiaj w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie odbyło się posiedzenie w sprawie zawieszenia sędzi Sądu Okręgowego w Słupsku Agnieszki Niklas-Bibik w czynnościach służbowych. Miało też nastąpić ewentualne uchylenie zarządzenia o przerwie w wykonywaniu tych czynności. O godz. 13. jednak I Prezes Sądu Najwyższego przychyliła się do wniosku obwinionej i nakazała zabranie akt z Izby Dyscyplinarnej. Obecnie Izba Dyscyplinarna nie dysponuje aktami obwinionej.

29.11.2021

Drzewiecki: "Uproszczone" budowy domów raczej się nie przyjmą

Prawnicy Budownictwo

Na rynku nieruchomości mamy istne szaleństwo. Ceny mieszkań poszybowały w górę i wiele osób nie stać nawet na małą kawalerkę. Wprowadzając uproszenia w budowie małych domów, ustawodawca chciał pomóc ludziom, dać szansę wybudowania czegoś niewielkiego na podstawie gotowego, taniego projektu budowlanego. Ale czy jego założenia są realne? Czy ktoś się skusi? Wątpię.

29.11.2021

Prof. Biernat: Zawstydzający wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie zauważył, jak zawstydzający jest jego wyrok. Broniąc stanowczo tezy, że nie jest sądem w rozumieniu art. 6 EKPC zgodził się tym samym, że nie musi spełniać wymagań przewidzianych w tym przepisie, tj. nie musi być niezawisły i bezstronny, nie musi rozpoznawać sprawy w rozsądnym terminie, ani być prawidłowo ustanowiony - stwierdza prof. Stanisław Biernat.

26.11.2021

Prof. Garlicki: Trybunał Konstytucyjny to sąd, a ETPC może badać status jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka odnosi gwarancje „prawa do sądu” do wszystkich organów, które ostatecznie rozstrzygają o prawach jednostki w sprawach cywilnych i karnych. Decyduje więc funkcja, właściwość organu, a nie jego nazwa - twierdzi prof. Leszek Garlicki, sędzia TK w stanie spoczynku i były sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

26.11.2021

Izba Dyscyplinarna zgadza się na zawieszenie w czynnościach sędziego Gąciarka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 24 listopada Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę o zawieszeniu w czynnościach Piotra Gąciarka – sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie oraz o obniżeniu mu wysokości wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia o 40 proc. Jest to reakcja Izby na odmowę orzekania z sędzią wyłonionym w procesie nominacji przez nową Krajową Radą Sądownictwa.

25.11.2021

Pandemia odsłania bolączki sądów, w tym problemy z informatyzacją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed informatyzacją ani sądy, ani prawnicy nie uciekną. Nawyki i umiejętności, które w związku z pandemią nabyli sędziowie, powinny być i po niej w sądach wykorzystywane. Problemem nadal są kwestie techniczne i lokalowe sądów, a także nadużywanie takich narzędzi jak choćby posiedzenia niejawne - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

25.11.2021

TK orzekł, że Trybunał w Strasburgu nie może oceniać statusu jego sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis o prawie do sądu i sprawiedliwego procesu zawarty w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zgodny z polską konstytucją. Ale pojęcie "sąd" użyte w art. 6 ust. 1 nie obejmuje Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uważa, że nie jest sądem, a postępowanie przed nim nie jest postępowaniem sądowym. Oznacza to, że nie będzie można kwestionować powołania sędziów TK.

24.11.2021

Dubois i Stępiński: Minął rok a sędzia Tuleya nadal zawieszony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rok temu trzech mężczyzn w togach podających się za sędziów zawiesiło sędziego Igora Tuleję w wykonywaniu funkcji sędziego. Niezwłocznie po wydaniu tego „orzeczenia” przełożony sędziego nie dopuścił go do pracy, czyli do orzekania, pomimo że decyzja o zawieszeniu nie miała żadnego znaczenia prawnego, bo nie pochodziła od sądu.

24.11.2021

Sądy w ciągłej reformie, a obywatel czeka dłużej na rozpoznanie sprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015 - 2020 znacząco wydłużyły się postępowania sądowe m.in. w sprawach cywilnych, z zakresu prawa pracy, rodzinnych i gospodarczych. Według Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia to efekt m.in. wadliwej polityki kadrowej, systematycznego zmniejszania się liczby sędziów - pod koniec 2020 r. liczba wakatów sędziowskich sięgała tysiąca - i równoczesnego wzrostu wpływu spraw.

24.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Nie jest niewinny radca, który przyjął nieobecność na rozprawie za taktykę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo iż radca prawny wygrał sprawę swego klienta, główny rzecznik dyscyplinarny postawił mu zarzuty naruszenia etyki zawodu. Powód: nieobecność na rozprawie, która spowodowała, że sąd nie mógł porozumieć się z powodem, a powód nie był informowany o taktyce obranej przez jego pełnomocnika z urzędu. Tymczasem absencja była swoistą taktyką procesową prawnika.

24.11.2021