Telekomy w pułapce RODO

RODO

Operatorzy sieci komórkowych i dostawcy internetu obawiają się, że po wejściu w życie ustawy wdrażającej RODO będą mieli problemy z interpretacją zmian w Prawie telekomunikacyjnym. Po pierwsze nie ma pewności, jakie dane są objęte tajemnicą telekomunikacyjną, a po drugie, na jakiej podstawie można je przetwarzać.

25.03.2019

Senat też za uznawaniem kwalifikacji po brexicie

Szkolnictwo wyższe

Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu przewiduje specjalna ustawa, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

21.03.2019

Dostępność cyfrowa stron internetowych coraz bliżej

Administracja publiczna

Senat zaproponował poprawki do rządowego projektu ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ma on ułatwić dostęp obywateli do informacji i usług organów sektora publicznego oferowanych przez internet.

21.03.2019

Fiskus chce wiedzieć więcej o transakcjach zagranicznych

Ordynacja

Uzyskanie interpretacji podatkowych będzie trudniejsze. Podatnicy będą musieli podawać we wnioskach więcej informacji. Szczególnie, gdy pytanie będzie dotyczyć transakcji zawieranej z podmiotem zagranicznym lub takiej, która wywoła skutki transgraniczne. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, o jakie skutki dokładnie chodzi.

21.03.2019

Z wnioskiem o dane z PESEL wkrótce już do gminy, nie do ministra

Administracja publiczna

Od 1 maja dane z rejestru PESEL będą udostępniane wyłącznie przez organy gmin. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, zgodnie z którym minister spraw wewnętrznych i administracji nie będzie już organem właściwym w tych sprawach. Gminy nowym zadaniem nie są zaskoczone, ale nie ukrywają obaw o jego realizację.

19.03.2019

Nowe przepisy przywrócą dawne etykiety energetyczne produktów

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku produktów związanych z energią, które nie spełniają określonych wymagań, np. nie dołączono do nich etykiety lub karty informacyjnej produktu - to cel nowelizacji ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty. Przywróci ona m.in. dawną skalę energochłonności do A do G.

19.03.2019

Ustawa podpisana - państwowe media mogą dostać dotację

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która przewiduje rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla państwowej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

18.03.2019

Nowela prawa własności przemysłowej obowiązuje, ale rejestracja zapachu niemożliwa

Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa własności, która dopuszcza rejestrację niekonwencjonalnych znaków towarowych, np. zapachu. Urząd Patentowy zastrzega jednak, że z przyczyn technologicznych nie będzie to możliwe. Nowe przepisy umożliwią jednak walkę z handlującymi podróbkami, a także przedłużanie ochrony znaku.

17.03.2019

W kole gospodyń wiejskich niezależnie od miejsca zamieszkania

Samorząd terytorialny

Koła gospodyń wiejskich będą mogły działać na wsiach, w sołectwach w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Posłowie znowelizowali ustawę o kołach gospodyń wiejskich zgodnie z postulatami zainteresowanych.

15.03.2019

Ustawa zabezpieczy klientów brytyjskich instytucji finansowych po brexicie

Prawo gospodarcze Finanse

Zabezpieczenie interesów polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w razie twardego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej.

15.03.2019

Sejm zaczął prace nad zmianami w procedurze karnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do dalszych prac w komisji skierował w piątek Sejm projekt reformy procedury karnej. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt, proponowane rozwiązania mają na celu przyspieszenie postępowań sądowych.

15.03.2019

Powstaną wirtualne instytuty badawcze

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Powstanie nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. Sfinansowany zostanie z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, a w jego ramach współpracować mają naukowcy z różnych ośrodków. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

15.03.2019

Opłaty za parkowanie w sobotę mają zniknąć

Samorząd terytorialny

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.

14.03.2019

Będzie wsparcie dla samorządów na przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.

13.03.2019

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.

12.03.2019

Poprawiona ustawa o cenach energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

04.03.2019