W tym tygodniu resort edukacji przekazał do konsultacji projekt noweli rozporządzenia w sprawie podstaw programowych w szkołach ponadpodstawowych. Z listy lektur zniknie kilka pozycji: "niezgodnych z wartościami określanymi w podstawie programowej". Premier pytany m.in. o te zmiany, powiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem na pogłębioną dyskusję o systemie edukacji. Wyraził zadowolenie, że szef MEiN działa, by "nasycić programy szkolne odpowiednimi komponentami”.

Projekt: Zachęta do uczęszczania na WDŻ, nowa lista lektur uzupełniających>>

 

Patriotyzm dobry dla Polski

Te odpowiednie komponenty to - jak wyjaśniał – "przede wszystkim program, który będzie możliwy do zabsorbowania dla dzieci i młodzieży, który dobrze przygotuje je do rynku pracy (...), do walki na tym coraz trudniejszym polu konkurencji międzynarodowej, a z drugiej strony nasycony będzie komponentami patriotycznymi". - To, co jest dobre dla Polski, jest dobre dla polskich dzieci. To, co jest dobre dla polskich dzieci, jest dobre też dla Polski – stwierdził Morawiecki.

 

 

 

Szef rządu mówił, że "patriotyzm, który coraz bardziej pojawia się w programach jest bliski jego sercu". "Cieszę się, że w osobie pana ministra Czarnka mam bliskiego współpracownika, który odważnie rekonstruuje programy, aby dbać o polską tkankę narodową, o polską kulturę, polską tradycję, nie zapominając o tym, co będzie stanowiło o sile Polski za pięć, dziesięć, piętnaście lat, czyli nasza młodzież wykształcona w kierunkach technicznych, (…) artystycznych, humanistycznych" – mówił premier. (ms/pap)