Lex Ochrona środowiska Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
piotr siergiej

Ograniczanie liczby samochodów w miastach to już trend

Samochody na ulicach miast powodują zanieczyszczenia powietrza, ograniczają też równy dostęp do miasta dla pieszych czy rowerzystów. Wciąż brakuje odpowiedniej ustawy umożliwiającej wprowadzanie stref niskoemisyjnych – uważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Jednocześnie trasy przelotowe są często prowadzone środkiem miast.
pies karma spojrzenie

Ważą się losy przepisów o odbieraniu zaniedbanych zwierząt

Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpozna poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zdecyduje o pozostaniu przy pierwotnej wersji ustawy, to prawo właścicieli będzie osłabione. Ale praktyka wskazuje, że sądy niechętnie akceptują odbieranie zwierząt przez ekologów: nie wystarczy, że zwierzę jest bardzo zaniedbane, trzeba wykazać, że pozostaje na skraju życia i śmierci.
piece

Ruszył nabór na wymianę starych pieców, ale gmina musi wydać zaświadczenie

Rozpoczęła się druga odsłona programu Czyste Powietrze, w którym – tym razem już wyższą - dotację na wymianę pieca „kopciucha” i termomodernizację mogą dostać osoby o niższych dochodach. Potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. Czyste Powietrze 2.0 to ciąg dalszy walki ze smogiem.
parkomaty

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.
projekt dom

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.
obora krowy

Senat poprawia ustawę o prawach zwierząt

Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie Senat wniósł do ustawy kilkadziesiąt poprawek i teraz ona ponownie trafi do Sejmu.
smieciarka

Czystość plus - samorządy rozczarowane projektem zmian w ustawach śmieciowych

Brak rozwiązania problemu nieruchomości niezamieszkałych i nowego wzoru wyliczania poziomów recyklingu wytykają samorządowcy projektowi nowelizacji ustaw "śmieciowych". Ich zdaniem niewiele on wnosi i – wbrew temu, co twierdzi rząd – nie wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów. Kontrowersje są też cały czas wokół spalarni odpadów.
pojemniki smietniki

Czystość Plus - jest projekt zmian w ustawach „śmieciowych”

Obliczanie wskaźnika poziomu recyklingu odpadów od czterech frakcji, brak ograniczenia wskaźnika masy odpadów komunalnych które mogą spalone, na rzecz budowy niewielkich lokalnych instalacji pełniących rolę lokalnych ciepłowni – to niektóre z zapisów projektowanych przez resort klimatu. Projekt nowelizacji zakłada też zmiany terminów w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach.
pies karma spojrzenie

Spór o psa i kota rasowego rozstrzyga się w Senacie

Prace nad nową ustawą o prawach zwierząt wywołały spór o definicję psa i kota rasowego. Ustawa uchwalona przez Sejm 18 września br. stanowi, że rodowody będą wydawane tylko przez jedną organizację. A to oznacza, że po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt może okazać się, że większość właścicieli "rasowych" psów ma zwykłe kundelki.
koty dzikie

Są poprawki PiS do "piątki dla zwierząt"

Poprawki PiS do noweli o ochronie zwierząt, dotyczą m.in. definicji psa rasowego, włączenia szefa MSWiA w określanie warunków utrzymania zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych czy wydawania pozwoleń na prowadzenie schronisk. Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała jednak, że prace kontynuować będzie dopiero w poniedziałek - 12 października.
prawo wodne woda tamy

Ustawa antysuszowa ogranicza samorządy i dodaje im zadań

Projekt ustawy suszowej ogranicza wpływ samorządów na lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne – uważają samorządowcy ze Śląska. Dodatkowe obowiązki, takie jak nadzór nad spółkami wodnymi i nad urządzeniami melioracji wodnych, wiążą się z brakiem środków finansowych na ich realizowanie.
konrad nowakowski

Prawo zmieni opakowania, ale wciąż nie wiadomo jak

Unia Europejska chce, aby coraz mniej opakowań trafiało na składowiska i do spalarni. Dopóki jednak wraz z polskim ustawodawcą nie wskażą jasno, jakie działania zostaną podjęte, to nikt w ciemno nie zainwestuje nigdzie dużych pieniędzy. Jedynym wyjściem na przód może być projektowanie opakowań łatwych do recyklingu biologicznego czy technicznego. Co to oznacza - mówi prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.
ochrona srodowiska ekologia

Branża mody też chce działać na rzecz klimatu

Ponieważ sektor mody stał się jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, wnosząc tym samym istotny wkład do zachodzących szybko zmian klimatycznych, czyli globalnego ocieplenia, branża postanowiła wypracować wytyczne, które mają być przewodnikiem mającym ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej.
zarowka prad dach

Można już wnioskować o środki w programie „Ciepłownictwo powiatowe”

Rozpoczął się drugi nabór wniosków o pożyczki lub dotacje dla spółek z udziałem samorządów produkujących energię cieplną. W nowym naborze o wsparcie będą mogły ubiegać się spółki, w których samorząd posiada ponad 50 proc., a nie jak poprzednio 70 proc., udziału. Na dofinansowanie inwestycji usprawniających transformację ciepłownictwa w powiatach jest 500 mln zł.
odpady

RPO apeluje o wsparcie dla gmin w usuwaniu nielegalnych odpadów

Gminy nie mają wsparcia finansowego w usuwaniu nielegalnych wysypisk odpadów, a są tym obarczane, jeśli nie można ustalić posiadacza odpadów. O zmianę prawa w tym zakresie wnioskuje do parlamentu Rzecznik Praw Obywatelskich.
odpady

Mimo protestów firm baza odpadów zostanie połączona z JPK już w styczniu

Rząd nie posłuchał przedstawicieli branży i mimo ich zastrzeżeń zaplanował połączenie bazy danych o odpadach z bazą podatkowych Jednolitych Plików Kontrolnych już od 1 stycznia 2021 roku. Firmy nie protestują przeciwko powiązaniu obu rejestrów, chcą jednak, aby to nastąpiło dopiero od 2022 roku, gdy system BDO będzie stabilny.
niedzwiadek mis

SO: Winna gmina, ale to rolnik nie dostanie rekompensaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta

Prowadzenie oględzin oraz szacowanie szkody stanowią nieodzowną, wstępną fazę dochodzenia roszczeń za szkody łowieckie. Ich brak uniemożliwia dochodzenie odszkodowania przed sądem orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku. Jeżeli jednak winna była temu gmina to należy rozważać dochodzenie odszkodowania od niej.
autobus elektryczny ekologiczny

Metropolie chcą wydłużenia terminów dotyczących inwestycji w elektromobilność

Największe miasta apelują do ministra klimatu o wydłużenie przynajmniej o rok terminów na pozyskanie samochodów elektrycznych, autobusów zeroemisyjnych, zapewnienie stacji ładowania i inne zobowiązania nałożone ustawą o elektromobilności. Zmiany mają nastąpić od 2022 roku, ale miasta, przez skutki finansowe pandemii, mogą nie dać rady.
pojemniki smietniki

Trzy frakcje odpadów to pozorna oszczędność i odwrót od standardów

Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.
ludzie kaski dach panele

Polska za 20 lat ma przejść na zeroemisyjną energetykę

Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. - Nasz kraj jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na wszelkie niezbędne wysiłki, aby zakończyć transformację na niskoemisyjną i efektywnie zarządzającą zasobami gospodarkę – dodał.