Fiskus rozstrzygnął sprawę, ale udaje, że o tym nie wie

Ordynacja CIT PIT

Siedem lat – tyle może zająć ochrona majątku firmy i dochodzenie praw przed fiskusem, nawet jeśli podstawą żądania tej ochrony jest postanowienie wydane przez samą skarbówkę. Kolejny raz dochodzi do paradoksu, gdy przedsiębiorca, któremu sugeruje się polegać na zasadzie zaufania do organów podatkowych, jest tego zaufania pozbawiany przez same organy - pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

25.01.2019

Prof. Łętowska: Przywracanie państwa prawa tylko w zgodzie z konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli dojdzie do przywracania w Polsce standardów państwa prawa, to będę gorącą zwolenniczką skrupulatnego działania w ramach konstytucji. Konstytucji wykładanej inwencyjnie i kontekstowo, ale żadne środki nadzwyczajne ani żadna zemsta nie powinna wchodzić w grę - twierdzi prof. Ewa Łętowska.

25.01.2019

Nie każda przeprawa promowa wlicza się do czasu odpoczynku kierowcy

Prawo pracy

Kierowca samochodu ciężarowego, który korzysta z przeprawy promowej, musi pamiętać o kilku rzeczach, aby godziny spędzone na promie można było zaliczyć do odpoczynku. Przede wszystkim odpowiednio rejestrować wjazd i zjazd ze statku oraz oznaczyć przeprawę w tachografie.

24.01.2019

Raportowanie schematów podatkowych będzie miało duży wpływ na firmy

CIT PIT

1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych, które diametralnie wpłyną na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Nieprawidłowości w zakresie składania raportów stanowią przestępstwo skarbowe. Brak procedury wewnętrznej jest zaś zagrożone sankcją do 2 milionów złotych – wyjaśnia Joanna Stolarek z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

24.01.2019

Urząd Zamówień Publicznych będzie bardziej przyjazny

Zamówienia publiczne

Procedura koncyliacyjna ma pomóc szybko rozstrzygać spory podczas realizacji umów o zamówienia publiczne. Więcej ogłoszeń trafi do Biuletynu Zamówień Publicznych, pojawi się też nowa procedura. Planujemy też publikowanie kolejnych dobrych praktyk, np. w sprawie klauzul zmian umowy i aktualizację miniPortalu – mówi Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

24.01.2019

Odpowiedzialność firm bardziej realna, ale też niebezpieczna 

Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Nieskuteczność dotychczasowych zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to dobry powód dla poprawienia tych przepisów, ale wątpliwości może budzić wyposażenie organów ścigania w nowe, szerokie kompetencje, które będą one mogły wykorzystywać instrumentalnie w stosunku do firm

23.01.2019

Kandydaci i pracownicy potrzebują prawdy

HR

Już od momentu pierwszego kontaktu z firmą aż do wyjścia z niej ludzie muszą mieć poczucie tego, że wszystko jest spójne. Takie działanie procentuje dobrą atmosferą w pracy i niską rotacją. Szczerość się opłaca - mówi Katarzyna Filip, HR Manager w ASUS Polska w rozmowie z Agnieszką Matłacz.

22.01.2019

Chmielniak: Podatnicy są w coraz trudniejszej sytuacji

Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwalnia tempa. Dopiero co do Sejmu trafił projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, a już resort pracuje nad projektami kolejnych nowelizacji ustaw karnych, jednym z nich jest projekt zmian do kodeksu karnego skarbowego – wyjaśnia Łukasz Chmielniak, adwokat, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

22.01.2019

Prof. Zajadło: Można naruszyć konstytucję, by ją ratować

Wymiar sprawiedliwości

Przy przywracaniu standardów państwa prawa konieczne może być sięgnięcie po środki nadzwyczajne - twierdzi prof. Jerzy Zajadło. Jego zdaniem dla realizacji tego celu uprawnione byłoby nawet sięgnięcie do metod pozornie sprzecznych z konstytucją po to żeby ją ratować.

22.01.2019

Brexit – co to oznacza dla podatników i przedsiębiorców

CIT VAT Podatki międzynarodowe

W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.

21.01.2019

Dyskusja o znikaniu linków z sieci wciąż otwarta

RODO

Opinia rzecznika generalnego TSUE wywołała dyskusję o zasięgu terytorialnego prawa do zapomnienia. Zwrócił on uwagę na istotne argumenty ograniczające eksterytorialność czy brak możliwości ważenia interesów w oparciu o prawa podstawowe. Możliwość przeniesienia innych wniosków opinii na obecny stan prawny może być jednak ograniczona - pisze Dominik Lubasz

20.01.2019

Nie unikniemy brexitu - otwarta jest kwestia czasu i kosztów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

W obliczu obecnego kryzysu politycznego nie sposób przewidzieć, kiedy i w jaki sposób Brytyjczycy opuszczą struktury unijne. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz zakładający wydłużenie okresu negocjacyjnego - uważa dr Elżbieta Sadowska-Wieciech z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

19.01.2019

Podpis elektroniczny może być niebezpieczny w e-zamówieniach

Zamówienia publiczne

Choć wykonawca kupił podpis elektroniczny od zaufanego dostawcy, podpisany nim JEDZ został uznany za nieważny. I to mimo, że dyrektywa mówi, że jeżeli oferta jest podpisana kwalifikowanym certyfikatem z zaufanej listy, zamawiający nie może stosować dodatkowych wymogów mogących utrudnić korzystanie z tych podpisów. KIO oparła się na ustawie o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Wyrok analizuje Anna Prigan, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

19.01.2019

Dr Radwan-Röhrenschef: Kolejna zmiana procedury bez oceny poprzedniej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowując kolejne zmiany w procedurze cywilnej resort sprawiedliwości nie dokonał analizy skutków poprzedniej nowelizacji sprzed pięciu lat - twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef. I dodaje, że już ona wprowadziła niektóre z rozwiązań proponowanych czy udoskonalanych teraz.

18.01.2019

Trzeba zmienić cały system opieki nad dziećmi w kryzysie

Opieka zdrowotna

O tym czy nowy model opieki środowiskowej, który jest testowany w dwóch miejscach Polski - na warszawskich Bielanach oraz w Wieliczce - może zapewnić taką kompleksową nad dziećmi i ich bliskimi, a także o planach utworzenia nowej specjalizacji – psychoterapeuty klinicznego dzieci i młodzieży - mówią Krzysztof Błażejewski i Aleksandra Andruszczak-Zin

17.01.2019

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych na nowo – czy jest się czego bać?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Proponowana przez rząd nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje zmiany o charakterze wręcz rewolucyjnym, zarówno jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności, surowość kar jak i sposób prowadzenia postępowań wobec podmiotów zbiorowych - pisze Mariusz Minkiewicz, adwokat w zespole postępowań spornych kancelarii CMS.

17.01.2019

Rewolucja w cenach transferowych stała się faktem

CIT PIT

Zmiana przepisów jest bardzo istotna i dotyczy wielu aspektów. Nowe regulacje to próba kompleksowego uregulowania i uporządkowania tematyki dotyczącej cen transferowych. Odrębną kwestią pozostaje ocena czy jest to próba udana – tłumaczy Jacek Jędrszczyk, doradca podatkowy, trener w EY Academy of Business.

16.01.2019

Piebiak: Mediacje szansą na trwałość małżeństw

Prawo rodzinne

Rozwód pary, która ma dzieci nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ wywołuje skutki społeczne. Postępowaniem informacyjnym, mediacjami chcemy zwiększyć świadomość konsekwencji takich decyzji - mówi portalowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

16.01.2019

Jak zadbać o motywację i zaangażowanie pracowników na cały rok

HR

Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.

15.01.2019

Zmiany w procedurze mogą zrewolucjonizować proces cywilny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Proponowana przez rząd nowelizacja przewiduje szereg rewolucyjnych rozwiązań, które będą miały fundamentalne znaczenie dla przebiegu postępowania cywilnego - pisze Łukasz Warszawski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. I jako przykłady podaje   m.in.: posiedzenia organizacyjne i przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego

15.01.2019