Elektroniczna korespondencja z fiskusem rodzi coraz więcej problemów

Ordynacja

Czas, w jakim rozpatrywane są zgłaszane kłopoty z funkcjonowaniem ePUAP, nijak się ma do terminów procesowych, których trzeba przestrzegać ‒ twierdzą pełnomocnicy. Niektórzy na odpowiedź z Service Desku Centralnego Ośrodka Informatyki, który obsługuje ePUAP, czekali... ponad pół roku.

28.10.2019

Wakaty uderzają w sądy... najbardziej w okręgowe

Wymiar sprawiedliwości

Referaty sięgające w wydziałach rodzinnych, cywilnych i gospodarczych po kilkaset nawet do tysiąca spraw, a także praca wieczorami i w weekendy - to rzeczywistość polskich sądów. Już w 2018 r. liczba wakatów na stanowiskach sędziowskich i asesorskich była dwukrotnie większa niż w 2017 r. Obecna - jak szacują rozmówcy Prawo.pl - też będzie rekordowa.

28.10.2019

Kary nakładane na szpitale przez NFZ są za wysokie

Finansowanie zdrowia

Wprowadzono sieć szpitali czyli nowy model finansowania lecznic, ale nie zmieniono systemu kar nakładanych przez NFZ. W efekcie lecznica, która kiedyś płaciła za nieprawidłowości karę w wysokości 1 proc. wartości kontraktu oddziału - teraz musi oddać 1 proc. ryczałtu, czyli całego budżetu szpitala. Polska Federacja Szpitali wystąpiła do ministra zdrowia z postulatem zmiany zasad stosowania kar.

28.10.2019

Rynek wydawniczy czeka na wdrażanie dyrektywy autorskiej, ale bez optymizmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w tym m.in. zapewnienie prawa do wynagrodzenia dla twórców treści publikowanych w internecie oraz wyegzekwowanie obowiązku filtrowania serwisów internetowych pod kątem przestrzegania praw autorskich, były tematem międzynarodowej konferencji

27.10.2019

Na targach książki o komentowaniu konstytucji, prawach autorskich i prawach zwierząt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kryzys ustrojowy nie sprzyja komentowaniu Konstytucji, ale paradoksalnie zwiększył on zainteresowanie sprawami ustrojowymi - mówił podczas spotkania na krakowskich targach książki prof. Piotr Tuleja. Goście stoiska Wolters Kluwer mogli także posłuchać autorów książek o prawie autorskim, o prawach zwierząt, a także prof. Stanisława Waltosia o prawie karnym i jego zainteresowaniu sztuką.

27.10.2019

GUS: W spisie będzie pytanie o religię, ale dobrowolne

Administracja publiczna RODO

Podczas zaplanowanego na 2021 rok spisu powszechnego będzie pytanie o religię, ale ma ono charakter dobrowolny i nie narusza zasady wolności sumienia i wyznania - zapewnił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. To reakcja na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

26.10.2019

Prawie wszystkie duże firmy zawarły już umowy na PPK

Ubezpieczenia społeczne

Blisko 3,9 tys. umów między firmami a instytucjami finansowymi jest już w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. I dodał, że to 97 proc. spodziewanych umów, ale instytucje mają jeszcze 14 dni na podanie tych danych.

26.10.2019

Prawie połowa wojewodów przenosi się do Sejmu

Administracja publiczna

Siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów zostało wybranych w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszyscy oni złożyli już rezygnacje ze stanowisk. Ich następcy zostaną powołani po zaprzysiężeniu nowego rządu.

26.10.2019

We Francji jazda na hulajnogach już uregulowana

Administracja publiczna

Od soboty 26 października hulajnogi elektryczne stały się we Francji środkami lokomocji, które podlegają specjalnym przepisom wprowadzonym do kodeksu drogowego. Mogą poruszać się jedynie ścieżkami rowerowymi i specjalnymi tzw. zielonymi ścieżkami. W Polsce wprowadzenie takich przepisów zapowiadane jest na wiosnę.

26.10.2019

Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Prawo rodzinne Prawo pracy

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

26.10.2019

Dla służb adwokat to "przeszkadzacz" - nadal bariery w dostępie do obrony

Wymiar sprawiedliwości

Polska rzeczywistość to nadal duże problemy w dostępie do adwokatów i to mimo obowiązujących dyrektyw unijnych, w myśl których każdy zatrzymany ma do tego prawo jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem. Samorządy adwokackie i Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowały swoje postulaty w tym zakresie

26.10.2019

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.

26.10.2019

Odszkodowanie za opóźniony pociąg - do 50 proc. ceny biletu

Rynek i konsument

Pasażer może domagać się zwrotu pełnego kosztu biletu na warunkach, na jakich został opłacony, za część lub części niezrealizowanej podróży oraz za część lub części już zrealizowane, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży - twierdzi adwokat Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

26.10.2019

Frankowicze uwięzieni w pozwach grupowych

Kredyty frankowe

W Polsce toczy się ponad 10 spraw z pozwów grupowych przeciwko bankom o kredyty frankowe. Klienci wybierali wspólne dochodzenie roszczeń, bo miało być tańsze i mniej absorbujące. Po wyroku TSUE w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków, część uczestników wycofuje się z grupy, bo liczy na szybszy wyrok w sprawie indywidualnej. Nie wszyscy mogą.

26.10.2019

Szpitale wolą zatrudnić doktora ze Wschodu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali nie mają już na podwyżki dla polskich lekarzy - czekają, aż rząd ułatwi doktorom zza granicy podejmowanie pracy w Polsce. Teraz zatrudniają jako sanitariuszy m.in. Białorusinów i czekają aż ci nostryfikują dyplom. Egzaminy są trudne, ale części z nich udaje się tego dokonać.

26.10.2019

Czy rząd przy pomocy podatków odchudzi Polaków

Akcyza Finanse

Ministerstwo Zdrowia analizuje narzędzia walki z nadwagą i otyłością, w tym wykorzystanie polityki fiskalnej. Nie planuje jednak wprowadzenia tzw. podatku cukrowego ‒ zapewnia resort. Także Ministerstwo Finansów deklaruje, że obecnie nie pracuje nad akcyzą na niezdrowe produkty.

26.10.2019

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25.10.2019

Nie każda działalność organizacji społecznych podlega prawu oświatowemu

Zarządzanie oświatą

Trwa spór o akcję "Tęczowy Piątek". Według Ordo Iuris każda działalność organizacji zewnętrznych wymaga przejścia przez procedurę zawartą w art. 86 Prawa Oświatowego. Nie ma jednak raczej możliwości, by uznać za taką działalność wspierania inicjatywy i publikowania materiałów bez ingerencji w szkolne życie.

25.10.2019

Elektroniczne systemy do obsługi uczelni szwankują

Kolejki do dziekanatów, biur obsługi studenta i ogólny chaos w placówkach szkolnictwa wyższego - tak wyglądał początek roku akademickiego. I to mimo że - jak pokazują badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów - duża część społeczności akademickiej korzysta z udogodnień oferowanych przez uczelnie. Najwyraźniej są one niezbyt skuteczne.

25.10.2019