Frankowicze muszą być czujni - wkrótce kolejna ważna uchwała SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy 6 lipca po raz kolejny zajmie się problemem tzw. kredytów frankowych. Ewentualna uchwała będzie ważna dla tych kredytobiorców, którzy w procesach sądowych nie dochodzą roszczeń o ustalenie ważności umowy, ograniczając swoje żądania względem banków do roszczeń o zapłatę - piszą adwokaci Karolina Pilawska i Andrzej Zorski.

22.06.2021

TSUE uczy polskie sądy, jak orzekać w sprawach frankowych

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał polskiemu sądowi, że ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta”. TSUE uznał, że jest to oczywiste,

14.06.2021

Walka o chwilę wytchnienia - możliwe zabezpieczenie w procesach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Frankowicze śmiało idą do sądów. Czy oznacza to automatyczne wstrzymanie spłat ich rat kredytowych? Właśnie… O tym niewiele się mówi. Tzw. proces frankowy nie powoduje zatrzymania rat kredyt, w jego toku należy spłacać sporny kredyt. Ale jest na to sposób: tzw. wniosek o zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy. Chwila wytchnienia dla kredytobiorcy - twierdzi adwokat Rafał Chrząszcz.

12.06.2021

Sprawa przeciwko Dziubakom o korzystanie z kapitału może trafić do TSUE

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy przystąpił do sporu państwa Dziubaków z Raiffeisen Bank, który domaga się od nich blisko 800 tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z kapitału, po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt we frankach. A rzecznik chce, aby sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE. Prawo.pl ustaliło, że podobny wniosek szykuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.06.2021

TSUE: Roszczenie frankowicza wobec banku nie przedawnia się

Kredyty frankowe

Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy o jej nieuczciwych warunkach, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na ich podstawie. Tak w czwartek uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

10.06.2021

Zastój w sprawach frankowych, ale kredytobiorcy i tak wygrywają większość spraw

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Odsunięcie w czasie oczekiwanej „super-uchwały” Sądu Najwyższego w sprawach frankowych sprawiło, że postępowania dotyczące tych kredytów tkwią w sądowych zamrażarkach, co jest na rękę bankom. Kredytobiorcom natomiast dobrze przysłużyło się orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące przedawnień, którego konsekwencje już są widoczne w orzecznictwie.

07.06.2021

Spory frankowe w sądach to 47 tys. pozwów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. Tylko w kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów. To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.

29.05.2021

Bank PKO BP zaproponuje "odfrankowienie" kredytów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Traktowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich - takie warunki ugód z klientami zaakceptowała Rada Banku PKO BP. Wnioski o ugody mają składać klienci.

28.05.2021

W Austrii też przeliczają kredyty frankowe, ale klient nie musi uznawać bankowego kursu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Tylko pozornie spór o kredyty frankowe w Austrii odpowiada sytuacji znanej z polskiego podwórka, na którym kwota kredytu lub raty kredytowe są przed zapłatą przeliczane z waluty obcej na walutę polską. Różnica jest taka, że austriacki konsument może akceptować bieżący kurs banku lub nie, podczas gdy polski konsument musi akceptować przyszły kurs banku - pisze dr Mariusz Korpalski,

25.05.2021

Sprawa o kredyt frankowy nie musi kosztować 60 tysięcy złotych

Kredyty frankowe

Niejeden frankowicz większość kwoty otrzymanej od banku oddał swojemu pełnomocnikowi albo firmie pomagającej w dochodzeniu roszczeń od banku. Pomoc prawna przy kredytach indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej nie należy do tanich, ale nie ma tu reguły, że im drożej, tym większa szansa na wygraną. Dlatego zanim wybierze się prawnika, trzeba dobrze sprawdzić umowę, skalkulować koszty i uważać na pośredników.

15.05.2021

Sąd Najwyższy nie wydał uchwały w sprawie kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.

11.05.2021

Bodył–Szymala: W sporach o kredyty frankowe TSUE zaleca mediacje i utrzymanie umowy

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otworzył drogę do uzupełnienia umowy po usunięciu z niej klauzuli abuzywnej. Skoro powstaje luka, to sąd nie może unieważnić kontraktu na życzenie konsumenta, bo to godzi w pewności prawa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Wówczas sąd może rozważyć uzupełnienie umowy przepisem prawa zobowiązań, może też skłaniać strony do mediacji

11.05.2021

Rzecznik Finansowy: Sąd Najwyższy potwierdził moje stanowisko

Kredyty frankowe

Uchwała podjęta w piątek 7 maja przez siedmioosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych. Potwierdza korzystny dla konsumentów trend w orzecznictwie – mówi Mariusz rzecznik finansowy. To na jego pytanie odpowiedział SN.

07.05.2021

Jest "frankowa" uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy nie wypowiedział się na temat dopuszczalności pozwów przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału banku. Orzekł jedynie, że w przypadku nieważności umowy kredytobiorcy i bankowi przysługują dwa odrębne roszczenia. Uznał też, że termin przedawnienia biegnie od momentu, gdy umowa stała się nieważna. Tym samym wydłużył bankom czas na pozywanie klientów o zwrot kapitału.

07.05.2021

Roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przez frankowiczów niezgodne z prawem UE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sądy na masową skalę ustalają nieważność umów kredytów frankowych. W rewanżu, banki kierują przeciwko frankowiczom, roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Takie roszczenia są niezgodne z prawem Unii Europejskiej, a Trybunał Sprawiedliwości UE w kwietniowym wyroku niepotrzebnie zmącił obraz w tej kwestii - pisze radca prawny Kacper Sampławski.

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

Szymański: TSUE nie zmienił swojego prokonsumenckiego stanowiska

Kredyty frankowe

W wyroku TSUE dotyczącym umowy kredytu najważniejsza wskazówka dotyczy podziału warunku umownego. Trybunał wykluczył możliwość dowolnego dzielenia klauzuli indeksacyjnej. Ale nie wypowiedział się w sprawie roszczeń za bezumowne korzystanie z kapitału. Powiedział wprost, że przez „skutek restytucyjny” rozumie obowiązek zwrotu przez strony otrzymanych bez podstawy prawnej kwot pieniężnych

06.05.2021

PKO BP do końca czerwca zaproponuje ugody z frankowiczami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Po tym jak Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie banku PKO BP zdecydowało o utworzeniu specjalnego funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie szczególnych strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych zabezpieczonych hipoteką, w środę bank poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, że do końca czerwca tego roku przedstawi klientom propozycje zawarcia ugód.

05.05.2021

ZBP: TSUE podkreślił, że celem jest utrzymanie umowy kredytowej

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE przywraca sens i właściwe rozumienie dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach z konsumentami. Unijny sąd potwierdził prymat dalszego obowiązywania umowy nad nieważnością, w sytuacji uznania klauzuli za abuzywną. Nieważność nie jest sankcją przewidzianą w dyrektywie i nie może zależeć od woli i interesu konsumenta.

29.04.2021

Kolejny wyrok TSUE w polskiej sprawie korzystny i dla frankowiczów, i dla banków

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

W wydanym 29 kwietnia wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to sąd krajowy ustala od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, a także wskazuje wszystkie skutki jakie może nieść za sobą nieważność. Zatem teraz to Sąd Najwyższy wskaże właściwy kierunek. TSUE uznał też, że aneksem nie można uzdrowić nieuczciwego warunku zawartego w pierwotnej umowie,

29.04.2021