NSA: Członek zarządu może ograniczyć swoje kompetencje, ale nie odpowiedzialność

CIT VAT Spółki

Były wiceprezes zarządu chciał się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak wiedzy o kondycji finansowej nie jest do tego wystarczającą przesłanką. Członek zarządu ponosi bowiem odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki, nawet jeśli nie wykonywał swoich obowiązków lub ograniczył kompetencje.

25.01.2022

Sąd: Koncert skrzypcowy z orkiestrą to oskładkowana usługa

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

Nie wszystkie czynności wykonywane przez artystów zawodowo, z uwagi na charakter i sposób wykonania, są równoznaczne z tworzeniem dzieł - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi. Gra na skrzypcach w orkiestrze i wykonanie koncertu wraz z udziałem w próbach zalicza się do umów usługowych, od których należy uiścić obowiązkowe składki ubezpieczeniowe.

24.01.2022

WSA: Pełnomocnictwo do reprezentowania spółki przez wójta nie zostanie udostępnione

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki

Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy nie jest dokumentem urzędowym. Zostało ono wystawione przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Dokument ten nie jest informacją publiczną i nie podlega udostępnieniu.

24.01.2022

WSA: Rozwiązanie zespołu szkół bez opinii organizacji związkowej

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Organizacja związkowa zaskarżyła uchwałę w sprawie rozwiązania zespołu szkół specjalnych. Twierdziła, że akt ten wywołuje skutki w sferze warunków zatrudnienia pracowników, więc powinien zostać przez nią zaopiniowany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie podzielił jednak tego poglądu i uznał, że sporna uchwała nie dotyczyła zadań związków zawodowych.

24.01.2022

WSA: Porozumienie stron nie wyklucza przyznania prawa do zasiłku

Administracja publiczna Prawo pracy HR

Sankcja pozbawienia prawa do zasiłku dotyczy sytuacji, w których bezrobotny zawarł porozumienie rozwiązujące, czyli dobrowolnie przyjął ofertę pracodawcy albo sam z nią wystąpił. Jest ona jednak wyłączana w kilku przypadkach. Organy powinny więc zbadać nie tylko tryb rozwiązania stosunku pracy, ale też jego przyczynę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

22.01.2022

Sąd: Do więzienia za driftowanie na parkingu przy odebranym prawie jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony kierowca postanowił upublicznić w mediach społecznościowych swoje wyczyny samochodowe, co przy czterokrotnym zakazie prowadzenia pojazdów jest wyjątkowym lekceważeniem wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie i zamienił karę grzywny na pół roku pozbawienia wolności.

22.01.2022

SN: Prof. Sadurski wygrał z PiS i kasacja niepotrzebna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie stwierdziła, że w sprawie o ochronę dóbr osobistych partii PiS przeciwko prof. Wojciechowi Sadurskiemu występuje istotne zagadnienie prawne. Nie potrzebna jest też wykładnia przepisów prawa, gdyż orzecznictwo w takich sprawach jest jednolite. Odmówiono więc przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

21.01.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator niewinny, bo nie musiał wnioskować o nadzwyczajne złagodzenie kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ranga zawodu prokuratora daje podstawę do formułowania wniosków na rozprawie, a decyzja ostateczna należy do sądu. Ubezwłasnowolnienie prokuratora w tym zakresie spowodowałoby pozbawienie go niezależności - orzekła Izba Dyscyplinarna SN w sprawie prokuratora obwinionego o to, że nie wniósł w czasie rozprawy o nadzwyczajne złagodzenie kary recydywiście.

21.01.2022

Uchwała SN wyjaśnia, jak liczyć przedmiot zaskarżenia przy odmowie uznania ubezpieczenia chorobowego

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne

W sprawie z odwołania od decyzji organu rentowego o niepodleganiu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wartość przedmiotu zaskarżenia jest ustalana jako suma świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za sporny okres, nie więcej niż za rok - taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

21.01.2022

NSA: Dostęp do akt postępowania dyscyplinarnego nie dla każdego

Prawo karne Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Rektor nie udostępnił informacji o tym, jakie zarzuty dyscyplinarne postawiono nauczycielowi akademickiemu, ponieważ stanowiły one część akt toczącego się postępowania. Wnioskodawca nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Naczelny Sąd Administracyjny stanął jednak po stronie organu i stwierdził, że akta nie podlegały udostępnieniu.

20.01.2022

SN: Odmowa zwrotu składek to delikt, przedawnienie zależy od wiedzy ubezpieczonego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Początek biegu terminu przedawnienia nie może rozpocząć się zanim konsument - ubezpieczony dowiedział się lub, rozsądnie rzecz ujmując, powinien dowiedzieć się o niedozwolonym charakterze postanowienia. Tak się dzieje w przypadku klauzul niedozwolonych, zwłaszcza w umowach ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.

20.01.2022

SN: Sąd może przedłużyć termin upadku zabezpieczenia

Prawo cywilne

Dopuszczalna jest zmiana terminu upadku zabezpieczenia przez zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Sąd wydaje wtedy postanowienie po upływie miesięcznego terminu od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, jeśli uprawniony złożył wniosek o zmianę terminu przed jego upływem.

19.01.2022

SN: Prawo przejazdu pozostaje po podziale gruntu

Prawo cywilne Nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

19.01.2022

SN: Po wcześniejszej spłacie kredytu zwrot części prowizji

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt przed terminem, otrzymają zwrot części prowizji naliczonej wcześniej przez Alior Bank. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Bank odmawiał zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji.

18.01.2022

NSA: Wysokość kary za zajęcie pasa drogowego zależy też od powierzchni ramki reklamy

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.

18.01.2022

NSA: Sędzia musi mieć odwagę przyznać się, że poparł nowych członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 11 stycznia br. skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu jako pozbawioną "usprawiedliwionych podstaw" w sprawie udostępnienia nazwisk sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędzia, który poprał daną kandydaturę powinien mieć odwagę cywilną, aby się do takiego czynu przyznać - zaznaczył sąd.

18.01.2022

SA: Późne rozpoznanie nowotworu to straty moralne, za które trzeba zapłacić

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Ośmiomiesięczne opóźnienie rozpoczęcia leczenia onkologicznego w następstwie niewłaściwie odczytanego badania mammograficznego nie miało wpływu na proces leczenia, tj. sposób, długość i jego zakres - uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie. Jednak ze względu na prawa pacjenta do starannej opieki przyznał poszkodowanej pacjentce zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł.

18.01.2022

SN: Po trzech latach przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody powstałej w wyniku zakazu konkurencji

Prawo cywilne Ochrona konkurencji

Jeżeli naruszenie zakazu konkurencji polega na podjęciu dających się określić, powtarzających się naruszeń zakazu konkurencji, roszczenia wspólnika przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem trzech lat, liczonych odrębnie w stosunku do każdego zachowania.

17.01.2022

WSA: Obie jednostki orzecznicze muszą zbadać pracownika z podejrzeniem choroby zawodowej

Pacjent Prawo pracy

Orzeczenie stwierdzające rozpoznanie choroby zawodowej jest wydawane przez jednostkę orzeczniczą. Jeśli pracownik nie zgadza się z jego treścią, sprawę przejmuje jednostka drugiego stopnia. Przepisy nie wprowadzają jednak kontroli instancyjnej. Nie weryfikuje ona więc prawidłowości dokumentu, tylko przeprowadza ponowne badanie i wydaje kolejną opinię.

17.01.2022