Bezpłatny e-book Ordynacja podatkowa od 1.10.2026 r. - przewodnik po zmianach
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Podatki - najnowsze

biuro krawat laptop

JPK: ponad 160 mln transakcji w rejestrach zakupów i sprzedaży

Jednolite Pliki Kontrolne wykorzystywane są do identyfikacji nieprawidłowości w realizacji obowiązków podatkowych w VAT. Od stycznia br. poszerzono katalog podmiotów, które mają obowiązek comiesięcznego składania JPK. Jak poinformował resort finansów, obowiązek ten zrealizowało ok. 110 tys. podatników VAT, którzy w rejestrach zakupów i sprzedaży wykazali ponad 160 mln transakcji.
podatki zlotowki

Jak przeciwdziałać oszustwom w VAT?

Przeciwdziałanie oszustwom w VAT było tematem spotkania doradczego, które odbyło się w Warszawie w siedzibie Business Centre Club. Szczególny nacisk położono na zmiany w przepisach o VAT od 2017 roku, dotychczasową praktykę organów podatkowych i uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej.

VAT: aktywizacja nie wszystkich starszych osób podlega zwolnieniu

Usługi świadczone emerytom przez GOPS w postaci organizacji zajęć na UTW w zamian za czesne wnoszone nie korzystają ze zwolnienia VAT. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2017 r.

Odwrócony VAT w branży budowlanej budzi wątpliwości przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2017 r. branża budowlana została objęta mechanizmem tzw. odwrotnego obciążenia w rozliczeniu VAT. Firmy realizujące usługi jako podwykonawcy są zobowiązane do wystawiania faktury bez VAT, a podatek rozlicza generalny wykonawca, na rzecz którego wykonywana jest usługa. Zdaniem Konfederacji Lewiatan stwarza to liczne zagrożenia dla branży.

Polscy przedsiębiorcy nie ufają rządowi

Polska ma najbardziej niestabilne prawo w Unii Europejskiej, mimo to rząd uparcie zachęca przedsiębiorców do inwestycji przekonując ich jednocześnie, że pierwszeństwo w biznesie ma państwo, a własność i wolny rynek to zagadnienia drugoplanowe. Firmy widzą jednak te priorytety z zupełnie innej perspektywy - państwo to podatki, nadprodukcja skomplikowanego prawa i brak zaufania do rządowych instytucji. Większość z nich uważa także, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Podwyższone koszty uzyskania przychodów obejmują także premię

Podwyższone koszty uzyskania przychodów mogą objąć także premię uznaniową, o ile jest bezpośrednio związana z korzystaniem przez pracownika - twórcę z praw autorskich lub rozporządzaniem przez niego tymi prawami.
podatki zlotowki

Do 27 marca należy przekazać JPK_VAT za luty

Ministerstwo Finansów przypomniało, że 27 marca upływa termin przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT za luty 2017 r. Dane należy przekazać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej bez wezwania organu podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

VAT: charakter działalności określa zamiar ujawniany w momencie sprzedaży

W sytuacji, gdy pierwotnie podatnik zakupił nieruchomość z myślą o wykorzystywaniu jej do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, ale później zaniechał tego zamiaru i dokonując sprzedaży tej nieruchomości nie zachowywał się jak handlowiec, ale jak osoba wykonująca swoje prawo własności, to nie można uznać go za podatnika VAT. Tak orzekł NSA w wyroku z 7 lutego 2017 r.
wojsko zolnierze nogi buty

Ulga w CIT dla firm o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym

Wprowadzenie możliwości udzielenia przedsiębiorcom realizującym zadania na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa, ulgi od naliczonego podatku dochodowego od osób prawnych w zryczałtowanej wysokości 2 proc. - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort obrony narodowej.

Czy w przypadku powiązanych spółek komandytowych warunki odsprzedaży towarów należy oceniać z uwzględnieniem dodatkowej umowy o pośrednictwo handlowe?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka powiązana (A) dokonuje sprzedaży towarów do podmiotu powiązanego osobowo (B) - jedna osoba jest wspólnikiem w obu spółek komandytowych (A) i (B). W związku z tym, że podmiot sprzedający (A) uzyskał rabat od swojego dostawcy, strony zadecydowały, iż zakupy spółki (B) od dostawcy będą odbywały się za pośrednictwem spółki (A), która następnie refakturuje zakupione towary do podmiotu (B). Sprzedaż odbywa się bez marży, ale w związku z wykonywaniem obowiązków administracyjnych itp. spółka (A) wystawia miesięczne faktury za obsługę transakcji, pośrednictwo handlowe. Czy postępowanie spółek jest prawidłowe i zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Co będzie kosztem podatkowym dla spółki dominującej w przypadku umorzenia udziałów nabytych od osób fizycznych za wynagrodzeniem?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoW spółce dominującej w 2012 r. zostały utworzone nowe udziały podwyższające kapitał podstawowy spółki. Udziały te zostały objęte przez osoby fizyczne wkładem niepieniężnym w postaci udziałów dwóch spółek zależnych. Spółka dominująca posiadała już część udziałów tych spółek zależnych. W umowie została określona łączna wartość wnoszonych przez osoby fizyczne udziałów spółek zależnych. Wartość ta była wyższa od ich wartości nominalnej. Jedna ze spółek zależnych planuje nabyć udziały od spółki dominującej celem ich umorzenia za wynagrodzeniem.Co będzie kosztem podatkowym dla spółki dominującej w przypadku umorzenia opisywanych udziałów nabytych od osób fizycznych za wynagrodzeniem?

Czy wysyłając JPK należy w ewidencji wykazywać odrębnie dokumenty TAX FREE?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy wysyłając JPK należy w ewidencji wykazywać odrębnie dokumenty TAX FREE? W styczniu 2017 r. spółka wypłaciła VAT z dokumentów TAX FREE wystawionych jeszcze w październiku, listopadzie i grudniu 2016 r. W związku z tym w styczniu 2017 r. wykazała sprzedaż ze stawką 0% VAT. Jakie wówczas daty należy wpisać w ewidencji i jakie powinny być wykazane w pliku JPK_VAT? Czy w przypadku, gdy kontrahent, który zakupił towar podał błędne dane swojej firmy np. brak nazwiska w nazwie, niepełną nazwę lub błędne dane adresowe, takie dane zgodnie z tak wystawioną (i otrzymaną przez kupującego) fakturą należy wpisać w ewidencji i JPK, czy też należy je poprawić np. na podstawie CEIDG (ale wówczas faktura zawiera inne dane)?

Nowe rozwiązania w celu przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym

Stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez izbę rozliczeniową systemu informatycznego w celu dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i przeciwdziałania popełnianiu wyłudzeń skarbowych, w szczególności w zakresie VAT - to istota przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy.

Jak rozliczyć zeznanie podatkowe w Niemczech

Wiosna to czas składania rocznych zeznań podatkowych również dla osób, które z ramienia polskich agencji zatrudnienia zostały oddelegowane do pracy w Niemczech. Jakie są zasady przygotowywania rozliczeń podatkowych w tym kraju? O wypełnieniu jakich obowiązków pracownik powinien pamiętać?
zlotowki pieniadze monety banknoty kalkulator

Od promocji do sprzedaży (nie) jeden krok

Aktywna komunikacja marketingowa to szereg działań, których celem jest dotarcie do klienta z informacją o firmie i jej ofercie. Efektem promocji jest przyciągnięcie uwagi osób zainteresowanych współpracą z biurem lub kancelarią. Jednak tylko niektórzy staną się ostatecznie naszymi klientami.
scieki

Wiosenne porządki on-line

Choć pogoda za oknem na to nie wskazuje, mamy już wiosnę. A jak wiosna, to porządki także w firmie. To znacznie lepszy moment na nowy start i zmiany niż przełom roku, więc warto przystąpić do działania!
podatki zlotowki

Zmiany w szczegółowej klasyfikacji budżetowej

Minister rozwoju i finansów zaktualizował rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, pod kątem rozwiązań przyjętych w ustawach wprowadzających reformę administracji skarbowej.

Nie ma rekordu dochodów z VAT

Ministerstwo Finansów podało dane dotyczące wykonania budżetu państwa po dwóch miesiącach 2017 r. i wszyscy wpadli w euforię jak fantastyczne wyniki udało się osiągnąć w ściąganiu podatków, w tym głównie podatku VAT. Tymczasem resort bardzo precyzyjnie zaplanował wpływy podatkowe w Harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r.

Fakturę za nocleg w delegacji ujmujemy po średnim kursie z dnia przed jej wystawieniem

Faktura za nocleg pracownika w podróży służbowej, zapłacona z konta właściciela, powinna zostać ujęta w kosztach po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego jej wystawienie. Jeżeli z wyciągu bankowego właściciela będzie wynikało, że bank dokonując zapłaty przeliczył walutę na złotówki, pomiędzy kwotą zapłaty a wartością faktury powstaną różnice kursowe - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

VAT: gmina nie musi wystawiać faktury dot. kosztów rozgraniczenia nieruchomości

Prowadzenie postępowania administracyjnego i ustalenie jego kosztów jest typową działalnością wykonywaną przez gminę w charakterze organu władzy publicznej, i jako takie pozostaje poza zakresem VAT. Tak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z 16 lutego 2017 r.