Szybszy zwrot PIT z zeznania wypełnionego przez skarbówkę

Domowe finanse PIT

W tym roku po raz pierwszy wprowadzona została usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wypełnione deklaracje są dostępne dla podatników od 15 lutego. Im szybsza akceptacja rozliczenia, tym szybszy zwrot nadpłaty.

20.03.2019

Gminy boją się odliczać VAT

VAT

Samorządy mają problem z rozliczaniem VAT. Ministerstwo Finansów zmusza je, aby wybierały tylko te metody, które są wskazane w rozporządzeniu. To jednak wbrew prawu. Dodatkowo ich sytuację komplikują najnowsze stanowiska skarbówki i wyroki sądów. W efekcie gminy, na wszelki wypadek, rezygnują z prawa do odliczenia podatku. I ryzykują postawieniem im zarzutu niegospodarności.

19.03.2019

Nowe ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8

Rachunkowość

Od 13 marca 2019 roku osoby prawne (działające poza sektorem finansowym) mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe ‒ poinformowało Ministerstwo Finansów. Potwierdziło też, że w resorcie trwają prace nad wydłużeniem terminu złożenia CIT-8 za 2018 r. dla niektórych podatników.

18.03.2019

Korekta 2018 roku na starych zasadach

CIT PIT

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r. ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

18.03.2019

Niewykorzystany potencjał ulgi na badania i rozwój

CIT

Tylko 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe w 2017 r. zostało zgłoszone do ulgi na badania i rozwój - wynika z analizy ekspertów CRIDO Ulga B+R. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują jej potencjał?. Z opracowania wynika również, że od 2016 r. organy podatkowe wydały ponad 500 indywidualnych interpretacji na temat tego odliczenia.

18.03.2019

Można skorzystać z ulgi na dzieci, ale trzeba wykonywać władzę rodzicielską

Domowe finanse PIT

Rozliczając się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2018 r., warto pamiętać, że możliwe jest nie tylko odliczenie ulgi od podatku do zapłaty, ale także zwrot niewykorzystanej ulgi w gotówce lub na rachunek bankowy, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Kwotę zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi trzeba wykazać w deklaracji PIT-37 i PIT-36.

16.03.2019

Nowa matryca stawek jeszcze nie teraz

VAT

Projekt nowelizacji wprowadzającej nową matrycę stawek został zdjęty z porządku obrad piątkowego posiedzenia Sejmu. Punktem spornym stało się wyższe opodatkowanie napojów. Opozycja chciała odrzucić projekt w pierwszym czytaniu.

15.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019

Sprzedaż mieszkania bez podatku na nowych zasadach

Domowe finanse PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Najważniejsza jest data sprzedaży mieszkania i realizacja tzw. własnych celów mieszkaniowych. Na zmianach skorzystają m.in. spadkobiercy, którzy będą chcieli sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku.

15.03.2019

Twój e-PIT zagwarantuje szybszy zwrot podatku

PIT

Twój e-PIT - nowa usługa Ministerstwa Finansów działa już miesiąc. System umożliwia niemal automatyczne rozliczenie rocznego podatku przez osoby fizyczne. Z uproszczenia ma skorzystać 4 mln podatników.

15.03.2019

Coraz więcej objaśnień podatkowych, ale lepiej czytać ustawy

Ordynacja

Objaśnienia ministra finansów nie są źródłem prawa. Ponieważ jednak ta forma interpretowania przepisów jest przez resort coraz częściej wykorzystywana, eksperci radzą podatnikom, że dla nich bezpieczniej będzie, gdy w analizowaniu własnej sytuacji kierować się będą przepisami prawa, a nie objaśnieniami.

15.03.2019

MF chce objaśniać daninę solidarnościową

PIT

Każdy z małżonków, niezależnie od sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w PIT-36 albo w PIT-37, przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, będzie uwzględniał wyłącznie swoje dochody, nie łącząc ich z dochodami małżonka, ani nie dzieląc na pół ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

14.03.2019

Matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

Na bieżącym posiedzeniu Sejm zajmuje się nowelizacją przepisów ustawy o VAT. Mają one wprowadzić nową matrycę stawek VAT. Nowością będą także wiążące informacje stawkowe. Od czerwca tego roku będzie można pytać także o opodatkowanie świadczeń kompleksowych.

14.03.2019

UE ma nową listę rajów podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Unijny wykaz rajów podatkowych został zaktualizowany. W zeszłym roku 60 krajów wyeliminowało ponad 100 szkodliwych systemów podatkowych. Teraz na czarną listę zostało wpisanych 15 państw.

13.03.2019

Ruszają egzaminy na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy

W środę rozpoczyna się cykl pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Egzaminy potrwają aż 12 dni – do 29 marca br. Osoby, które zdadzą część pisemną z wynikiem pozytywnym, będą miały rok na zaliczenie części ustnej.

13.03.2019

Zmiany w VAT przyjęte – zapłata tylko na zgłoszony rachunek

VAT

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w VAT. We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym.

12.03.2019

Podatek u źródła podwyższa koszty działalności

CIT PIT

Zasady, które miały uprościć rozliczenia podatku u źródła tzw. WHT, przyniosły zgoła odwrotny skutek. Z uproszczeń właściwie nie da się skorzystać. Niektóre firmy zamiast pobierać podatek od kontrahentów, płacą go z własnej kieszeni. Tylko po to, żeby uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych procedur. Odzyskanie nadpłaconych danin może jednak okazać się niemożliwe.

12.03.2019

Co nowego w ordynacji podatkowej - zaproszenie na konferencję

Ordynacja

Zmiany w prawie podatkowym od zawsze są dynamiczne. W oczekiwaniu na uchwalenie nowej ordynacji podatkowej 23-24 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pt. Co nowego w ordynacji podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego.

11.03.2019

Nie ma przepisów - 20 maja papierosy mogą zniknąć z półek

VAT

W drugiej połowie maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych mogą okazać się niemożliwe. Brak krajowych przepisów i opóźnienia legislacyjne uniemożliwiają handlowcom i producentom dostosowanie się do skomplikowanego unijnego systemu śledzenia papierosów. Przedsiębiorcy apelują o szybkie uchwalenie prawa.

11.03.2019

Pełnomocnik zgłasza schemat podatkowy - tajemnicy nie gwarantuje

Ordynacja Kontrola zarządcza

Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.

11.03.2019