Ustawa wejdzie w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE bez zawarcia umowy. W ustawie zapisano, że dzień wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy ogłosi w "Monitorze Polskim" minister właściwy do spraw członkostwa Polski w UE.

Ustawa stwarza możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu.
W ustawie znalazł się też przepis dotyczący obywateli Polski i UE, którzy już wystąpili z wnioskiem o uznanie kwalifikacji zawodowych. W przepisach przedłużono okres rozpatrywania tych wniosków poza ewentualny termin twardego brexitu. Ponadto osoby, które rozpoczęły lub rozpoczną pozyskiwanie kwalifikacji zawodowych w Zjednoczonym Królestwie, będą mogły w ciągu 3 lat uzyskać uznanie tych kwalifikacji w Polsce. Nie dotyczy to obywateli Wielkiej Brytanii.

 


Ustawa przewiduje również, że wydane przed ewentualnym "twardym" brexitem decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy, których stroną jest obywatel Zjednoczonego Królestwa (albo członek jego rodziny), zostaną wygaszone z dniem wejścia w życie ustawy.

Czytaj: Brexit nie zagrozi studentom na Erasmusie>>