Już ponad 8,4 mln emerytów i rencistów otrzymało 13-tkę

Domowe finanse Emerytury i renty

Wypłaty dodatkowego świadczenia w postaci tzw. trzynastej emerytury ruszyły z początkiem kwietnia i do tej pory „trzynastka” trafiła już do przeszło 8,4 mln osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie jest wypłacane wszystkim uprawnionym, bez konieczności składania wniosku.

22.04.2021

ZUS: W 2020 roku najwięcej zwolnień lekarskich w marcu, coraz więcej z powodu depresji

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osobom ubezpieczonym w ZUS w całym 2020 roku wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 266,6 mln dni absencji. COVID wcale nie był główną przyczyną nieobecności w pracy - najczęściej były one związane z ciążą i porodem oraz chorobami układu kostno-stawowego i mięśniowego. O ponad 20 proc. w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła liczba zaświadczeń wystawionych z powodu depresji.

22.04.2021

Rząd chce ozusować artystów, ale tylko zawodowych i z uprawnieniami

Ubezpieczenia społeczne

Artyści mają zostać włączeni do powszechnego systemu ubezpieczeń. Będą mogli opłacać składki na poziomie odpowiadającym płacy minimalnej, o ile nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Będą też dopłaty dla najsłabiej zarabiających - od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wątpliwości budzą jednak proponowane kryteria i tryb uznawania za artystę.

22.04.2021

Związek decyduje, kto podpisze informację o liczbie członków - pracodawcy nic do tego

Prawo pracy

Przepisy wprost nie rozstrzygają, kto może podpisać informację o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej - osoba upoważniona do reprezentowania związku czy dowolny członek. Tylko związek ustala swą reprezentację, a pracodawca nie ma prawa o tym decydować. Nie może też, kwestionując informację o liczbie członków, pozbawić związkowców ochrony.

21.04.2021

W maju zmiany w tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienia za grudzień 2020 r. oraz za styczeń i za luty 2021 r., jeżeli będą spełnione nowe określone warunki. Pojawi się też możliwość otrzymania od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych – przypomina ZUS.

20.04.2021

Mniej kontroli PIP u pracodawców, ale problemów nie brakuje, zwłaszcza z BHP i wynagrodzeniami

Prawo pracy BHP

W I kwartale 2021 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o około 60 proc. mniej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie 2020 roku. O dwie trzecie spadła też liczba wydanych decyzji. Problemem jest nadal przestrzeganie przepisów BHP i nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów, to efekt niejasnych i nieudolnie konstruowanych przepisów.

20.04.2021

Sejm na razie nie będzie głosował nad ustawą o likwidacji OFE

Emerytury i renty

Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek, 20 kwietnia 2021 roku, głosowania nad rządowym projektem ustawy dotyczącym likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 19 i 20 maja.

20.04.2021

Skuteczna skarga nadzwyczajna PG w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Prawo pracy

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego wobec prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu i uchylił wyrok w zaskarżonej części. Sąd w wyniku przyjęcia błędnych założeń nie tylko uznał, że strony sporu wiąże umowa o pracę na czas określony, ale nie zbadał również przyczyny wypowiedzenia powodowi umowy o pracę.

20.04.2021

Urzędnicy nie chcą być ponaglani, skarga na przewlekłość od razu do sądu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Matki ubiegające się o świadczenia rodzinne, gdy ich mężowie pracują za granicą, mają stracić prawo do ponaglenia urzędników w załatwianiu swoich spraw. Na opieszałość w działaniu urzędu ma teraz przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. To niepotrzebna komplikacja i wydłużenie procedury dla zainteresowanych i dodatkowe sprawy do rozpatrywania przez sądy.

20.04.2021

ZUS ubezpieczy zdrowie bezrobotnych. Nie wiadomo tylko, czy wszystkich

Prawo pracy

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ma mieć każda osoba bez pracy czy emerytury - wynika z propozycji resortu rozwoju. Aby uzyskać takie ubezpieczenie nie trzeba już będzie rejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Ma się zająć tym ZUS. W ten sposób w urzędach pracy zostaną tylko ci, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy lub np. szkoleniem.

19.04.2021

Konfederacja Lewiatan: Mniejsze firmy też zaszczepią pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Plan akcji szczepień w zakładach pracy, który został opracowany przez rząd, rozszerza liczbę firm, które będą mogły wziąć udział w szczepieniach organizowanych przez pracodawców. Dobrze, że do programu będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób. Szkoda, że rząd nie umożliwił szczepienia także rodzin pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan.

19.04.2021

ZUS liderem elektronicznej wymiany danych o świadczeniach międzynarodowych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył europejski system elektronicznej wymiany danych EESSI. Dzięki temu sprawy międzynarodowe są obsługiwane sprawniej i szybciej. W 2020 r. ZUS wypłacał ponad 242 tysiące świadczeń osobom, które oprócz aktywności zawodowej w Polsce, pracowały za granicą. Aż 91 proc. z nich trafiało na rachunki bankowe.

19.04.2021

Równość płac w Polsce wymusi dopiero unijna dyrektywa

Prawo pracy

Rząd nie zamierza nic robić w kwestii uregulowania równości płac, dopóki nie zmusi go do zmian nowa unijna dyrektywa, nad którą trwają już prace. Uważa, że przepisy Kodeksu pracy są wystarczające i można je najwyżej doprecyzować. Tyle tylko, że - jak wskazują prawnicy - obowiązujące w Polsce regulacje to implementowane prawo unijne, które w UE obowiązuje od kilkudziesięciu lat.

19.04.2021

Problem emerytur czerwcowych ma być rozwiązany i to w 2021 r.

Rząd kończy prace nad projektem, który ma na stałe rozwiązać problem niekorzystnego wyliczania świadczeń osobom przechodzącym na emeryturę w czerwcu. Wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zapewnia, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych, nowe rozwiązanie będzie obowiązywało z datą od 1 czerwca tego roku.

18.04.2021

Końca prac nad przepisami o pracy zdalnej wciąż nie widać

Prawo pracy Koronawirus

Na czas po pandemii, gdy praca zdalna będzie wykonywana w warunkach typowych, konieczne jest wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą akceptowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, i w konsekwencji - odpowiednio zabezpieczą interesy obu stron stosunku pracy – twierdzi wiceminister Iwona Michałek. I nie umie określić, kiedy prace nad tym projektem dobiegną końca.

17.04.2021

Trzy artykuły „Personel Plus” wyróżnione w konkursie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Prawo pracy

Jury konkursu „Pióro odpowiedzialności” przyznało trzy wyróżnienia dla artykułów „Personelu Plus” z 2020 roku. Dwa nagrodzono w kategorii: artykuł ekspercki - media drukowane i elektroniczne, a jeden w kategorii: artykuł tematyczny „pandemia a miejsce pracy” - media elektroniczne i drukowane. Do obecnej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 147 artykułów.

16.04.2021

ZUS chce wszystko wiedzieć o każdym swoim kliencie

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma plan transformacji organizacyjnej i cyfrowej na lata 2021–2025. Dzięki niemu chce uzyskać większą kontrolę nad działaniami płatników składek oraz zwiększyć wiedzę o funkcjonowaniu pracodawców. Zdaniem ekspertów, takie rozszerzenie kompetencji powinno być uregulowane w ustawie,

16.04.2021

Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

Prawo rodzinne Prawo pracy

Od 1 lipca 2021 roku wystarczą niezapłacone przez co najmniej trzy miesiące alimenty na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności budżetu państwa, by osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Będzie w nim tak długo, aż spłaci cały dług. Sejm skierował rządowy projekt w tej sprawie do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

15.04.2021

Wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z ZUS

BHP Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Od 1 kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty. Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1033 zł brutto. Wcześniej była to kwota 984 zł brutto.

15.04.2021

33 organizacje biznesowe apelują do rządu o rozważną zmianę opodatkowania wynagrodzeń

PIT Prawo pracy Finanse

Reforma systemu podatkowego nie może likwidować naszej przewagi konkurencyjnej i zabijać klasy średniej. Potrzebujemy racjonalnej debaty o klinie podatkowym – z takim apelem zwróciły się do rządu 33 organizacje biznesowe i think tanki, w tym Konfederacja Lewiatan. Bo, jak twierdzą, klin podatkowy to atut w okresie odbudowywania gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19.

15.04.2021