Strasburg: Trybunał broni praw przenoszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Brak możliwości odwołania się do sądu przez sędziego od decyzji administracyjnej, na mocy której sędzia został przeniesiony bez swej zgody na stanowisko w sądzie niższej instancji w innym mieście, stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok z 9 marca dotyczy Turcji, ale na rozpatrzenie przez Trybunał czeka 27 podobnych spraw z Polski.

12.03.2021

Sędziowie Zubert i Majchrowski nie będą wyłączeni ze sprawy sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym oddaliła dwa wnioski obrońców sędzi Beaty Morawiec. Dotyczyły one wyłączenia sędziów Jana Majchrowskiego i Pawła Zuberta ze składu rozpatrującego zażalenie na decyzję o uchyleniu jej immunitetu. Powodem była domniemana obstrukcja procesowa oraz szersza strategia natury politycznej.

11.03.2021

SN: Zażalenie na klauzulę wykonalności do tego samego sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji co do nadania klauzuli wykonalności, wniesione po wejściu w życie ubiegłorocznej noweli kodeksu postępowania cywilnego, ma rozpoznawać sąd, który je wydał, w składzie trzech sędziów - wskazuje Sąd Najwyższy. To kolejna uchwała przyjęta w ostatnim czasie w związku z pytaniami dotyczącymi zażaleń dewolutywnych i zażaleń poziomych.

11.03.2021

WSA: Trudności organizacyjne w spółce z powodu pandemii uzasadniają przywrócenie terminu  

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Strona nie opłaciła brakującej części opłaty od skargi w terminie. We wniosku o jego przywrócenie zwrócono uwagę, iż czynności nie zostały podjęte w terminie z powodu utrudnień związanych z pandemią COVID-19. Z urzędu wiadomo, że od czasu nastania epidemii dochodzi do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego

11.03.2021

Obniżenie emerytur funkcjonariuszy PRL już w 228 przypadkach niesłuszne

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił już 228 skarg na 25,5 tys. , które wpłynęły w sprawie obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Ponad 9,4 tys. spraw zostało już rozpatrzonych. Stołeczny sąd oddalił jedno odwołanie od decyzji. Jednocześnie 11 tys. 804 spraw jest zawieszonych w związku z postępowaniem, które wszczęto przed Trybunałem Konstytucyjnym.

10.03.2021

TSUE: Dyżur pozazakładowy to nie zawsze czas pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Okres dyżuru pozazakładowego stanowi w całości czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Trudności organizacyjne, jakie okres dyżuru może spowodować dla pracownika, będące konsekwencją czynników naturalnych lub jego swobodnego wyboru, są bez znaczenia

10.03.2021

Zawieszenie kary przy niealimentacji? SN: tak, jeśli nie było wcześniej skazania

Wymiar sprawiedliwości

Na skutek nowelizacji prawa karnego z 2015 r. orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest uzależnione od tego, czy sprawca nie był wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności. Nie można orzec takiej kary, nawet gdy część z czynów zarzucanych oskarżonemu miała miejsce przed wejściem w życie tej regulacji – orzekł Sąd Najwyższy.

10.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Sąd lustracyjny nie ukarze sędziego, gdy chroni go immunitet

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wszczęcie przeciwko sędziemu postępowania z ustawy lustracyjnej musi być poprzedzone postępowaniem przed właściwym sądem dyscyplinarnym, który zezwoli na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności. Dopiero uzyskanie przez prokuratora Biura Lustracyjnego prawomocnej takiej uchwały za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego umożliwi wszczęcie postępowania

10.03.2021

SN: Zabezpieczenie cywilne nie może być podstawą skierowania do Gostynina

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izolacja uczestnika postępowania, niebezpiecznego przestępcy z zaburzeniami psychicznymi w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jako zabezpieczenie na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, przed wydaniem wyroku karnego jest niedopuszczalne - taki jest sens najnowszej uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego Izby Cywilnej.

09.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny powinien być wzorem dla innych, także prywatnie

Prawnicy

Od każdej osoby wykonującej zawód związany z ochroną prawną, wymaga się ponadstandardowego sposobu postępowania, tak w życiu zawodowym jak i prywatnym. Dlatego nie można akceptować zachowania, które narusza takie wymagania, choćby miało one miejsce jedynie w przestrzeni prywatnej, to znaczy niezwiązanej bezpośrednio ze świadczeniem pomocy prawnej

09.03.2021

NSA oceni, czy walka z epidemią jest ważniejsza niż zgodność z prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wyrok sądu administracyjnego w Bydgoszczy zaskoczył przedsiębiorców i prawników. Sąd zignorował dotychczasowe orzeczenia zwalniające biznes z płacenia kar za łamanie zakazów związanych z epidemią SARS-CoV-2. Uznał, że ważniejsze jest bieżące reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną, niż działanie legislacyjne parlamentu. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że wyrok ten rażąco narusza prawo

09.03.2021

SN: Zarzut usiłowania przeszkodzenia legalnej manifestacji nie do trybu nakazowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Po uprawomocnieniu się wyroku, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasacje na korzyść ukaranych. Podniósł, że nie było podstaw do wydania wyroku nakazowego w sprawie, skoro wina i okoliczności czynów budziły istotne wątpliwości. Zdaniem RPO sąd powinien był zdecydować o skierowaniu sprawy na rozprawę, by móc wyjaśnić kluczowe kwestie.

09.03.2021

Sąd: Ekspertyza wydana w postępowaniu likwidacyjnym nie może konkurować z opinią biegłego sądowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Towarzystwo ubezpieczeniowe bezzasadnie podważało wiarygodność opinii wydanej przez biegłego sądowego neurologa. Opinia była rzetelnym dowodem, na którego podstawie można było ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu powoda, który doznał udaru mózgu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd nie uznał ekspertyzy wydanej w procedurze wewnętrznej w pozwanej spółce.

08.03.2021

SN: Brak staranności nie będzie ukarany, sądy lekarskie są zbyt powolne

Prawo karne Opieka zdrowotna

Lekarz spowodował poważne komplikacje zdrowotne pacjenta, gdyż nie przebadał dokładnie moczu. Lekarskie sądy dyscyplinarne uznały jego winę i ukarały naganą. Natomiast Sąd Najwyższy umorzył postępowanie z powodu przedawnienia deliktu. SN dodał, że nie obwiniony, a organy dyscyplinarne odpowiadają za sprawne wszczęcie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego.

08.03.2021

NSA: Ksero w urzędzie nie tylko dla urzędnika

Administracja publiczna

Realizacja idei nowoczesnego państwa wymaga, by urzędnik skopiował dla strony żądany dokument z akt sprawy, a nie zmuszał ją do tworzenia odręcznych notatek. Odmówić może, ale wyłącznie wtedy, gdy wniosek jest oczywistym i świadomym nadużywaniem prawa albo z powodu trudności organizacyjnych organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.03.2021

SN: Do odszkodowania za okres pozostawania bez pracy można wliczyć 13-tki

Administracja publiczna Prawo pracy

Utrata wyższego stanowiska przez zatrudnionego w urzędzie państwowym powinna się łączyć z dalszym zatrudnieniem według ustawy o służbie cywilnej. Do wynagrodzenia i odszkodowania za okresy pozostawania bez pracy należy też wliczać tzw. 13 pensję - taki jest sens wyroku, który zapadł w Sądzie Najwyższym. Powodem była ambasador tytularna zatrudniona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

05.03.2021

SA: Brak udzielenia absolutorium może naruszać dobra osobiste managera

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Po wydaniu uchwały o nieudzieleniu absolutorium, powód – profesjonalny manager - podejmował kroki, aby ustalić z jakich przyczyn wydano taką uchwałę. Spółka ich nie przedstawiła. Takie działanie godzi w dobre imię powoda i może rzutować na jego przyszłość zawodową - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu, odmowa absolutorium powinna zawierać uzasadnienie.

05.03.2021

WSA: Prokuratura nie może "ukrywać" danych o wynagrodzeniach przed związkami

Prokuratura RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Prokuratora Krajowego i utrzymującą ją w mocy decyzję Prokuratora Generalnego w zakresie odmowy udostępnienia MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej o wynagrodzeniach w Prokuraturze Krajowej.

04.03.2021

SN: Niejasny testament sąd może rozwikłać

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Wykładni testamentu należy dokonywać z uwzględnieniem okoliczności jego sporządzenia, które mogą być ustalane z wykorzystaniem, wszelkich środków dowodowych - brzmi uchwała trzech sędziów Sądu Najwyższego. Dochodzi w ten sposób do wyjaśnienia szczegółów dokumentu na podstawie np. relacji spadkodawcy z osobami wskazanymi w testamencie lub pominiętymi,

04.03.2021