Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mogą zwiększyć koszty przewoźników o 35 proc.

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

W związku z zapisami unijnego pakietu mobilności, które wejdą w życie 2 lutego 2022 roku, Ministerstwo Infrastruktury zamierza znowelizować polskie przepisy dotyczące zasad delegowania w transporcie międzynarodowym i wynagrodzenia dla kierowców. Jeśli resort wprowadzi zapowiadane zmiany, koszt utrzymania truckera wzrośnie średnio o około 35 proc.

06.07.2021

Lewiatan: Absolwenci mieli kłopoty z pierwszą pracą, ale w tym roku będzie łatwiej

Rynek Prawo pracy

Pandemia dotknęła młodych ludzi z dyplomem. Zeszłoroczni absolwenci mieli trudniejszy start na rynku pracy niż osoby kończące studia rok lub kilka lat wcześniej. W tym roku absolwenci nie powinni mieć już takich problemów. Bo niedobór pracowników, sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tą sprzed pandemii - wynika z analizy Konfederacji Lewiatan.

06.07.2021

Posłowie chcą zakazu dyskryminacji pracowników w związku ze szczepieniami

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Posłowie PiS i Konfederacji chcą tak zmienić Kodeks pracy, aby niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Proponują, zobowiązać pracodawcę do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID19.

06.07.2021

GIP: Chrońmy zdrowie podczas upałów

Prawo pracy BHP

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, z uwagi na występujące w naszym kraju upały zwróciła się z apelem do pracodawców o respektowanie prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz podjęcie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.

06.07.2021

Pracownik – cudzoziemiec też ma prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem

Prawo pracy

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej, mają problem z ustaleniem, czy pracownik ma prawo do dwóch dni wolnego w roku z tytułu opieki nad dzieckiem. Przepisy nie określają wzoru oświadczenia, a firmy zastanawiają się, czy mogą pytać o datę urodzenia dziecka, by zweryfikować prawo do zwolnienia z pracy. Zdaniem ekspertów, nie.

06.07.2021

Lewiatan: Bezrobocie może spadać nawet do końca roku

Rynek Prawo pracy

Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 roku wyniosła 6 proc., czyli była o 0,1 pkt proc. niższa w stosunku do maja 2021 roku. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan.

05.07.2021

Badanie trzeźwości pracowników - według rządowego projektu może być niekonstytucyjne

Prawo pracy BHP

Pracodawcy sygnalizują, że nie będzie łatwo wytypować grupę lub grupy pracowników do kontroli trzeźwości, według projektu resortu rozwoju i pracy, i uniknąć zarzutu nierównego traktowania załogi. Zdaniem ekspertów, codzienną lub powtarzalną kontrolą trzeźwości powinny być objęte wybrane grupy - ze względu na cel regulacji, a wyrywkową - wszyscy.

05.07.2021

Natężenie oświetlenia sztucznego - są normy dla poszczególnych stanowisk pracy

Prawo pracy BHP

Wartości natężenia oświetlenia sztucznego dla poszczególnych stanowisk pracy obowiązują w zależności od precyzji pracy: np. hala produkcyjna, hala magazynowa, korytarze, stanowiska pracowników technicznych, praca przy monitorach ekranowych - zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne (elektryczne) powinno spełniać wymagania określone w Polskich Normach.

05.07.2021

Hałas w środowisku pracy musi być pod kontrolą

Prawo pracy BHP

Ekspozycja na hałas przekraczający 80 dB jest możliwa bez uszczerbku dla zdrowia w przypadku stosowania przerw w pracy lub ograniczania czasu pracy. W przypadku przekroczenia wartości progów działania, pracodawca jest obowiązany zaplanować i podjąć działania zmniejszające ryzyko zawodowe.

02.07.2021

Lewiatan apeluje o ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Prawo pracy

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o cudzoziemcach są niewystarczające i nie uwzględniają wielu kwestii związanych z deficytem pracowników na naszym rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. I proponuje m.in. utrzymanie, z pewnymi korektami, ułatwionej procedury uzyskiwania dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli wybranych krajów,

01.07.2021

NIK krytycznie o uznawaniu kwalifikacji cudzoziemców spoza UE

Prawo pracy

Dotychczasowe działania okazały się niewystarczające - nadal nie mamy spójnego systemu uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To nie zachęca ich do szukania pracy w Polsce. W efekcie sytuacja na rynku pracy nie tylko się nie poprawiła, ale też nie udało się zahamować niekorzystnych trendów - twierdzi NIK.

01.07.2021

Raport: Długa lista zaniedbań osłabia polski system emerytalny

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Obniżenie wieku emerytalnego, brak zachęt do dalszej pracy zamiast emerytury i porażka wdrożenia PPK - to tylko niektóre działania, które negatywnie wpłynęły na system emerytalny w Polsce – twierdzą eksperci Instytutu Emerytalnego. Ich zdaniem konieczna jest poważna debata publiczna o tym, jak uniknąć katastrofy tego systemu i niskich świadczeń w przyszłości.

01.07.2021

SN: Zbyt wysokie odprawy to przekupstwo związków zawodowych

Prawo pracy

Pozwany nabywając Hutę Częstochowa zawarł ze związkami zawodowymi Pakiet Socjalny, na podstawie którego przyjął na siebie obowiązek zapewnienia pracownikom zatrudnienia przez 120 miesięcy. W tym celu zobowiązał się nie dokonywać zwolnień grupowych ani indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, bez względu na zakres zmian organizacyjnych i nie dotrzymał obietnicy.

01.07.2021

Lewiatan: Pracodawcy chcą się przygotować na czwartą falę zakażeń

Prawo pracy BHP Koronawirus

W przypadku wystąpienia czwartej fali zakażeń, za kilka tygodni może czekać nas powrót obostrzeń pandemicznych. Przedsiębiorcy uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest w tej chwili priorytetem. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią - podkreśla Konfederacja Lewiatan.

30.06.2021

MRiPS: Do 2030 r. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych ma wzrosnąć do 40 proc.

Prawo pracy

Obecnie pracuje 28,3 proc. osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby do roku 2030 ten wskaźnik wzrósł do 40 proc. – powiedział wiceminister Paweł Wdówik w trakcie zorganizowanej w Wilnie konferencji na temat dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. Zorganizowano ją pod patronatem i z udziałem Pierwszych Dam Polski i Litwy.

30.06.2021

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń dla Ukraińców

Prawo pracy

W maju br. o prawie 40 proc. wzrosła liczba zezwoleń na pobyt czasowy wydanych Ukraińcom, w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jeszcze większe wzrosty dotyczą zgód na pobyt rezydenta długoterminowego WE/UE i zezwoleń na pobyt stały. Wyniosły odpowiednio ponad 90 proc. i blisko 55 proc. Najwięcej pozytywnych decyzji w tych sprawach wydał wojewoda mazowiecki

30.06.2021

Nowy urlop rodzinny wypchnie z rynku pracy kolejne grupy, ale tylko pracowników

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie chcą, by pracownicy mający co najmniej 6-miesięczny staż pracy mogli skorzystać z 12. miesięcznego urlopu rodzinnego w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny. W tym czasie ZUS będzie im wypłacał zasiłek w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Eksperci mają wiele zastrzeżeń do przepisów, choć przyznają, że idea jest słuszna.

30.06.2021

Petycja: Praca w jakimkolwiek podmiocie samorządowym nie dla radnego

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy

W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.

30.06.2021

Projekt ustawy - więcej praw dla pracujących na morzu

Prawo pracy Prawo europejskie

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pracy na morzu, przedłożony przez ministra infrastruktury. Celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego. Chodzi m.in. zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek i spowodowanego nim wymuszonego uwięzienia marynarzy.

29.06.2021