Oszczędności cały czas dostępne – uczestnik PPK sam decyduje, kiedy oszczędza w tym programie

Prawo pracy PPK

W każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych i ponownie wrócić do programu. Uczestnik PPK może też w dowolnym czasie wycofać zgromadzone środki, dokonując tzw. zwrotu. Na tym polega dobrowolność uczestnictwa w PPK. Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji, mogą w dowolnym czasie zmienić zdanie i wrócić do oszczędzania.

27.04.2021

Sądy nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika - kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd rejonowy zajmował się wnioskiem o skierowanie uczestnika postępowania na leczenie szpitalne bez jego zgody. Przychylił się do tego bo uznał, że zaistniały takie przesłanki, a sąd okręgowy oddalił apelację. W ocenie Prokuratora Generalnego oba sądy popełniły ten sam błąd - mimo ustawowego obowiązku nie wyznaczyły profesjonalnego pełnomocnika.

27.04.2021

Wrażliwy jak policjant? Coraz częstsze zarzuty naruszenia nietykalności funkcjonariusza

Policja

Policjant ma chronić porządku publicznego, a protestujący - pokojowo wyrażać swoje poglądy. Manifestacje mają jednak to do siebie, że jednym i drugim puszczają nerwy. Wraca więc dyskusja nad tym, czy uszczypnięcie lub szarpniecie funkcjonariusza to rzeczywiście naruszenie jego nietykalności albo nawet - czynna napaść. Bo choć służby coraz częściej tak to widzą, prawnicy, podobnie jak sądy, mają sporo wątpliwości.

27.04.2021

Nie wyrabiasz się, weź nadgodziny - pomysł na łatanie dziur po zdalnym nauczaniu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Sześć dodatkowych matematyk i dwa polskie, żeby nadrobić podstawę programową? W taki sposób resort edukacji planuje pomóc uczniom wypełnić luki w wiedzy, które powstały podczas zdalnej edukacji. Pomysł dodatkowych lekcji nie budzi jednak entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani tym bardziej wśród uczniów.

27.04.2021

Biznes obawia się opłaty kubkowej i nie rozumie jej zasad

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zdaniem przedsiębiorców, nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej rozmija się w wielu elementach z tzw. dyrektywą plastikową. Najwięcej kontrowersji wzbudza wysokość opłat. Z projektu nie wynika też, na jakiej podstawie skalkulowano zaplanowane opłaty i na jakie cele zostaną przeznaczone.

27.04.2021

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa - 13 czerwca

Samorząd terytorialny Wybory

Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, ogłosił w lutym rezygnację ze stanowiska. Zgodnie z prawem premier zarządza w takiej sytuacji wybory przedterminowe. Zgodnie z projektem rozporządzania odbędą się 13 czerwca 2021 r. - w niedzielę.

26.04.2021

Trwają konsultacje programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

Administracja publiczna Nowe technologie

Budżet programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 wynosi 2 miliardy euro. Jego celem jest większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, rozwój usług cyfrowych, gospodarki opartej na danych, cyberbezpieczeństwa oraz zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Ruszyły konsultacje społeczne programu.

26.04.2021

Jest wniosek o egzekucję postanowienia sądu o przywróceniu Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna o wszczęcie egzekucji postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy nakazującego dopuszczenie go do orzekania. Wykonania tej decyzji odmawia prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. Przeciwnego zdania są wiceprezesi tego sądu. Wykonania postanowienia oczekuje też Sąd Okręgowy.

26.04.2021

Samorząd adwokacki zaszczepi się jak zakład pracy - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorząd adwokacki może rozpocząć organizowanie grupowych szczepień dla adwokatów i aplikantów adwokackich na zasadach analogicznych, jak planowane szczepienia dla zakładów pracy. Jak informuje NRA sukcesem zakończyły się rozmowy jej prezesa Przemysława Rosatiego z Ministerstwem Zdrowia. Rejestracja będzie mogła się rozpocząć już od 4 maja.

26.04.2021

Rząd analizuje uwagi z konsultacji projektu o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 440 organizacji i instytucji przekazało Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii swoje uwagi do projektu ustawy o fundacji rodzinnej, która ma ułatwiać przejmowanie firm po śmierci właścicieli. Sporne kwestie, to m.in. zagadnienia dotyczące opodatkowania, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”.

26.04.2021

Kolegium SN za wstrzymaniem prac Izby Dyscyplinarnej i przeciwko nowemu regulaminowi

Prawnicy

Kolegium Sądu Najwyższego podjęło kilka uchwał, w których zobowiązuje Pierwszego Prezesa SN do przekazania spraw dyscyplinarnych sędziów innym izbom Sądu Najwyższego i sprzeciwia się pociąganiu do odpowiedzialności karnej sędziów za przestępstwa w związku z orzekaniem. Negatywnie zaopiniowało też projekt zmiany rozporządzenia Prezydenta z 29 marca 2018 r. - Regulamin Sądu Najwyższego.

26.04.2021

RPO pyta jak resort zdrowia poradzi sobie z nowelą dotyczącą ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przepełniony więc Służba Więzienna ma lokować w swoich budynkach osoby, które zostały w nim umieszczone - to zakłada nowelizacja ustawy z 15 kwietnia 2021 r. dotycząca placówki w Gostyninie. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o praktyczne jej wprowadzanie.

26.04.2021

NIK: Platforma ePUAP działa, ale są też nieprawidłowości

Administracja publiczna

Od 2016 r. liczba spraw, które można w urzędach załatwić zdalnie podwoiła się, a ponad trzynastokrotnie wzrosła liczba osób posiadających profil zaufany. Pandemia i ograniczenia z nią związane spowodowały, że w wielu przypadkach kontakt z administracją publiczną był jedynym możliwym. NIK opublikowała właśnie raport, który pokazuje, jak zmieniają się e-usługi i z czym wciąż są problemy.

26.04.2021

W 11 województwach salony fryzjerskie i kosmetyczne już otwarte

Małe i średnie firmy Koronawirus

Dotychczasowe obostrzenia obowiązują bez zmian w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, bo tam średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wciąż przekracza 35. W pozostałych 11 województwach od poniedziałku 26 kwietnia otwarte mogą być salony urody i fryzjerskie. Kolejne decyzje w tej sprawie mają być ogłoszone w połowie tygodnia.

26.04.2021

Od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe dla najmłodszych uczniów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Najmłodsi uczniowie, czyli klasy 1 -3 z jedenastu województw, częściowo wracają od poniedziałku 26 kwietnia do nauki w szkołach - na razie jedynie hybrydowo. Rozporządzenie mówi, że nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły, a co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie. O tym, jak konkretnie będzie wyglądać nauka będą decydować dyrektorzy szkół.

26.04.2021

Waloryzacja emerytur czerwcowych może być korzystniejsza, ale starych krzywd nie naprawi

Emerytury i renty

Począwszy od 2021 roku przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Na takie przeliczenie mają pozwolić nowe przepisy, nad którymi pracuje resort rodziny. Nie przewidują one jednak rekompensaty dla tych, którzy przeszli na emeryturę w poprzednich latach.

26.04.2021

Prawnicze egzaminy zawodowe coraz bliżej - mają być bezpieczne

Strefa aplikanta Koronawirus

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do egzaminu adwokackiego może w tym roku podejść ponad 2 tysiące osób, a do radcowskiego blisko 3 tysiące. To oczywiście dane wstępne, bo aplikanci mają czas na decyzję do 27 kwietnia. Resort zapewnia jednak, że przygotowania idą pełną parą, a priorytetem jest bezpieczeństwo zdających.

26.04.2021

Wyrok TSUE pomoże odzyskać podatek, ale nie wszystkim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uporządkował nieco kwestię opodatkowania VAT posiłków sprzedawanych na wynos w barach szybkiej obsługi. Ma on duże znaczenie dla branży gastronomicznej, bo pozwoli części z firm korzystać z niższego opodatkowania, jednak – jak twierdzą eksperci – nadpłacony podatek trudno będzie odzyskać.

26.04.2021

Do inspektora nadzoru budowlanego, jak na adres kolegi

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Mimo postępującej cyfryzacji procesu budowlanego, powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego nadal posługują się darmowymi skrzynkami pocztowymi. Tłumaczą, że wszystko rozbija się o pieniądze, a eksperci zwracają uwagę, że to kwestia bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych i wiarygodności instytucji publicznych.

26.04.2021