NFZ: Od poniedziałku obsługa interesantów jak przed epidemią

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Od poniedziałku 6 lipca sale obsługi klientów w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia będą działać w pełnym zakresie, jak przed stanem epidemii - poinformowała centrala NFZ. Mimo to jednak Fundusz zachęca nadal do zdalnego korzystania z usług.

05.07.2020

TSUE w poniedziałek oceni konkursy na nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE oceni w poniedziałek, czy Polska naruszyła unijne prawo nie dając sędziom kandydującym do Sądu Najwyższego możliwości odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa i prezydenta. Trybunał odpowie na pytania prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego trafiły skargi odrzuconych kandydatów.

05.07.2020

Maria Ślązak prezydentem AEA-EAL na kolejną kadencję

Prawnicy

Radca prawny Maria Ślązak została wybrana prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL na kolejną kadencję. Pełni tę funkcję od lipca 2017 roku, a wcześniej była wiceprezydentem i potem prezydentem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE.

04.07.2020

Policjant teraz szybciej skontroluje kierowcę

Prawo karne Policja

Od 1 lipca policjanci zyskali bezpośredni dostęp do danych o uprawnianiach kierowcy oraz motorniczego. Pozwoli to na szybszą weryfikację danych i tym samym skróci czas kontroli drogowej. A jeśli zajdzie potrzeba, funkcjonariusz od razu wygeneruje plik pdf, zawierający wyszukane dane, który może posłużyć w prowadzonej sprawie.

04.07.2020

Wpłaty gotówkowe w banku tylko po okazaniu dowodu

Finanse

Podczas opłacania gotówką różnego rodzaju rachunków banki i poczta żądają okazania dowodu osobistego. To irytuje wiele osób, ale taki wymóg wynika jednak z unijnych przepisów w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Opłacając gotówką rachunki, nawet własne, lepiej mieć przy sobie dowód tożsamości. Bez niego bank może odmówić transakcji.

04.07.2020

Prawie tysiąc nowych psychoterapeutów i psychologów pomoże dzieciom

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reformę psychiatrii dzieci przeprowadzamy dwutorowo. Preferujemy leczenie środowiskowe, bo hospitalizacja pochłania aż 80 proc. kosztów tej dziedziny medycyny. Za środki unijne kształcimy bezpłatnie psychoterapeutów i psychologów klinicznych - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

04.07.2020

Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem przysługuje obu rodzicom

Domowe finanse PIT

Skarbówka próbowała uniemożliwić skorzystanie ze wspólnego z dzieckiem rozliczenia rocznego PIT przewidzianego dla samotnych rodziców. Uważała, że z tej opcji może skorzystać tylko jeden z nich. Najnowszy wyrok NSA potwierdza jednak, że nie miała racji. Ta forma rozliczenia podatku dostępna jest dla obu rodziców – zwłaszcza jeśli mają orzeczoną opiekę naprzemienną.

04.07.2020

Prezydent: Lekcje prowadzone przez organizacje tylko za zgodą rodziców

Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane - zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział wniesienie projektu w tej sprawie, a po południu w piątek projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe został wniesiony do Sejmu.

03.07.2020

Nowy partner i nowy adwokat w kancelarii DZP

Prawnicy

Od 1 lipca br. do grona partnerów kancelarii DZP dołączył adwokat Marcin Pieklak, a do zespołu compliance na stanowisko counsela adwokat Salwador Milczanowski. Pierwszy z nich specjalizuje się doradztwie farmaceutycznym, a drugi m.in. w zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością osobistą kadry zarządzającej.

03.07.2020

NAWA będzie zabiegać o powroty polskich naukowców

Nie możemy w tym momencie przewidzieć wszystkich konsekwencji pandemii. Jednak już teraz widzimy, że są one znaczące zarówno dla uczelni jak i nauki - mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Agencja organizuje program „Polskie Powroty dla nauk biomedycznych”, zachęcający do powrotu do kraju z zagranicy polskich naukowców

03.07.2020

Koniec z nierównym wynagradzaniem kobiet i mężczyzn? Projekt jest w Sejmie

Prawo pracy

Różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika ma być jednym z przejawów mobbingu. Projekt w tej sprawie, autorstwa posłów PiS, właśnie trafił do Sejmu. Jego autorzy spodziewają się zwiększenia liczby postępowań w sądach powszechnych związanych z dochodzeniem roszczenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez pracowników.

03.07.2020

ZUS wypłacił już 66,2 mln zł dodatku solidarnościowego

Domowe finanse Prawo pracy

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju zrealizowały już wypłaty dla 53 tys. wnioskodawców o dodatek solidarnościowy na łączną kwotę 66,2 mln zł. Częściej o dodatek ubiegają się kobiety niż mężczyźni. Najwięcej wniosków złożyły osoby w wieku od 26 lat do 35 lat.

03.07.2020

Lekarski związek upomina się o dodatki za pracę przy zwalczaniu koronawirusa

BHP Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nie wszyscy pracowni medyczni, którzy zajmują się zwalczaniem epidemii koronawirusa i zostali zobowiązani do tego aby świadczyć usługi tylko w szpitalu zakaźnym, dostają od NFZ rekompensatę z tytułu utraconych zarobków. Interwencję w tej sprawie podjął Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który oczekuje reakcji ministra w tej sprawie.

03.07.2020

RPO: Zmiana prawa załatwi sprawę sprzecznych orzeczeń spadkowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tylko zreformowanie instytucji wznowienia postępowania w zakresie postanowień spadkowych poprzez np. inne określenie terminów, w których dopuszczalne byłoby wznawianie tych postępowań, rozwiąże problem sprzecznych orzeczeń spadkowych wydawanych przez sądy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że skarga nadzwyczajna nie rozwiązuje tego systemowo.

03.07.2020

Polska łagodzi kolejne obostrzenia - wjazd spoza Unii też bez obowiązkowej kwarantanny

Koronawirus

Od 3 lipca polscy obywatele, a także m.in. obywatele państw UE, studenci, doktoranci czy naukowcy prowadzący badania naukowe w Polsce nie będą już musieli odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju przez granice zewnętrzne, czyli spoza UE. Obostrzenia przy wjeździe do kraju wciąż obowiązują, ale przepisy zawierają dość długą listę wyjątków.

03.07.2020

Lekarskie legitymacje będą w formie papierowej i elektronicznej

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji wyszły z propozycją wprowadzenia elektronicznej formy dokumentu Prawo Wykonywania Zawodu do aplikacji mTożsamość. Jednak operacja ta ma następować etapami i równolegle obowiązywałyby stare i nowe dokumenty.

03.07.2020

Luka w prawie może uniemożliwić głosowanie "dopisanym" wyborcom

RODO Wybory Koronawirus

Wielu wyborców nie ma świadomości, że po dopisaniu się do spisu wyborców przed pierwszą turą, są w tym spisie również w drugiej i powinni zagłosować w tym samym miejscu. Jeśli tego nie planują, powinni pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Ale tylko tam, gdzie oddali głos w pierwszej turze. Jeśli ktoś się dopisał w odległym miejscu, ma problem.

03.07.2020

UODO nakazuje informować o przetwarzaniu danych przedstawicieli spółek - będzie praca i koszty

RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych uważa, że dane członków zarządów i pełnomocników blisko 500 tys. spółek, które umożliwiają ich identyfikację, podlegają RODO i trzeba wobec nich spełnić obowiązek informacyjny. A więc firma X, musi poinformować prezesa spółki Y, z którą zawarła umowę, że przetwarza jego dane i wzajemnie. Prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem.

03.07.2020

Nietypowe rozliczanie czasu pracy może skutkować utratą dofinansowania

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Minister pracy potwierdza, że przedsiębiorca musi zwrócić dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników za tę część miesiąca, w której pracownik przekroczył obniżony wymiar czasu pracy. Stanowisko to budzi kontrowersje w kontekście przepisów Kodeksu pracy i rozliczania czasu pracy w dłuższych okresach rozliczeniowych.

03.07.2020