NSA: Studia stacjonarne albo zasiłek dla bezrobotnych

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Skoro młody człowiek pobierał zasiłek w trakcie odbywania studiów stacjonarnych, czyli w okresie, gdy nie spełniał przesłanek do posiadania statusu bezrobotnego, to świadczenie to zostało pobrane nienależnie i podlega zwrotowi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że student świadomie wprowadził w błąd urząd pracy.

11.12.2020

Strasburg: Długi nie mogą blokować wydania paszportu

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.

10.12.2020

SN: Macierzyństwo chronione przez państwo, ale nie wtedy, gdy matka obchodzi prawo

Ubezpieczenia społeczne

Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.

10.12.2020

SN: Sąd odwoławczy nie może bez powodu uchylić orzeczenia sądu pierwszej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie postępowania odwoławczego uczestnik składał oświadczenia, które rzutowały na ustalenia co do składu i wartości majątku w sprawie o jego podział. Okoliczność ta nie oznacza jednak, że sąd okręgowy mógł uchylić postanowienie sądu rejonowego i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Byłoby to dopuszczalne, gdyby sąd rejonowy nie rozpoznał istoty sprawy, ale stan ten nie miał miejsca

10.12.2020

SN: Trudno wygrać obywatelowi z prokuratorem o ochronę czci

Prawo cywilne

Prokurator Generalny nie wykazał, że sąd drugiej instancji wadliwie wyważył konflikt dwóch wartości - wolności słowa i ochrony czci - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i oddaliła jako niezasadną skargę nadzwyczajna Prokuratora Generalnego. Bo w konkretnej sprawie muszą istnieć bardzo poważne argumenty, uzasadniające przełamanie prawomocności orzeczenia,

10.12.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia nie zniesławił adwokata przy uzasadnieniu orzeczenia

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziemu, który został posądzony o zniesławienie i znieważenie pełnomocnika podczas wygłaszania ustnych motywów wyroku. Adwokat nie udowodnił, że sędzia pod pozorem dokonywania czynności służbowych zmierzał swoją wypowiedzią do poniżenia pokrzywdzonego w opinii publicznej - dodał SN.

09.12.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN poparła wyrok Izby Pracy wbrew stanowisku prokuratora

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Wewnętrzne” naruszenie kompetencji Izb w Sądzie Najwyższym nie mogło powodować unieważnienia zaskarżonego orzeczenia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - tak orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i oddaliła kasację Prokuratora Generalnego.

09.12.2020

TSUE: Pozew o odszkodowanie za opóźniony lot nie tylko w kraju przewoźnika

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.

09.12.2020

SN: Sprawa drukarza, który odmówił usługi organizacji LGBT, bez dalszego ciągu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny doprowadził po latach do szeregu wznowień w sprawie osób, które skrzywdziły niepełnosprawnych i słabszych. Teraz matka z dzieckiem usunięta ze sklepu nie będzie mogła szukać ochrony prawnej - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i pozostawiła bez rozpoznania apelację oskarżyciela posiłkowego reprezentującego organizację - Kampanię Przeciw Homofobii. [-Dlatego, że środek zaskarżenia nie przysługuje od orzeczenia wznowieniowego.

08.12.2020

SN: Urlop po porodzie jest obowiązkowy

Ubezpieczenia społeczne

W wyjątkowej sytuacji podjęcie pracy przez kobietę w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie znosi ani prawa do urlopu macierzyńskiego ani prawa do odpowiadającego mu zasiłku. Wyłączenie tego prawa musiałoby być wyraźne w ustawie i mogłoby być wątpliwe konstytucyjnie, ze względu na inne prawa kobiet - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

08.12.2020

SA: Wieloletnie cierpienie rzutuje na wysokość należnego zadośćuczynienia

Prawo cywilne

Powódka i jej mąż szli do domu, gdy na drodze potrącił ich samochód. Mąż powódki zmarł na skutek tego wypadku, a ona doznała licznych obrażeń. Poszkodowana powinna uzyskać wysokie zadośćuczynienie, skoro doznała ogromnej krzywdy, a skutki tego zdarzenia odczuwa po dziś dzień - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

07.12.2020

SN: Niższa kara, gdy kierowca uprawnienie ma, a dokumentu nie

Prawo karne Administracja publiczna

Jeśli kierowca prowadzi samochód na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, po tym jak skończył się termin o cofnięciu uprawnień do kierowania, to nie popełnia przestępstwa, tylko wykroczenie. Jeśli nie wystąpił o nowe prawo jazdy, to nie posiada tylko dokumentu, ale nie łamie decyzji administracyjnej, więc i kara musi być niższa - orzekł Sąd Najwyższy.

05.12.2020

SN oceni, czy można się uwolnić, będąc na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozstrzygnie czy można ukarać pozbawionego wolności za to, że opuścił miejsce pracy poza zakładem karnym, na co miał pozwolenie. Nie był konwojowany ani nadzorowany przez strażnika. Przestępstwa samouwolnienia można się dopuścić tylko wtedy, gdy dana osoba jest faktycznie izolowana.

04.12.2020

Po wyroku SN sprzedawcy ukarani za znęcanie się nad karpiami

Prawo karne Środowisko

Znęcanie się nad zwierzętami to postępowanie w stosunku do stworzenia, które sprawia mu ból i cierpienie, w tym także sprzedaż ryb w torebkach foliowych. Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł, że jest to kara wychowawcza.

02.12.2020

SN: Pracownicy delegowani nie mogą zostać bez żadnego ubezpieczenia z powodu fałszerstwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Cofnięcie zaświadczenia A1 wydanego dla pracowników delegowanych do Belgii w okolicznościach nieuprawniających do jego wystawienia jest możliwe w każdym czasie, jeżeli okaże się, że nie zostały spełnione – wynikające z rozporządzeń unijnych - warunki do jego wydania. Ale ZUS musi wcześniej wyczerpać tryb współpracy z instytucją ubezpieczeniową innego państwa - orzekł Sąd Najwyższy

02.12.2020

Strasburg: Proces prowadzony przez sędziego powołanego z naruszeniem prawa jest nierzetelny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 1 grudnia uznał, że wadliwe powołanie sędziego do orzekania w sądzie apelacyjnym, sprzeczne z obowiązującymi wówczas przepisami proceduralnymi, sprowadza się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i zagraża podważeniem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

01.12.2020

TSUE: Dyrektywa o delegowanych pracownikach ma zastosowanie do transportu drogowego

Prawo pracy Prawo unijne

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do transnarodowego świadczenia usług w sektorze transportu drogowego. Ma ona bowiem, co do zasady, zastosowanie do każdego transnarodowego świadczenia usług obejmującego delegowanie pracowników, niezależnie od danego sektora gospodarki – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.12.2020

SN: Składki ZUS od tłumaczy zależą od treści umowy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Tłumaczenia umów i korespondencji wykonane jako umowa o dzieło nie mieszczą się w granicach przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustalających obowiązkowe i dobrowolne tytuły podlegania ubezpieczeniom społecznym. Z kolei działalność tłumaczy realizowana w ramach świadczenia usług stanowi tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

01.12.2020

Uchwała SN: Sąd nie odrzuca źle skierowanego zażalenia poziomego

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sąd niewłaściwy, czyli sąd drugiej instancji, do którego profesjonalny pełnomocnik skierował zażalenie, które powinno być skierowane do innego składu sądu pierwszej instancji, przekazuje zażalenie do rozpoznania sądowi właściwemu, czyli sądowi pierwszej instancji - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

01.12.2020