Rada UE poparła dyrektywę o sygnalistach

Prawo gospodarcze Compliance Prawo unijne

W poniedziałek 7 października Rada UE zatwierdziła nową unijną dyrektywę skuteczniej chroniącą sygnalistów. Polska ma dwa lata na jej wdrożenie. To oznacza, że firmy i instytucje mają tylko tyle czasu na zmianę procedur i mentalności. To zadanie może się okazać trudniejsze niż dostosowanie się do RODO.

07.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

MRPiPS: We wrześniu spadła stopa bezrobocia

Prawo pracy

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec września 2019 roku 5,1 proc. Jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poziom bezrobocia jest najniższy od 30 lat.

07.10.2019

Fundacja Batorego: Prokurator ma być strażnikiem prawa, a nie "superpolicjantem"

Wymiar sprawiedliwości

Po zmianie przepisów ciężar aktywności prokuratury został całkowicie przeniesiony na prowadzenie postępowań przygotowawczych. Coraz rzadziej prokuratorzy biorą udział w rozprawach sądowych jako oskarżyciele publiczni - alarmuje Fundacja Batorego i przywołuje dane resortu sprawiedliwości.

07.10.2019

NFZ będzie miał dwa ośrodki z bazami danych osobowych

Finansowanie zdrowia RODO

Powstaną dwa Centra Usług Wspólnych w Narodowym Funduszu Zdrowia: w Płocku i Radomiu. Tam tu będą trafiać wnioski np: od policji, skarbówki czy innych instytucji, które szukają informacji o konkretnych osobach fizycznych.

07.10.2019

Raport o stanie samorządu nie spełnił zadania, konieczne zmiany w prawie

Samorząd terytorialny

Regulacja ustawowa w zakresie raportu o stanie samorządu jest niewystarczająca. Relacje z sesji rad, na których odbywały się debaty nad raportami, są trudne do znalezienia. Specjalistyczny język i obszerność znacznie utrudnia zrozumienie dokumentów. A raporty o stanie JST miały służyć mieszkańcom.

07.10.2019

Eksperci Fundacji Batorego o SN: brak uzasadnienia dla nowych izb

Wymiar sprawiedliwości

Przepisy dotyczące Sądu Najwyższego wymagają zdecydowanych zmian, szczególnie przechodzenie sędziów w stan spoczynku w wieku 65 lat i zasady wyboru I prezesa przez prezydenta - wynika z analizy zespołu ekspertów prawnych działających przy Fundacji Batorego. Krytycznie ocenili oni też utworzenie nowych izb - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i ... skargę nadzwyczajną.

07.10.2019

Szpitale chcą wprowadzenia szybkiej ścieżki odszkodowań dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nawet 800 tysięcy pacjentów rocznie może być poszkodowanych w wyniku błędów medycznych. Dyrektorzy szpitali chcą zmiany przepisów tak, by mogli szybciej z poszkodowanymi chorymi podpisywać ugody. Swoją propozycję uzasadniają tym, że dotychczasowe systemy przyznawania im rekompensat nie sprawdziły się.

07.10.2019

Ceny transferowe wciąż na celowniku fiskusa

CIT PIT

Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

07.10.2019

Jak pozwać bank i ile to kosztuje

Kredyty frankowe

Rzecznicy: praw obywatelskich i finansowych zachęcają frankowiczów, by wchodzili w spór z bankami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bowiem dla nich korzystny - sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt albo unieważnić umowę. By zacząć spór, nie są od razu potrzebne duże pieniądze. Wystarczy kilka tysięcy złotych.

07.10.2019

Konflikt między ławnikami w SN - finał będzie... w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Grupa ławników Sądu Najwyższego chce zawiadomić prokuraturę w sprawie majowych wyborów do Rady Ławniczej - dowiedziało się Prawo.pl. W ich ocenie mogło dojść do próby ustawienia wyników. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf przypomina, że wybory powtórzono we wrześniu, a wcześniejsze problemy składa na karb braku doświadczenia ławników.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy rozszerza zespół

Rynek

Do kancelarii prawnej Brysiewicz i Wspólnicy dołączył radca prawny - Maciej Wasilewski - obejmując stanowisko Head of M&A. Ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. Doradzał przede wszystkim w procesach łączenia, podziałów i przekształceń spółek handlowych oraz w transakcjach M&A na rynku private equity.

06.10.2019

RPO broni sędziego przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta ma postępowanie dyscyplinarne, bo nie stawił się jako świadek przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Nie przyszedł, bo uznał, że wezwanie było nieprawidłowe. Wspiera go w tym rzecznik praw obywatelskich, który przypomina zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, że nie może on wzywać sędziów na świadków w ramach czynności wyjaśniających.

05.10.2019

Nowy przepis doprecyzuje termin realizacji e-recept

Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wyznaczyć czas na realizację elektronicznej recepty, ale nie dłuższy niż rok. Jeśli tego nie zrobi, pacjent będzie miał miesiąc na wykupienie leku. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji.

05.10.2019

Sportowcy - studenci otrzymają wsparcie resortu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu - poinformował w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Minister ogłosił program Narodowa Reprezentacja Akademicka, który ma objąć około 500 osób i dysponować rocznym budżetem w wysokości 10 mln złotych.

05.10.2019

Minister cyfryzacji za podatkiem cyfrowym

Ordynacja CIT

Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.

05.10.2019