Szef MEiN Przemysław Czarnek w odpowiedzi na informacje o zawieszeniu dyrektora, nie tylko pochwalił postawę dyrektora, ale odznaczył go medalem Komisji Edukacji Narodowej. Pedagoga uhonorowano – jak napisano na Twitterze MEiN – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Czarnek wyraził też zamiar skierowania zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez wiceprezydent Łodzi.

Joker czy Deadpool - dyrektor rozstrzyga, jaki bohater to stosowny awatar>>

 

List otwarty w obronie dyrektora

Sprawa zawieszenia dyrektora wywołała reakcje u kilku lokalnych organizacji i polityków. - Regulamin został przyjęty z naruszeniem statutu szkoły, w naszej ocenie nie powinien być stosowany, ani względem uczniów, ani nauczycieli – napisali w połowie kwietnia w protokole pokontrolnym członkowie komisji, radni KO Marcin Gołaszewski, Krzysztof Makowski i Damian Raczkowski i radna Lewicy Agnieszka Wieteska.

 

List otwarty do ministra Czarnka wystosowali też wspólnie Moskwa-Wodnicka oraz poseł Tomasz Trela z Lewicy. Ich zdaniem decyzja o zawieszeniu dyrektora 34. LO była adekwatna do sytuacji i zgodna z przepisami, ponieważ "w szkole nie ma miejsca na polityczne manifestacje i walkę ideologiczną, za to jest miejsce na otwartość, tolerancję, a przede wszystkim szacunek dla różnorodności".

Z kolei przedstawiciele organizacji prorodzinnych - Michał Owczarski z Fundacji Życie, Paweł Adamiak ze Stowarzyszenia Związek Dużych Rodzin 3+ oraz Andrzej Jabłoński z Ruchu 4 Marca (Fundacja Mamy i Taty) skierowali w kwietniu do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej pismo, w którym zaapelowali o podjęcie w trybie pilnym "działań zmierzających do wygaszenia emocji jej podwładnych, gwałtem wchodzących na teren 34. LO ze swoimi wojnami politycznymi".

- Jak zapewniają rodzice młodzieży z 34. LO, nikt z uczniów nie był szykanowany. Cała ta hucpa polityczna oparta jest na wypowiedzi jednej uczennicy i jej ciotki. Dlatego oczekujemy normalnej, cywilizowanej rozmowy na ten temat. Obecnie młodzież zasługuje na przeprosiny od nas, dorosłych, poczynając od pani prezydent i pani rozemocjonowanych pracowników, a także radnych i wszystkich innych zaangażowanych w tę sprawę. Młodzieży należy dawać przykład walki o swoje racje w bardziej cywilizowany sposób niż pójście z miejsca na wojnę - napisali sygnatariusze listu.

- Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji i Nauki uchyliła wczoraj decyzję wiceprezydenta Łodzi dotyczącą zawieszenia w pełnieniu obowiązków dyrektora XXXIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi pana Dariusza Jakóbka. W związku z tym dyrektor Jakóbek powinien być jak najszybciej przywrócony do pracy - poinformował w piątek resort edukacji.