Rząd chce zmienić kolejność zaspokojenia należności z wpłat ze składek

Ubezpieczenia społeczne

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła zapowiedź przygotowania projektu rządowego rozporządzenia, które zmieni obowiązujące przepisy o kolejności pokrycia wpłat z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. To dostosowanie do zmienionych od 20 lutego 2021 roku przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

15.04.2021

Koniec OFE - projektem zajmą się sejmowe komisje

Domowe finanse Emerytury i renty

Po burzliwej debacie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Zgodnie z nim, OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru: albo przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), albo w całości do ZUS.

14.04.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18, a nie do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zamierza skrócić obecny okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamiast do 25 kwietnia, rodzice otrzymają świadczenie jedynie do 18 kwietnia. I to nawet wtedy, gdy już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Jak poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma to związek z otwarciem od poniedziałku żłobków i przedszkoli.

14.04.2021

BCC: Przeniesienie środków z OFE do IKE wciąż rodzi wiele znaków zapytania

Domowe finanse Emerytury i renty

Pobranie opłaty przekształceniowej i odpływ środków z OFE do IKE spowoduje spadek stopy zastąpienia z obowiązkowej części systemu emerytalnego przy realizacji założeń dotyczących partycypacji w opcji docelowej (IKE). Operacja ta zmniejszy środki każdego uczestnika do wyliczenia świadczenia emerytalnego. Trudno takie rozwiązania nazwać zwiększającymi bezpieczeństwo finansowe uczestników

14.04.2021

Po zmianie prawa pracownik zagranicznej firmy założy PPK, ale nikt go nie obsłuży

Prawo pracy PPK

Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.

14.04.2021

Za odmowę powrotu z pracy zdalnej może być nawet dyscyplinarka

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownik może odmówić powrotu z pracy zdalnej i wykonywania jej w zakładzie tylko wtedy, gdy ma silne i niezbite dowody na to, że grozi mu bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. W przeciwnym razie naraża się nawet na zwolnienie dyscyplinarne. Na odpowiedzialność karną naraża się zaś pracodawca, który powinien wysłać pracowników na pracę zdalną, bo miał taką możliwość, a tego nie zrobił

12.04.2021

Są wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców

Prawo pracy Koronawirus

Zapewnienie bezpieczeństwa gospodarzom i pracownikom sezonowym przebywającym na terenie gospodarstwa to jeden z powodów opublikowanych w piątek przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektorat Sanitarny wytycznych dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

09.04.2021

ZUS: Firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za marzec upływa 10 kwietnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

09.04.2021

ZUS organizuje dyżur telefoniczny dla nauczycieli

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne

16 kwietnia 2021 r., w godzinach od 10:00 do 12:00 Oddział ZUS w Chorzowie organizuje ekspercki dyżur telefoniczny dla osób zainteresowanych nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym, emeryturą powszechną oraz emeryturą z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze. Dzwonić może każdy zainteresowany.

09.04.2021

Pracodawcy na czuwaniu i oczekiwaniu na pracownika, który zechce zapisać się do PPK

Prawo pracy PPK

Pracodawcy nie wiedzą, czy mogą zrezygnować z utrzymywania systemu służącego do rozliczeń PPK, gdy z pracy odejdzie jedyny pracownik, który był uczestnikiem programu. Ustawa nic na ten temat nie mówi. Eksperci radzą utrzymywać, ale dla pracodawców to koszty. Licencja do oprogramowania to w zależności od sprzedającej ją firmy i liczby pracowników – od 2 do 6 tys. zł netto.

09.04.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19 został wydłużony o kolejne dwa tygodnie - od 12 kwietnia do 25 kwietnia. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rządowe rozporządzenia wydłużające prawo do tego zasiłku dla rodziców będących rolnikami i dla pozostałych.

08.04.2021

W fabrykach policja covidowa ściga pracowników i wlepia mandaty

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.

08.04.2021

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoba, która została poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Wypłaca je pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od sytuacji można otrzymać wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu – przypomina ZUS.

07.04.2021

Eksperci: Likwidacja umów cywilnoprawnych byłaby groźna dla rynku pracy, zwłaszcza w pandemii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcom są potrzebne elastyczne formy zatrudnienia, szczególnie teraz - twierdzą eksperci i przestrzegają przed radykalnym działaniem. Warto natomiast rozważyć ujednolicenie zasad oskładkowania śmieciówek i umów o pracę. Nie należy jednak takich zmian przeprowadzać w czasie pandemii. Teraz można jedynie wypracować rozwiązanie na przyszłość.

07.04.2021

Badanie: Hybrydowe formy zatrudnienia mogą zastąpić pracę zdalną

Prawo pracy BHP Koronawirus

Blisko 9 na 10 badanych, pracujących zdalnie w trakcie pandemii, chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu. Chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów, a kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

Kobieta bez dodatku wskutek zastosowania przepisów wstecz. Skarga nadzwyczajna RPO

Emerytury i renty

Kobieta poinformowała pracodawcę, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie chciała przejść na emeryturę. Zgodnie z obowiązującymi w jej zakładzie pracy przepisami, mogła liczyć na specjalny dodatek przez dwa lata aż do odejścia z pracy. Dodatek został jej jednak przyznany tylko do 1 października 2017 r., bo wtedy obniżony został wiek emerytalny.

06.04.2021

ABSL: Regulacje pracy zdalnej powinny być elastyczne, także do okazjonalnego stosowania

Prawo pracy

Nowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej powinny uwzględniać wypracowaną i dobrze funkcjonującą praktykę ostatnich miesięcy, a nie jedynie modyfikować instytucje telepracy, która w praktyce miała marginalne zastosowanie – twierdzi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Związek przekazał do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stanowisko do projektu uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy.

06.04.2021

Pracodawcy szykują się do organizacji szczepień

Prawo pracy BHP Koronawirus

Część firm już deklaruje chęć zorganizowania szczepień w zakładach pracy i zamierza zgłosić się po szczepionki. Udział pracodawców w programie szczepień odciąży system podstawowej opieki zdrowotnej i przyśpieszy szczepienia. Czekają na szczegóły. Obecnie najważniejsze jest umożliwienie pracodawcom przygotowania się, z pewnym wyprzedzeniem, do realizacji programu szczepień – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

06.04.2021