Biura rachunkowe negocjują nowe cenniki i umowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Styczniowe wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu wymusza zmiany organizacyjne w biurach rachunkowych. Księgowi zmieniają umowy z klientami i wprowadzają podwyżki – wszystko przez dodatkowe obowiązki wynikające z nowych przepisów. Trudniej - nie tylko finansowo - będą mieli klienci biur. Komplet dokumentów do zaksięgowania trzeba będzie przekazać dużo wcześniej.

08.12.2021

Dyrektor szkoły pod presją kuratora - we wtorek I czytanie projektu w Sejmie

Szkoła i uczeń

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej we wtorek 14 grudnia rozpoczną pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Według nowych przepisów, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia. Projekt zdecydowanie wzmacnia rolę kuratora oświaty.

07.12.2021

Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prezydent dokonał we wtorek zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Nowymi jej członkami zostali ministrowie: klimatu i środowiska, funduszy i polityki regionalnej, rozwoju i technologii, główny inspektor pracy, prezes GUS, a także przedstawiciele: NBP i Federacji Przedsiębiorców Polskich. Odwołani zostali m.in. były wicepremier i były główny inspektor pracy.

07.12.2021

Miasta apelują o odrzucenie "lex Czarnek"

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Zmiany planowane w projekcie ustawy znanej jako "lex Czarnek" to zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę - stwierdza w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Związek Miast Polskich. Samorządowcy apelują o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

07.12.2021

Opozycja i organizacje obywatelskie zawarły pakt dla przywrócenia praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

07.12.2021

Bliżej do zmian w dyrektywie i stawkach VAT

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Na wtorkowym posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Daje to szanse na zmiany w tej dyrektywie i wprowadzenie możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku przez poszczególne kraje w większym zakresie. Priorytetem polskiego resortu finansów jest wprowadzenie zerowej stawki podatku na żywność.

07.12.2021

MF zapowiada zmiany w systemie monitorowania SENT

VAT Akcyza Rachunkowość

W wykazie prac legislacyjnych w środę zostały opublikowane zostały założenia do nowelizacji przepisów o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Chodzi o m.in. usprawnienie procesu kontroli nad obrotem tymi towarami. Zmiany mają być przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dotkną też rozliczeń akcyzy.

07.12.2021

Minister: Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19, a pracownik będzie miał dostęp do darmowych „testów pracowniczych”. Wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało automatycznego kierowania na kwarantannę - powiedział we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jak zapewnił, obecnie trwają dyskusje z klubem PiS nad projektem ustawy w tej sprawie.

07.12.2021

Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej tzw. Pakiet Mobilności I

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do przepisów UE tworzących tzw. Pakiet Mobilności I. Dotyczą one m.in. zasad wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich jako pracowników delegowanych.

07.12.2021

Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą Koronawirus

Będziemy chcieli od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Tłumaczył, że wraz z tą datą zaszczepienie będzie wymagane przez pracodawcę. Do tej pory nie mógł on nawet o to zapytać. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie ten obowiązek zostanie wprowadzony.

07.12.2021

Rząd zapowiada nowe zasady walki z epidemią: obowiązkowe szczepienia, testy i nowe limity

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. A od 1 marca wymogiem zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. OD 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie będą mieć zdalną naukę.

07.12.2021

Limity pandemiczne będą obniżone do 30 proc., a firmy mają weryfikować zaszczepionych

Rynek i konsument Koronawirus

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział we wtorek, że od 15 grudnia zostaną obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu będzie możliwe tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Ten ostatni będzie musiał stworzyć mechanizm takiej weryfikacji.

07.12.2021

Badanie: W 2022 roku to pracownicy zdefiniują przyszłość pracy

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W 2021 roku znacznie przyspieszyła transformacja rynku pracy, napędzana zmianami wywołanymi przez pandemię i napięciami związanymi z rekordowymi niedoborami w strukturach firm oraz zmieniającymi się priorytetami pracowników. Z danych Instytutu Badawczego ADP wynika, że pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na 64 proc. globalnego rynku pracy.

07.12.2021

Polacy zniesławiają i znieważają na potęgę - rośnie liczba skazań

Wymiar sprawiedliwości

W pierwszym półroczu 2021 r. skazano w pierwszej instancji więcej osób za zniesławienie i za znieważenie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i to o blisko 90 proc. i aż 93 proc. Kary to zazwyczaj grzywna, choć zdarzają się też wyroki pozbawienia wolności. Prawnicy nie mają wątpliwości, że to i tak nie odzwierciedla skali, bo w internetowej dyskusji coraz częściej puszczają wszelkie hamulce.

07.12.2021

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.

07.12.2021

Konkurs na dofinansowanie zajęć sportowych dla uczniów

Zarządzanie oświatą

Minister Sportu i Turystyki ogłasza otwarty konkurs na dofinansowanie w 2022 roku organizacji zajęć sportowych dla uczniów finansowanych ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Łączny budżet na przewidywane w ramach konkursu zadania wynosi 25,95 mln zł, a wnioski należy składać do 4 stycznia 2022 roku.

07.12.2021

BCC: Nowe przepisy mogą przyspieszyć udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Rynek Prawo pracy

Zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realną szansę wejść w życie. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce - podkreśla BCC.

07.12.2021

Nowa ustawa pozwoli zwiększyć zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa

Administracja publiczna

Prezydent podpisał uchwaloną ostatecznie przez Sejm 2 grudnia br. ustawę, która przewiduje m.in. utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego będą finansowane świadczenia teleinformatyczne. Ma to zapewnić konkurencyjne wynagrodzenia dla specjalistów cyberbezpieczeństwa zatrudnionych w administracji publicznej i w służbach specjalnych.

07.12.2021

Związkowcy zwalniani z pracy za promowanie związków zawodowych. RPO pyta GIP o kontrole

Prawo pracy

Pracodawcy zwalniają liderów związków zawodowych za czynności związane z ich funkcjami. Działania te mogą wywoływać wśród pracowników lęk przed negatywnymi konsekwencjami wstępowania do związków zawodowych. W piśmie do Głównego Inspektora Pracy RPO przypomina, że prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych jest wolnością konstytucyjną i jednym z podstawowych praw człowieka.

07.12.2021

Hotelarze apelują o zniesienie limitów oraz zmianę przepisów dotyczących paszportów covidowych

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Zachowanie ciągłości prowadzenia działalności oraz pilne wydanie uregulowań umożliwiających hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie oraz doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych – to postulaty Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

07.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski