ZUS przypomina, że nie tylko Zakład może kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, uprawnieni do tego są także płatnicy składek wypłacający zasiłki. ZUS szkoli więc pracodawców, w jaki sposób kontrolować zwolnienia. Z informacji Zakładu wynika, że nie wszyscy wykorzystują je w sposób prawidłowy.

Sprawdź w LEX:

Kontrola zwolnień lekarskich - nowe narzędzia kontroli >

Wniosek płatnika składek niezobowiązanego do wypłaty zasiłków o przeprowadzenie kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego >

Przykładem jest m.in. ubezpieczona, która wzięła zwolnienia na zwichnięcia, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł kolana. Na wezwanie do wyjaśnienia powodu nieobecności w domu odpisała: w dniu kontroli nie było mnie w domu, bo mogę chodzić i najpierw byłam u notariusza w sprawie zbycia nieruchomości, potem udałam się do banku celem załatwienia kredytu na sfinansowanie inwestycji w kolejną nieruchomość, potem robiłam zakupy w markecie, pojechałam do koleżanki na kawę, następnie zajrzałam do salonu z firankami by wybrać nowy wystrój wnętrza w moim domu.

Sprawdź w LEX: Czy kontrole i raportowanie do ZUS wykorzystywania zwolnień lekarskich są obowiązkowe? >

 


 

Pracodawca nie musi kontrolować pracownika

Rzecznik Małych przedsiębiorców Adam Abramowicz przypomniał, że Zakład dwa miesiące temu podjął akcję, aby zmobilizować przedsiębiorców do sprawdzania pracowników, co do których są podejrzenia, że przebywają na "lewym" zwolnieniu lekarskim. I-  zrobił to w sposób nie do końca przemyślany, bo zaczęły do Rzecznika spływać sygnały, że ZUS nakłada obowiązek sprawdzania tych zwolnień - wyjaśnił.

Sprawdź w LEX: Ułatwienia w zakresie kontroli zwolnień lekarskich od 1 stycznia 2019 r. >

 

Podkreślił, że według przepisów pracodawca ma prawo do kontroli pracownika na zwolnieniu, ale nie obowiązek.  Wystąpił również do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z wnioskiem o wykładnię, czy żądanie ZUS jest zgodne z prawem.

Zgodnie z przepisami, ZUS ma prawo skontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Sprawdź w LEX: Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wykonywana przez pracodawców >

W 2018 r. Zakład przeprowadził ponad 496 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. ZUS sprawdzał nie tylko jak zwolnienia są wykorzystywane, ale również weryfikował kwestie związane z orzekaniem o niezdolności do pracy. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w całym 2018 roku przekroczyła 195 mln zł.

Czytaj też: Na zwolnieniu lekarskim jeździmy na wakacje, albo pracujemy >>