Energetyka wpisana do zadań samorządów

Środowisko

​Od 2020 roku spodziewane są w Polsce wielkie utraty zaopatrzenia w energię elektryczną. Ratunkiem jest budowanie autonomicznych lokalnych systemów energetycznych oraz wpisanie obowiązku zabezpieczenia energetycznego na listę zadań samorządów terytorialnych.

07.02.2019

NSA: Wycinka drzew po ocenie ich wartości przyrodniczej

Środowisko Budownictwo

Zanim prezydent miasta wyda pozwolenie na wycinkę drzew musi ustalić czy konieczne jest wycięcie i czy możliwe jest posadzenie innych drzew w to miejsce. Dopiero takie przyjęcie stanu faktycznego da odpowiedź, czy zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów jest w ogóle możliwe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.02.2019

RIO: W deklaracji śmieciowej nie można wymagać symbolu PKD

Środowisko

Rodzaj prowadzonej działalności nie ma wpływu na ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie można też wymagać od składającego deklarację do podania nazwisk i imion osób zamieszkujących nieruchomość – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

04.02.2019

Urząd może skontrolować, czym palimy w piecu

Samorząd terytorialny Środowisko

Kontrolą domowych pieców zajmuje się straż miejska, a tam, gdzie jej nie ma – wyznaczony urzędnik. Przedstawiciele władzy mogą wejść do domu, przesłuchać domowników i pobrać próbki z kotła. Większość interwencji to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem. Kary za palenie czym popadnie są znaczne.

01.02.2019

Może być mniejsza różnica w opłatach za odpady

Samorząd terytorialny Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, miały płacić cztery razy wyższą stawkę, niż segregujący. Ministerstwo Środowiska zaproponuje jednak zmniejszenie tej różnicy do dwukrotności. Chodzi o zapis w konsultowanym cały czas przez resort projekcie tzw. ustawy śmieciowej.

01.02.2019

NSA: Budowa parkingu nie uzasadnia zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody

Środowisko Administracja publiczna

Budowa parkingu nie służy ochronie ludzi lub ich mienia, tylko zapewnieniu możliwości zaparkowania samochodu w miejscu znajdującym się w niedużej odległości od docelowego miejsca wizyty. NSA uznał, że nie może to uzasadniać zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody.

29.01.2019

Rozdzielenie przetargów odpadowych zwiększy biurokrację i koszty

Środowisko

Samorządy są przeciwne propozycjom zmian, które obowiązkowo rozdzielają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Chcą, jak obecnie, same decydować o tych zamówieniach. Według resortu środowiska nowa propozycja to sposób na zapobieganie nielegalnym praktykom podmiotów wyłonionych w drodze przetargu.

28.01.2019

Skarb Państwa ma zapłacić karę za smog

Środowisko

Jest wyrok w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał rację aktorce Grażynie Wolszczak. Jeden z pierwszych procesów w tej sprawie, dotyczący mieszkańca Rybnika, od jakiegoś czasu czeka na apelację.

24.01.2019

Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów kosztują najwięcej

Środowisko Finanse samorządów

Wciąż rosnące koszty zagospodarowania śmieci to następstwo m.in. drogich instalacji przetwarzających czy wzrostu cen energii, paliw i płac. Kosztuje wypełnianie przepisów przeciwdziałających pożarom wysypisk i większe tzw. opłaty marszałkowskie. Do drastycznych podwyżek dołączyli się radni, którzy czasem obniżali je wcześniej „lekką ręką”. Mimo że gminy mają bardzo małe pole manewru, jeśli chodzi o zmniejszanie kosztów, szukają oszczędności

22.01.2019

Energetyka całkiem rozproszona

Środowisko

Niespójne prawo powoduje, że nie wiadomo kto i jak miałby realizować zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym obywateli na poziomie lokalnym. A do tego obowiązujące obecnie w Polsce przepisy zawierają 173 definicje dotyczące energetyki.

21.01.2019

Odbiór śmieci może być tańszy. Potrzebna reakcja rządu

Środowisko

Selektywną zbiórkę odpadów muszą finansować producenci opakowań. Szybkie wprowadzenie 2-groszowej opłaty od każdego opakowania postuluje Forum Gospodarki Odpadami. Bez niej, mieszkańcy odczują jeszcze wyższy wzrost opłat za śmieci. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami, ale efektów nie upublicznia.

14.01.2019

Z opłatą za wodę nie od razu do sądu

Środowisko

Opłata za usługi wodne, nieuiszczona w terminie, jest zaległością podatkową. Na decyzję w tej sprawie służy najpierw odwołanie do właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich, a nie bezpośrednio - skarga do sądu administracyjnego. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

09.01.2019

Samorządy wciąż obawiają się wzrostu cen energii

Środowisko Finanse publiczne Akcyza Prawo gospodarcze

Uchwalona przed końcem roku ustawa znosząca podwyżki cen energii przyniosła pewne korzyści samorządom, jednak nie wszystkim. Pozostały niekorzystne umowy i obawy o dalsze wzrosty kosztów. Nie ma też obiecanego zespołu ekspertów samorządowo-rządowych.

08.01.2019

Nowe poziomy odzysku i recyklingu dla kartonów po napojach

Środowisko

Od stycznia 2019 roku wzrasta poziom recyklingu odpadów wielomateriałowych, czyli głównie kartonów po napojach. Przewiduje to rozporządzenie ministra środowiska. Eksperci twierdzą jednak, że wskazane w nim poziomy będę nierealne do uzyskania.

03.01.2019