Nowelizacja uchwalona 26 maja br. przez Sejm na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi ma ułatwić rolnikom składanie wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wprowadza możliwość elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego na stronie internetowej agencji.  Obecnie wniosek taki należy składać w wersji papierowej do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Ustawa umożliwia składanie elektronicznego wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy (tzw. wniosku transferowego) w ramach działań zalesieniowych objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004–2006 i 2007–2013.

Sprawdź też: Pahl Bogumił, Presnarowicz Sławomir "Zwrot podatku akcyzowego producentom rolnym. Komentarz" >

Czytaj też: Grupa producentów rolnych jako spółka z o.o. >

Elektroniczne kopie - możliwe

Nowelizacja daje także możliwość sporządzania elektronicznej kopii dokumentów, co ograniczy ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie akt spraw w postaci papierowej oraz umożliwi szybki dostęp do akt z każdego szczebla organizacyjnego ARiMR. Obecnie akta spraw przechowywane są wyłącznie w wersji papierowej.

Nowela doprecyzuje też przepisy w sprawie postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów a przepisy dotyczące przyznawania pomocy w działaniach transferu wiedzy i doradztwa, objętych PROW 2014-2020.  

Podczas prac w Sejmie do rządowego projektu zostały wprowadzone dwie poprawki. Pierwsza rozszerza katalog celów, na jakie może być przekazana samorządom terytorialnym nieruchomość Skarbu Państwa. Druga zakłada przekazanie 500 mln zł w 2022 r. nadwyżki po uregulowaniu zobowiązań Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, na udzielanie pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej czy na skup i przechowywanie, przetwarzanie produktów rolnych; na nabycie akcji i udziałów w spółkach handlowych oraz na zakup nieruchomości rolnych w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw. Poprawki te zostały przyjęte przez Sejm.

W założeniu większość rozwiązań ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.