MEN: Dzieci chodzą na sztuki, zwłaszcza patriotyczne

Posłowie pytają MEN, jak dba o to, by uczniowie mogli brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Resort edukacji zapewnia, że program uwzględnia takie kwestie. Przykładem są m.in. wycieczki patriotyczne i zwiedzanie obiektów sakralnych.

31.01.2019

Ekspresowe tempo prac nad ustawą o płacach w NBP

Prawo pracy Finanse

Zaledwie w ciągu dwóch dni Sejm uchwalił ustawę regulującej zasady wynagradzania pracowników NBP. W debacie sejmowej pojawiły się jednak zarzuty niezgodności z prawem unijnym i niekonstytucyjności. Negatywną stanowisko opublikował też Europejski Bank Centralny. Narodowy Bank Polski obawia się też utraty pracowników po wprowadzeniu nowych przepisów.

30.01.2019

Ustawa mająca przyśpieszyć budowę sieci 5G jeszcze poprawiana

Prawo gospodarcze

Do dalszych prac komisji trafił po drugim czytaniu trafi projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, który ma służyć m.in. uporządkowaniu pasm i przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. Posłowie zgłosili do niego pięć poprawek, w tym mające wzmocnić niezależność Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

30.01.2019

Kolejny etap rozmów o podwyżkach dla nauczycieli

Kadry w oświacie

W czwartek w MEN odbędzie się kolejny etap negocjacji ws. podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy chcą, by pensje pedagogów wzrosły o 1000 zł. MEN deklaruje pójście na pewne ustępstwa, ale nie zamierza na razie spełnić postulatów.

30.01.2019

Uniwersytet Jagielloński wybrał radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie powołał pierwszą radę uczelni. Kadencja rady potrwa do końca przyszłego roku. Konieczność powoływania rad uczelni wynika z przepisów obowiązującego od początku roku akademickiego Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

30.01.2019

Minister deklaruje wzmocnienie pozycji szefa URE

Administracja publiczna

Proponowana nowelizacja ustawy ws. cen energii elektrycznej zagwarantuje pełną niezależność regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - zapowiada Ministerstwo Energii. I podkreśla, że w tej sprawie w pełni zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, na czym ma polegać zwiększenie niezależności urzędu.

30.01.2019

Zmieni się nadzór nad rewidentami, firmy czeka wzrost kosztów

Rachunkowość

Ministerstwo Finansów chce, aby jeszcze w tym półroczu ograniczyć rolę samorządu biegłych rewidentów. Nowy urząd nadzoru ma całkowicie zmienić rynek audytu w Polsce. Zdaniem organizacji biznesowych, instytucje publiczne nie powinny poszerzać swoich kompetencji. Reforma może spowodować także wzrost kosztów dla firm.

30.01.2019

SN: Troje sędziów kandyduje na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski i Tomasz Przesławski zostali wskazani przez zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej jako kandydaci na prezesa tej Izby. Wyboru prezesa dokona prezydent.

30.01.2019

Nie ma zagrożeń wdrożenia e-dowodu od 4 marca

Administracja publiczna

Projekt e-dowód jest na etapie ostatnich testów, urzędnicy w gminach mają zapewnione wsparcie techniczne i informacyjne. - Nie widzimy obecnie zagrożeń, żeby nie rozpocząć wydawania dokumentów zgodnie z planem – mówi wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

30.01.2019

Nowa wersja programu Płatnik

Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które mają problem z uruchomieniem Płatnika, prawdopodobnie mają nieaktualną wersję. Od 26 stycznia obowiązuje nowa wersja - 10.02.002. Program trzeba samodzielnie zainstalować, poprzednia wersja nie aktualizuje się automatycznie.

30.01.2019

Nowatorstwo w edukacji nie zawsze doceniane

Kadry w oświacie

Nauczycielka WOS chciała, by uczniowie wiedzieli, jak uzyskać dostęp do informacji publicznej. Efekty lekcji z pewnością przeszły jej najśmielsze oczekiwania, bo jej podopieczni poznali procedury od podszewki. Policja, do której trafiło pytanie, stwierdziła, że nauczycielka dezorganizuje pracę komendy.

30.01.2019

Rząd ustawą zakaże likwidacji linii kolejowych  

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zapiszemy raz na zawsze, że nie można zlikwidować linii kolejowej, nie można unicestwić przebiegu szlaku kolejowego – taką regulację zapowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według ministra wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy przywracający wiele połączeń i szlaków kolejowych.

30.01.2019

Wlk. Brytania chce renegocjować brexit

Administracja publiczna

Brytyjski rząd chce renegocjacji umowy wyjścia z Unii Europejskiej i uzyskania wiążących prawnie zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Płn. Premier Theresa May zapowiedziała takie działania podczas wtorkowego posiedzenia gabinetu, potem poparła to Izba Gmin. Jednak unijni przywódcy nie widzą takiej możliwości.

30.01.2019

Będzie spór o nadzór KRS nad danymi osobowymi w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Dane osobowe przetwarzane dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości chronione są według specjalnych zasad. Nie podlega to też nadzorowi ze strony Urzędu Ochrony Danych Osobowych, bo ma to robić KRS. Część ekspertów krytykuje ten pomysł, m.in. zarzucając tej instytucji brak niezależności. Sama Rada też nie chce tego zadania.

30.01.2019

KIO nie zrozumiała przepisów o podpisie elektronicznym

Zamówienia publiczne

Eksperci głośno krytykują orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Mówią wprost, że izba się pomyliła uznając wykluczenie wykonawcy, który opatrzył dokumenty podpisem elektronicznym z funkcją SHA-1. W tej sprawie, na prośbę Urzędu Zamówień Publicznych, stanowisko ma zająć Ministerstwo Cyfryzacji. To na jego opinii oparło się KIO.

30.01.2019

Skarga na słabą organizację zimowiska trafi do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Obozy, zimowiska i inne rozrywki organizowane podczas ferii pozostają pod nadzorem kuratoriów i to tam należy kierować skargi na nieprawidłowości. Jak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta tej zimy 146 388 uczniów.

30.01.2019

Raport: Żyjemy krócej niż w UE, za to szybciej tyjemy i więcej palimy

Opieka zdrowotna

Najdłużej żyją mężczyźni w Rzeszowie, a najkrócej w Piotrkowie Trybunalskim. Różnica między tymi miastami wynosi aż 7 lat. W przypadku kobiet, najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku - ponad 84 lata, a najkrócej Rudy Śląskiej – ok. 78 lat. Polski trzydziestolatek z wyższym wykształceniem będzie żył nawet do 3,5 roku krócej, niż jego rówieśnik z Europy Zachodniej.

30.01.2019

Czy dane podatników w Ministerstwie Finansów są bezpieczne

Ordynacja RODO

Resort finansów nie przechowuje danych podatników w chmurach obliczeniowych. Są one jednak wykorzystywane do przesyłania informacji. Odszyfrowanie danych przez osoby postronne jest niemożliwe – zapewnia Ministerstwo Finansów. Pytanie, czy rzeczywiście oszacowało ryzyka - m.in. wynikające z RODO.

30.01.2019