Rzecznik: Pilnie trzeba uregulować przepisy o stwierdzaniu zgonu

Opieka zdrowotna

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta regularnie otrzymuje sygnały, dotyczące trudności w uzyskaniu przez osoby bliskie karty zgonu, w szczególności odmów jej wystawienia. - Nie można akceptować faktycznej niemożności realizacji tego obowiązku, w szczególności w sytuacji dużego stresu i obciążeń, związanych ze śmiercią osoby bliskiej – podkreśla Rzecznik

10.04.2019

ZUS uczy przedsiębiorców jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich blisko 243,7 mln dni, co kosztowało ok. 18,5 mld zł. ZUS przypomina, że pracowników na zwolnieniach mogą kontrolować także pracodawcy. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zastrzega jednak, że przedsiębiorca ma do tego prawo, ale nie obowiązek.

10.04.2019

W egzaminach pomogli strażacy i funkcjonariusze służby więziennej

Kadry w oświacie

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego w większości szkół przebiegła bez zakłóceń. Egzaminu nie napisano tylko w jednej szkole, w dwóch nie przeprowadzono pierwszej części. W skład komisji egzaminacyjnych angażowano każdego, kto miał wykształcenie pedagogiczne - pracowników kuratoriów, strażaków, a nawet funkcjonariuszy służby więziennej.

10.04.2019

Ruszyły negocjacje taksówkarzy z przedstawicielami rządu

Nowe technologie Prawo gospodarcze

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwają rozmowy między przedstawicielami rządu i taksówkarzami, których koledzy czekają w gotowości na ulicach Warszawy. Jeśli rozmowy nie zakończą się spełnieniem ich postulatów, zapowiadają kontynuowanie protestu.

10.04.2019

ZNP: Można wypłacać pensje za czas strajku

Finansowanie oświaty

Samorządowcy nie mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku - wynika ze stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej i MEN. Innego zdania są związkowcy, którzy wskazują, że ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wcale tego nie zakazuje.

10.04.2019

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

PIT Podatek od spadków i darowizn

Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku od 2019 roku uległo modyfikacji. Zmiany, które weszły w życie, znacząco zmieniły rozliczenia podatkowe sprzedawców.

10.04.2019

Raport: Oświata pogrąża samorządowe kasy

Zarządzanie oświatą

Koszty zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania środków przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli, w latach 2017 – 2018 szacujemy na kwotę 6,6 mld złotych - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Miast Polskich. Luka finansowa pomiędzy subwencją a wydatkami w ciągu dwóch lat wzrosła 23,45 mld zł.

10.04.2019

TK - rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaplanowana na 10 kwietnia rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie drukarza, który odmówił wykonania plakatu LGBT, została w ostatnim momencie odwołana, ponieważ miał w niej orzekać sędzia, któremu zarzucono brak bezstronności. Jeszcze jako pracownik Biura Analiz Sejmowych opracował opinię o sprawie, w której miał teraz orzekać.

10.04.2019

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, problemy w trzech szkołach

Zarządzanie oświatą

Egzamin w większości szkół odbył się poprawnie - testu z historii nie napisano tylko w trzech szkołach. Tylko w jednej szkole pojawi się problem z egzaminem z języka polskiego. Sytuację ratują m.in. katecheci, którzy na ogół nie są zaangażowani w strajk oraz emeryci i pracownicy kuratorium.

10.04.2019

Izba Dyscyplinarna odpowie, czy w Sądzie Najwyższym orzekają osoby nieuprawnione

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, w środę 10 kwietnia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w pełnym składzie wyda pierwszą swoją uchwałę po zmianie kadrowej i sposobu procedowania. Odpowie na pytanie zadane przez siedmioro sędziów tej Izby: Czy osoba, która została powołana przez Prezydenta RP do pełnienia urzędu jest nieuprawniona do orzekania?

10.04.2019

Odbudowa transportu publicznego potrzebuje prawa, gospodarza i spójnej informacji o połączeniach

Samorząd terytorialny

Żeby „wysadzić ludzi z samochodów” i przekonać ich do transportu publicznego, musi on być szybki, cichy, czysty i tani, a połączeń musi być odpowiednio dużo. Muszą one też być łatwe do ustalenia w jednej ogólnopolskiej bazie - twierdzą samorządowcy i eksperci. A teraz znalezienie autobusów pozamiejskich to długie szukanie w wielu portalach.

10.04.2019

TK na razie nie rozstrzygnie sporu o odmowę druku plakatów LGBT

Prawo gospodarcze

Relikt PRL zapobiegający sprzedaży towarów spod lady czy ochrona przed dyskryminacją - Trybunał Konstytucyjny miał w środę rozstrzygnąć, czy przepis umożliwiający nałożenie sankcji za nieuzasadnioną odmowę świadczenia usług łamie Konstytucję. Chodzi o sprawę drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów organizacji LGBT.

10.04.2019

Podatnicy boją się należytej staranności

VAT

Brak katalogu przesłanek należytej staranności i instrukcji chroniącej podatników skutecznie komplikuje rozliczenia VAT. Firmy nie wiedzą, jak weryfikować kontrahentów. Narażają się tym na dotkliwe konsekwencje skarbowe i brak prawa do odliczenia VAT. Skarży się na to aż 69,8 proc. przedsiębiorców.

10.04.2019

Fundusz Pracy wykorzystywany na inne cele. Obniżyć składkę?

Prawo pracy

Pieniądze gromadzone w Funduszu Pracy wykorzystywane są niezgodnie ze swoimi ustawowymi celami, trzeba więc rozpocząć debatę o jego przyszłości - uważają zgodnie związkowcy i pracodawcy. Według związków, dzięki ewentualnej obniżce składki pracownicy mogliby liczyć na wzrost wynagrodzeń.

10.04.2019

Poprawczak obowiązkowo w przypadku gwałtu, zabójstwa czy... podpalenia

Wymiar sprawiedliwości

Dotychczas sędzia mógł ale nie musiał skierować do poprawczaka nastolatka, który dopuścił się najpoważniejszych czynów karalnych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić i w projekcie ustawy o nieletnich wprowadza zasadę obligatoryjnego orzeczenia zakładu poprawczego w przypadku części czynów zabronionych

10.04.2019

Coraz mniej rad pracowniczych w firmach. Potrzeba zmian

Prawo pracy

W szczytowym okresie rady pracowników działały w ponad 3000 firm, dziś ich liczba spadła do około 500. Instytut Spraw Obywatelskich zwraca uwagę, że potrzeba zmian w ustawie o radach pracowników, które wzmocnią dialog społeczny pomiędzy pracownikami i pracodawcami w firmach, w których nie ma związków zawodowych. Ma gotowy projekt nowelizacji.

09.04.2019

Budżet obywatelski angażuje mieszkańców, a partycypacja w inwestycji jeszcze bardziej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Droga lub oświetlenie wybudowane częściowo z pieniędzy mieszkańców? Dzięki partycypacji w kosztach zainteresowani mogą mieć swoją inwestycję zrealizowaną wcześniej niż inni. A władzom miasta takie zaangażowanie pomaga w ustalaniu hierarchii zadań. Programy partycypacji w kosztach to coś innego niż budżet obywatelski.

09.04.2019

Większość państw UE nadal zaniepokojona stanem praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele 10 państw członkowskich UE zabrali głos we wtorkowej dyskusji na forum Rady ds. Ogólnych na temat sytuacji w Polsce i wszyscy wyrazili zaniepokojenie stanem praworządności w naszym kraju. Polski minister opuścił posiedzenie przed rozpoczęciem tego punktu jego programu.

09.04.2019

Strajk nauczycieli będzie trwał. Bez porozumienia z rządem

Kadry w oświacie

Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami zakończyło się fiaskiem. Związkowcy ponownie nie przyjęli propozycji rządu - w zasadzie tej samej, którą przedstawił w niedzielę. - To była strata czasu - powiedział po spotkaniu Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

09.04.2019