RPO: Opłaty za egzamin na aplikacje sędziowską i prokuratorską naruszają konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

W 2019 r. kandydaci musieli zapłacić 1 125 zł za egzamin do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przy czym składa się on z dwóch etapów, a do drugiego przechodzi zaledwie co piąty ze zdających. To narusza zasadę równego traktowania - ocenia RPO i wskazuje, że minister sprawiedliwości określił wysokość opłaty na "najwyższym możliwym poziomie".

07.03.2020

Wysłuchanie w Senacie: Zmiany w KRS, ale nie całkiem powrót do przeszłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powrót do wyboru członków KRS przez sędziów oraz uwzględnienie w nim czynnika społecznego poprzez powołanie Rady Społecznej są pożądanymi zmianami - przekonywała większość uczestników zorganizowanego w czwartek wysłuchania publicznego ws. senackiego projektu ustawy o KRS.

05.03.2020

Prof. Grajewski: Trybunał Stanu nie musi być martwym organem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet jeśli Trybunał Stanu nie jest obecnie organem aktywnym, to doceniać należy prewencyjną funkcję jego istnienia - twierdzi prof. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Przyznaje jednak, że uzasadnione byłyby takie zmiany w tej instytucji, które pozwoliłyby jej spełniać rolę rzeczywistego obrońcy konstytucji.

05.03.2020

NSA nie rozpatrzył skargi kandydata do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy

Skarga kasacyjna kandydata niepowołanego na urząd sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie została merytorycznie rozpatrzona, gdyż zabrakło 19 innych osób, uczestników, powołanych na urząd tym samym postanowieniem. Sprawa więc wraca do sądu pierwszej instancji w celu uzupełnienia braków formalnych.

04.03.2020

TK: Nie można wyłączyć sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przy udziale obecnej Krajowej Rady Sądownictwa jest sprzeczna z konstytucją - stwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny. To odpowiedź na pytanie Izby Dyscyplinarnej SN sformułowane po uznaniu przez Izbę Pracy SN, że nie jest ona legalnym sądem.

04.03.2020

TK 31 marca oceni zgodność uchwały trzech izb SN z konstytucją i traktatem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 31 marca wyznaczył rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego styczniowej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Premier chce zbadania jej zgodności m.in. z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych UE.

03.03.2020

TSUE nie przesłucha sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Polski o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku KE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha w tej sprawie strony postępowania.

03.03.2020

NSA: Komornik przechodzi legalnie do adwokatury

Prawnicy

Wpis komornika na listę adwokatów nie oznacza zniesienia zakazu łączenia zawodu adwokata z jednoczesnym sprawowaniem funkcji w organach wymiaru sprawiedliwości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Co oznacza, że sprzeciw wobec wpisania komornika na listę adwokatów nie był zasadny.

03.03.2020

Gowin: Poprzemy zmiany w sądach, ale ewolucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy spłaszczyć strukturę sądów i upraszczać struktury sądowe oraz przyśpieszyć informatyzację sądów - twierdzi szef partii Porozumienie Jarosław Gowin. I deklaruje, że w tego rodzaju rozwiązaniach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może liczyć na 100 proc. poparcie ze strony jego ugrupowania.

03.03.2020

RPO do TSUE: Jest problem sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Problem postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów ma w Polsce charakter systemowy - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że ustawa "represyjna" z 20 grudnia 2019 r. wprowadziła mechanizm faktycznie uniemożliwiający wykonywanie niektórych orzeczeń TSUE.

03.03.2020

Adwokatura dojrzewa do kolejnych zmian w etyce

Prawnicy

Na nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium NRA w sobotę mają być przedstawione kolejne propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Po zliberalizowaniu zasad łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu, teraz ma być zaproponowany obowiązek informowania klienta o różnych rozstrzygnięciach sprawy, także w mediacji.

03.03.2020

Doświadczenie i pasja stoją za sukcesami startupów, także prawniczych

Prawnicy Małe i średnie firmy

W świecie startupów mamy dwa typy produktów: “nice-to-have” (z ang. miło mieć) albo “must-have” (muszę mieć). Jeżeli ktoś tworzy rozwiązanie z pierwszej grupy, które może i jest świetne, ale nie wpływa istotnie na biznes, to musi się liczyć z tym, że ciężko mu będzie je sprzedać. Te same zasady dotyczą LegalTech – mówi Piotr Boulangé,

03.03.2020

Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora Krasonia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów, którzy wstrzymali delegację prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. W sprawie interweniuje Rzecznika Praw Obywatelskich, według którego może to być naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu oraz zasad niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów.

02.03.2020

"Iustitia": Obowiązek ujawniania przynależności do stowarzyszeń sprzeczny z prawami człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzony przez ustawę z 20 grudnia 2019 r. obowiązek ujawnienia przez sędziów przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń jest sprzeczny z podstawowymi prawami człowieka takimi jak prawo do poszanowania życia prywatnego, wolność wyznania, wolność gromadzenia się i stowarzyszania się - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

02.03.2020

Kierujący elektrycznym mini-autkiem też może odpowiadać za szkodę

Prawnicy

Nie wszystkie urządzenia napędzane silnikiem są mechanicznymi środkami komunikacji. Pojęcie to nie dotyczy to na przykład przemysłowych dźwigów, ale także takich urządzeń jak drony i...mini-autka. Jeśli jednak mimo to w wyroku przyjęto inaczej to trzeba zbadać, czy za ewentualne szkody odpowiada nie właściciel, lecz kierujący takim pojazdem lub jego opiekunowie - ocenia adwokat Michał Burtowy.

29.02.2020

Izba Dyscyplinarna zajmie się immunitetem sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z planem, 20 marca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy wniosek Prokuratury Krajowej o o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei - poinformował w piątek rzecznik tej izby Piotr Falkowski. Tymczasem sędzia ogłosił, że nie stawi się przed tym organem.

28.02.2020

Statystyczny aplikant to absolwentka UW

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Aplikacje prawnicze większym zainteresowaniem cieszyły się wśród kobiet, stanowiły one prawie dwie trzecie wszystkich zdających egzamin w 2019 r. - wynika z danych resortu sprawiedliwości. Co za tym idzie - przy podobnym poziomie zdawalności dla obu płci - to kobiety będą stanowić większość na aplikacjach prawniczych.

28.02.2020

Dr Czernicki: Radcowie szukają nowej formuły działalności pro bono

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcowie prawni nie oczekują specjalnej gratyfikacji za działalność pro bono, ale systemowe docenienie ich pracy mogłoby być dodatkową zachętą. Choćby - wzorem samorządów anglosaskich - wprowadzenie systemu punktacji czy zwalnianie z części opłat – mówi radca prawny dr Filip Czernicki, koordynator ds. programów pro bono OIRP w Warszawie.

28.02.2020

Senat domaga się zaprzestania presji na sądy i sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji" - stwierdza w przyjętej w czwartek uchwale Senat. I domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Za uchwałą "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości" zagłosowało 51 senatorów

27.02.2020

Trzech sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Izby Karnej Sądu Najwyższego wybrało w czwartek sędziów Jerzego Grubbę, Jarosława Matrasa i Michała Laskowskiego (fot.) jako kandydatów na nowego prezesa tej Izby. Po zaopiniowaniu przez pierwszą prezes SN kandydatury zostaną przekazane prezydentowi, który powoła jednego z nich na prezesa SN kierującego Izbą Karną.

27.02.2020