Prawo.pl
Negrita, Sony, Bruce i Hunter – francuskie psy wraz ze swoimi opiekunami będą pomagać polskim służbom w walce z koronawirusem. Szkolenie psów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej odbywa się w ramach francusko-polskiego projektu. Nauka potrwa osiem tygodni.
Krzysztof Koślicki
10.03.2021
Ordynacja Koronawirus a prawo
Beneficjentami ulgi rehabilitacyjnej mogą być podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają 14 400 złotych. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2020 roku.
Kuba Lewandowski
10.03.2021
Domowe finanse PIT
W środę podpisana została polsko-słowacka umowa o automatycznej wymianie informacji w dziedzinie podatku VAT. Dzięki niej oba kraje uzyskają narzędzia, które ułatwią wykrywanie i walkę z oszustwami w zakresie VAT.
Agnieszka Matłacz
10.03.2021
VAT
Nowe przepisy podwyższą wysokość górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe do pięciokrotnej w miejsce obecnie istniejącej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I apeluje do Senatu o wprowadzenie do procedowanej właśnie ustawy zmian blokujących tę podwyżkę.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
CIT PIT
Przygotowane przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzenie przewiduje zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.
Magdalena Olszewska
09.03.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Spółki
W rządzie trwa dyskusja na temat ewentualnego obniżenia stawki podatku od towarów i usług. Poinformowała o tym w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. I dodała, że projekt obniżki ma rekomendację reprezentowanego przez nią resortu. Nie podała jednak żadnych szczegółów tego projektu poza tym, że miałoby to być rozwiązanie czasowe.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
VAT
Blokowanie dostępu do stron internetowych oferujących nielegalne gry hazardowe, zakaz świadczenia usług płatniczych przez dostawców tych usług na rzecz nielegalnie funkcjonujących podmiotów oraz umożliwienie, w formie monopolu państwa organizacji gier hazardowych w internecie, przyniosły skutek w postaci istotnego ograniczenia czarnego rynku hazardowego - twierdzi Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
CIT Prawo gospodarcze

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.
Izabela Ścierska-Kulma Piotr Zaremba
08.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Faktury VAT z błędnymi nazwami miast wymagają korekty

Finanse publiczne Finanse samorządów
Błędy w nazwach miast na prawach powiatu na fakturach VAT powodują, że są one nieprawidłowo wystawione w pozycji nabywca – sprzedawca. Przepisy wskazują, że należy używać nazwy „miasto na prawach powiatu”, a nie „gmina”. Aby poprawić nieścisłości, księgowych czeka wiele pracy – od wystawienia faktur korygujących, aż po konieczność złożenia korekty JPK_VAT.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów
Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych, daje prawo do zwolnienia z PIT. Problem jest jednak, jeśli razem z mieszkaniem kupujemy garaż. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że podatku nie trzeba płacić, tylko jeśli garaż jest częścią przynależną do lokalu.
Krzysztof Koślicki
06.03.2021
Domowe finanse PIT
Skuteczność kontroli celno-skarbowych w 2020 roku wzrosła w porównaniu z 2019 r. o 6,2 proc. i wyniosła 87,25 proc. – poinformował w piątek Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów. Jednocześnie przyznał, że od utworzenia KAS, zaległości podatkowe wzrosły w okresie 2017–2020 o 17,35 proc.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2021

W pomocy firmom rząd wysługuje się samorządami

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Przepisy tarczy antykryzysowej dają gminom możliwość zwalniania firm z podatku od nieruchomości. Samorządy mogą też odraczać termin płatności lub rozkładać daninę na raty. Rząd, mimo że sam nie obniżył podatków państwowych, ani nie wprowadził żadnych zwolnień, oczekuje, że będą to czynić samorządy. Zwolnienia są jednak rzadkie, bo powodują znaczne uszczuplenia budżetów gmin.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
05.03.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Trzeba znaleźć nowe źródła finansowania samorządów, samorządy muszą też wykorzystywać środki finansowe, które będą w najbliższym czasie rozdysponowane w ramach Krajowego Programu Odbudowy i programu nowego ładu – mówi Michał Cieślak, minister odpowiedzialny w rządzie za rozwój samorządu. Nie podał jednak szczegółów przygotowywanej przez rząd reformy.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
O tym, jaką mamy rezydencję podatkową, decyduje to, gdzie wyprowadzamy psa na spacer - twierdzą praktycy. Ten test pozwala zweryfikować, które miejsce faktycznie uznajemy za dom, w którym przebywamy z zamiarem stałego pobytu. Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza ten kierunek myślenia. Stanowisko fiskusa ma duże znaczenie dla pracujących w Wielkiej Brytanii.
Krzysztof Koślicki
04.03.2021
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Minister finansów i przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podpisali porozumienie o współpracy. Ma to być element polityki otwartości resortu na dialog i klienta. Współpraca ma trwać trzy lata.
Krzysztof Koślicki
03.03.2021
Rachunkowość
Resort finansów przygotowuje system do wystawiania e-faktur. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. W pierwszym etapie nowe rozwiązanie będzie dobrowolne. Od 2023 roku e-fakturowanie ma stać się obowiązkowe. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.
Krzysztof Koślicki
03.03.2021
VAT Rachunkowość
Począwszy od tego roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Dlatego też niektórzy emeryci i renciści otrzymali PIT-11A, czyli inny niż ten, który trafiał do nich w poprzednich latach. Wielu nie wie, co ma teraz zrobić. Dlatego w dniach od 9 do 11 marca oddziały ZUS w Chorzowie i w Rybniku uruchomią specjalną infolinię dla seniorów.
Grażyna J. Leśniak
03.03.2021
Emerytury i renty PIT
Luksemburg to niewielkie państwo liczące nieco ponad 600 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, każdego dnia do pracy przyjeżdża tam około 200 tysięcy osób z graniczących Belgii, Francji i Niemiec. Czy fakt, że niemal połowę pracowników Luksemburga stanowią pracownicy przyjezdni z innych państw oznacza, że opodatkowanie dochodów osobistych jest tak atrakcyjne – zastanawia się Marcin Retka
Marcin Retka
03.03.2021
Domowe finanse PIT
Doradcy podatkowi nie wiedzą, czy od 1 lipca będą musieli - tak jak adwokaci i radcowie prawni - posiadać kasy fiskalne on-line. Wszystko przez „usługi prawnicze”, jakie zapisało w rozporządzeniu Ministerstwo Finansów. Chodzi o to, że pojęcie to jest szerszej rozumiane niż usługi prawne i reprezentacji, które doradcy podatkowi również świadczą.
Grażyna J. Leśniak
03.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Administracja skarbowa komplikuje rozliczanie podatku u źródła. Wszystko przez użyte w przepisach ustawy o CIT pojęcie świadczeń o podobnym charakterze, do których fiskus próbuje zaliczać zbyt wiele usług. Najnowszy przykład to udostępnianie pracowników i usługi pozyskiwania personelu. Po stronie podatników w takich sporach stają jednak sądy administracyjne.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
03.03.2021
CIT Rachunkowość
Podatnicy będą mieli więcej czasu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych w ubiegły czwartek (25 lutego 2021 r.) przyjęto poprawkę do tarczy antykryzysowej, która przewiduje wydłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji cen transferowych oraz skojarzonego z nią raportowania do urzędu.
Sławomir Buszko
02.03.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów rusza z kolejną, dziewiątą, już edycją konkursu „Podatkowi liderzy”. Mogą wziąć w nim udział studenci i absolwenci kierunków prawniczych i ekonomicznych. Na najlepszych czeka szesnaście płatnych staży w Ministerstwie Finansów.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
Doradca podatkowy
Restauracje i punkty gastronomiczne od stycznia 2021 roku muszą stosować kasy fiskalne online. Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednak, że ze starych, tradycyjnych urządzeń ciągle mogą korzystać sprzedawcy jedzenia z przyczep i popularnych food-tracków. Takie punkty nie mają bowiem charakteru stacjonarnego.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
VAT Rachunkowość

Biura księgowe też będą walczyć z praniem pieniędzy

Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance
Praktycznie wszystkie biura księgowe w Polsce, tak jak banki, czy biura nieruchomości, będą musiały wdrożyć specjalne, niełatwe procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy. I to już po 14 dniach od opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Zdaniem ekspertów to trudne zadanie. A za jego niewykonanie, grożą wysokie kary.
Jolanta Ojczyk
02.03.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze Compliance
Zaliczki wypłacane komplementariuszom na poczet udziału w zyskach nie podlegają opodatkowaniu. Podatek trzeba zapłacić dopiero w momencie ustalenia dochodu spółki. Potwierdza to niedawny wyrok NSA. Zdaniem ekspertów, mimo że orzeczenie dotyczyło spółek komandytowo-akcyjnych, ma istotne znaczenie także dla spółek komandytowych – zwłaszcza po zmianie przepisów i objęciu ich CIT.
Krzysztof Koślicki
02.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W przypadku wykonywania pracy zagranicą np. w Holandii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii, należy w każdym przypadku rozważyć potencjalne zagadnienie opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych w innych krajach. Istotne znaczenie ma określenie miejsca rezydencji podatkowej – tłumaczy Jakub Pankowiec, ekspert KPMG w Polsce.
Jakub Pankowiec
01.03.2021
Domowe finanse PIT
Resort finansów potraktował gminy jak komercyjne firmy i nałożył na nie dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem VAT. Nowe jednolite pliki kontrolne zmusiły samorządy do przekazywania do skarbówki wielu dodatkowych informacji. Szczególnie problematyczne jest raportowanie transakcji z podmiotami powiązanymi. W rezultacie gminy nie wiedzą, czy ich rozliczenia są prawidłowe – a za błędy grożą surowe kary.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
01.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.
Krzysztof Koślicki
01.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi i liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej problemem jest zbyt niskie opodatkowanie tytoniu.
Krzysztof Sobczak
28.02.2021
Akcyza Opieka zdrowotna