PiS będzie podwyższał pensje i wzmacniał status nauczyciela

Zarządzanie oświatą

Reforma edukacji, przygotowywana przez lata, należała do najbardziej oczekiwanych zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość po objęciu władzy - czytamy w programie partii rządzącej. PiS obiecuje podwyżki dla nauczycieli w 2020 r. oraz zmiany w statusie zawodowym pedagogów, w tym także dotyczące ich kształcenia.

16.09.2019

MEN konsultuje zmiany w rozporządzeniu o świadectwach i dyplomach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepełnoletni uczniowie będą mogli odbierać legitymacje szkolne, świadectwa ukończenia szkoły, a także inne dokumenty określone w obowiązującym od 6 września br. rozporządzeniu. - To odpowiedź na oczekiwania rodziców, uczniów i dyrektorów szkół - deklaruje resort.

13.09.2019

Nie będzie przedmiotu „wiedza o zdrowiu” w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nie są prowadzone żadne prace dotyczące włączenia do obecnej podstawy programowej dodatkowego przedmiotu „wiedza o zdrowiu”. O jego wprowadzenie do szkół zabiegał m.in. Rzecznik Praw Pacjenta.

13.09.2019

MEN zmieni rozporządzenie - nieletni uczeń odbierze świadectwo i legitymację

Zarządzanie oświatą

Będzie nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw i druków szkolnych tak, by niepełnoletni uczeń mógł sam odebrać legitymację szkolną i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Jesteśmy w trakcie zmian przepisów – poinformował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

12.09.2019

Rzecznik sprawdzi, czy nauczyciele dostają dodatki motywacyjne za strajk

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych sprawdzi, czy w warszawskich szkołach nauczycielom wypłacane są dodatki motywacyjne za okres, w którym uczestniczyli oni w strajku. Doniesienie w tej sprawie skierowała do rzecznika jedna ze stołecznych radnych Prawa i Sprawiedliwości.

12.09.2019

Raport: Polski nauczyciel mało zarabia, ale też mało czasu spędza przy tablicy

Kadry w oświacie

Polski nauczyciel zarabia zaledwie ok. 57 proc. średniego wynagrodzenia nauczycieli w Unii Europejskiej. Jest na szóstym miejscu od końca, jeżeli chodzi o zarobki nauczycieli w Europie. Gorzej jest m.in. na Litwie, w Słowacji i w Czechach. Ale Polska jest też w ogonie pod względem czasu, który nauczyciele spędzają przy tablicy.

12.09.2019

Ponad 12 proc. maturzystów bez sukcesu na egzaminie

Zarządzanie oświatą

Maturę w tym roku zdało 87,5 proc. osób do niej przystępujących. W maju i czerwcu 2019 roku przystąpiło 248 054 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2019 roku przystąpiło 38 983 absolwentów, pozytywny wyniku uzyskało 71 proc. zdających.

11.09.2019

Nie trzeba pisemnej zgody, by zebrać maile od rodziców uczniów

Na pierwszym szkolnym zebraniu po sali krąży kartka, na której rodzice uczniów wpisują swoje adresy mailowe. Część z nich ma wątpliwości, czy to zgodne z RODO. O tym, że takie dane są gromadzone, warto rodziców uprzedzić, ale - jeżeli to inicjatywa szkoły - to nie potrzeba pisemnych zgód na ich gromadzenie.

11.09.2019

MEN: Samorządy dostały pieniądze na reformę

Jeszcze przed wakacjami przedstawiciele 10 największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł kosztów poniesionych przez nich w 2017 r. w związku z dostosowaniem szkół do zmian w oświacie. MEN tłumaczy, że pokrył koszty reformy.

10.09.2019

UODO uczy o ochronie danych osobowych

RODO

W roku szkolnym 2019/2020 przypada jubileuszowa, X edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Patronem medialnym akcji jest serwis Prawo.pl.

10.09.2019

W listopadzie wybory nowego prezesa ZNP

Zarządzanie oświatą

W listopadzie odbędą się wybory nowego prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jednym z kandydatów będzie obecny prezes - Sławomir Broniarz. Kandydaci będą się zgłaszać w trakcie zjazdu.

09.09.2019

Przedszkole nie odeśle chorego dziecka, choć MEN rozważa nowe procedury

Zarządzanie oświatą

Przedszkolanka nie może odesłać chorego dziecka do domu, bo nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Potwierdza to resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską. Jednocześnie zapewnia, że pracuje z Ministerstwem Zdrowia nad wypracowaniem odpowiednich regulacji. Na razie sugeruje, by procedury postępowania w sytuacji kryzysowej określić w dokumentach określających zasady pracy placówki.

09.09.2019

Pozew metropolii o zwrot kosztów zmian w szkołach wkrótce trafi do sądu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Za parę tygodni będzie gotowy pozew w sprawie ponad 103 mln zł kosztów poniesionych przez duże miasta w 2017 r. w związku z dostosowaniem szkół do zmian w oświacie - poinformowała w czwartek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Czekamy na ten pozew spokojem - stwierdził minister edukacji Dariusz Piontkowski.

05.09.2019

MEN: Podwyżki dla nauczycieli do 229 zł, ale nie wiadomo od kiedy

W przyszłym roku przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. - mówił w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Oznacza to wzrost minimalnych pensji pedagogów o ok. 200 zł. Minister nie podał jednak informacji, kiedy wynagrodzenia maja wzrosnąć.

05.09.2019

ZNP: Potrzebne pilne rozmowy o budżecie na 2020 r.

Kadry w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach nauczycieli. Przedmiotem dyskusji ma być projekt ustawy budżetowej na 2020 rok i określona w nim kwota bazowa dla nauczycieli. Mimo obietnic ministra, nie uwzględnia ona podwyżek pensji.

04.09.2019

Klasy mundurowe pod kontrolą MON

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie miało większy wpływ na funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Zagwarantować ma to temu resortowi znowelizowana ustawa - Prawo oświatowe. Skorzystają na tym absolwenci takich klas, bo będą mieli większe szanse na dostanie się do wojska.

04.09.2019

Trwa zgłaszanie kandydatów do Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Trwa nabór kandydatów Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nagroda przyznawana jest nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych.

04.09.2019

Nowa matura na wycięcie podwójnego rocznika? CKE: to bzdury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Część licealistów z podwójnego rocznika powinna iść do szkół branżowych, dlatego należy zminimalizować zdawalność na nowej maturze - taki przekaz pojawia się rzekomo na szkoleniach dla nauczycieli. Te pogłoski dementuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

04.09.2019