- Dzisiejszy egzamin gimnazjalny przebiegał w 7 tys. 363 szkołach. W tylu szkołach byli zgłoszeni uczniowie. Egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach, wynikało to z niekompletnych zespołów nadzorujących - mówił dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zobacz w LEX: Strajk w szkole: zadania dyrektora, opieka nad uczniami, wynagrodzenie nauczycieli >

 

Wątpliwy skład komisji

Według rozporządzenia, które opublikowano tuż przed egzaminami, w składzie komisji mogła zasiadać każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. W przeprowadzeniu egzaminu pomagali pracownicy kuratoriów, ministerstwa, a także funkcjonariusze służby więziennej i strażacy.

Problem z przeprowadzeniem egzaminu pojawił się m.in. we wsi Podwiesk, w gminie Chełmno. Dyrektorka poinformowała kuratorium o problemach ze skompletowaniem komisji. Jak mówiła telewizji TVN24, na 13 minut przed rozpoczęciem egzaminu w szkole pojawiło się trzech strażaków. Mieli oni kwalifikacje pedagogiczne, ale nie byli zatrudnieni w żadnej szkole. Przyjechali przed samym egzaminem, więc nie było też czasu na ich przeszkolenie. Dyrektorka stwierdziła, że nie mogą oni zasiadać w zespole nadzorującym i egzamin się nie odbył.

 

Kolejny termin w czerwcu

- Minister Zalewska dała fatalny sygnał opinii publicznej, pokazując, że prawo może być tworzone ad hoc i może ocierać się o granice absurdu - ocenił rozporządzenie prezes ZNP Sławomir Broniarz. Podkreślił, że działania ministerstwa pogłębiają chaos w oświacie. Wątpliwości, co do treści rozporządzenia, a co za tym idzie do zachowania prawidłowej procedury przeprowadzenia egzaminów przedstawił też rzecznik praw obywatelskich.

Resort edukacji nie podziela natomiast obaw RPO. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć tłumaczył, że rozporządzenie jest zgodne z prawem i miało akceptację e departamentu prawnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Chciałbym zaapelować do pana prezesa Broniarza, żeby nie straszył rodziców, nie straszył uczniów. Dzieci i tak mają dość stresu z samym egzaminem, z tą atmosferą, która stworzyli strajkujący. Bardzo serdecznie o to prosimy, żeby nie straszyć – powiedział Kopeć.
 

Uczniowie, którzy nie mogli dziś napisać egzaminu, będą mogli przystąpić do niego w czerwcu. Dodatkowe terminy egzaminu gimnazjalnego, to:

  • język polski –3 czerwca 2019 r. (poniedziałek)–godz. 11:00,
  • matematyka –4 czerwca 2019 r.(wtorek)–godz. 11:003,
  • język obcy nowożytny –5 czerwca 2019 r.(środa)–godz. 11.