Do programu szczepień zgłosiło się już 700 zakładów pracy

Koronawirus szczepienia

Już ponad 600 tysięcy pracowników z ponad 700 firm zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szczepieniach organizowanych w zakładach pracy. Rejestracja ruszyła we wtorek. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

06.05.2021

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,

06.05.2021

Szczepimy miliony, a ustawy o funduszu kompensacyjnym - brak

Koronawirus szczepienia

Choć w Polsce odnotowano już ponad tysiąc ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, to wciąż nie ma ustawy wprowadzającej szybką ścieżkę uzyskania odszkodowania. Ponadto, zgodnie z projektem, pieniądze będą tylko wtedy, gdy producent wpisze dane działanie niepożądane do charakterystyki produktu. Im później to zrobi, tym mniejsze szanse na rekompensatę.

05.05.2021

Ruszyła rejestracja - dużo firm chce organizować szczepienia

Koronawirus szczepienia

Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od wtorku jest dostępny formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego zakłady pracy mogą zgłaszać chęć szczepienia przeciwko Covid-19. Do południa wypełniły go już 484 przedsiębiorstwa, które zgłosiły ponad 530 tys. osób. Każda firma, by uruchomić szczepienia u siebie musi zgłosić co najmniej 300 osób.

04.05.2021

Finał majówkowej akcji szczepień - brakuje szczepionek J&J

Koronawirus szczepienia

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozesłała do lekarzy wiadomość o brakach szczepionki Johnson&Johnson z powodu problemów z dostawami. Zdaniem medyków prawda jest zupełnie inna - szczepionki dla zapisanych wcześniej osób wykorzystano w trakcie majówkowej akcji rządu.

04.05.2021

NFZ odmraża świadczenia medyczne, a minister zapowiada zniesienie limitów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zgodnie z zaleceniem Narodowego Funduszu Zdrowia, od poniedziałku 4 maja wznowione zostaną ograniczone lub zawieszone wcześniej, w związku z pandemią COVID-19, zabiegi planowe. Na początku maja planowane jest też zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, a także uruchomiona zostanie profilaktyka postcovidowa oraz dla osób 40 plus.

04.05.2021

W nowym KPO rząd chce dać szpitalom powiatowym więcej pieniędzy i nadzoru

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Złożona do Komisji Europejskiej finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy przewiduje 150 mln euro zwrotnych pożyczek dla szpitali powiatowych na modernizację i zakup sprzętu. Tyle, że najpierw rząd chce je zreformować i zrestrukturyzować. Jak? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że chce mieć nad nimi większy nadzór. Dlatego samorządy mówią: nie. Ich zdaniem nowo dodany do KPO punkt o reformie należy z niego wykreślić.

04.05.2021

Tarcza Antykryzysowa dla paramedycyny

Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa

Umorzenie zwrotu subwencji w obszarze ochrony zdrowia nie będzie przysługiwało podmiotom leczniczym, mogą na nią za to liczyć homeopaci i irydolodzy wskazuje Naczelna Rada Lekarska i apeluje o zmianę...

03.05.2021

Większe nakłady na rozwój przemysłu farmaceutycznego w KPO

Finansowanie zdrowia Farmacja

W Krajowym Planie Odbudowy na pierwotnie na rozwój  produkcji substancji czynnych oraz innych form wsparcia przemysłu farmaceutycznego zarezerwowano tylko 193 300 milionów euro. W wersji przesłanej do Komisji Europejskiej już 300 milionów euro, ale w tzw. części pożyczkowej. To efekt za nacisków m.in. Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk, dziekanów wydziałów farmaceutycznych i chemicznych.

02.05.2021

Rząd obiecuje szczepienia niepełnosprawnych w maju - środowisko niezadowolone

Koronawirus szczepienia

Rząd nie uruchomi wcześniejszych szczepień dla osób z niepełnosprawnościami przed tym, jak wszyscy pełnoletni otrzymają e-skierowanie. Dopiero pewne działania zapowiada po 10 maja, np. wyznaczenie punktów szczepień z pierwszeństwem. Te propozycje krytykują przedstawiciele środowiska niepełnosprawnych. Chwalą jedynie szczepienia w ośrodkach aktywności dziennej.

01.05.2021

Przez złe finansowanie rehabilitacja pocovidowa może okazać się fikcją

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia obiecywało Polakom, którzy przechorowali Covid, kompleksową i powszechną rehabilitację, która pozwoli im szybko wrócić do pełnej sprawności. Program jest już gotowy, za chwilę ma ruszyć, ale istnieją poważne obawy, że zakończy się fiaskiem. Wszystko przez złe wyceny, które zniechęcają fizjoterapeutów do angażowania się w pomoc ozdrowieńcom.

01.05.2021

Diagności apelują o powrót do prac nad ustawą o ich zawodzie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny zaapelowała o przyspieszenie prac zmierzających do uchwalenia nowej ustawy regulującej wykonywanie tego zawodu. Rada wyraziła sprzeciw wobec rażącego, jej zdaniem, opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt po raz pierwszy zaprezentowany został ponad rok temu.

30.04.2021

MZ konsultuje projekt ustawy o badaniach klinicznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Zapewnienie stosowania unijnych przepisów oraz zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań klinicznych w Polsce przez stworzenie przejrzystego systemu prawnego pozbawionego barier o charakterze administracyjno-prawnym - to główne cele skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji publicznych projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

30.04.2021

Krajowi Producenci Leków za dostępnością leków biologicznych w aptekach

Farmacja

Minęło kilkanaście lat od pojawienia się konkurencji cenowej na rynku leków biologicznych, stanowiących przełom w medycynie. W większości krajów UE są one już dostępne w aptece na receptę - w Polsce wciąż wyłącznie w ramach szpitalnych programów lekowych z wyśrubowanymi kryteriami kwalifikacji - sygnalizuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

30.04.2021

Miasto, które wprowadza obowiązek szczepień, łamie prawo

Samorząd terytorialny Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wałbrzych uchwalił obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla mieszkańców i osób pracujących w mieście, mimo że w Polsce są one dobrowolne. Zdaniem prawników samorząd nie ma prawa podjąć takiej uchwały, a powoływanie się na przepisy porządkowe - to błąd. Miasto nie jest też w stanie wyegzekwować jej przestrzegania. W efekcie wojewoda zapewne uchwałę uchyli.

30.04.2021

Jest podstawa do badań przesiewowych na Covid-19, ale to ryzykowna metoda

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia bez szerokich konsultacji wprowadziło podstawę prawną dla prowadzenia badań przesiewowych, czyli wymieszanych próbek pochodzących od wielu osób. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych ostrzega, że może dochodzić do wydawania wyników fałszywie ujemnych, mimo, że w indywidualnym badaniu wynik byłby pozytywny.

28.04.2021

Rząd manipulował publikacją ustawy - pielęgniarki pozywają państwo o dodatek covidowy

Prawo cywilne Zawody medyczne Koronawirus

Do sądów właśnie trafiły pierwsze pozwy pielęgniarek, które domagają się od Skarbu Państwa dodatku „covidowego” za listopad. Rząd przez miesiąc wstrzymywał bowiem publikację ustawy, przez co nie dostały dodatkowego wynagrodzenia. Zdaniem prawników mają szansę na wygraną, bo obowiązkiem władzy wykonawczej jest niezwłoczne publikowanie aktów ustawodawczych.

26.04.2021

Do końca roku placówki medyczne mogą rozliczać umowy za 2020 r.

Finansowanie zdrowia

Ze względu na trwającą pandemię Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia postanowiły o przedłużeniu okresu rozliczeniowego umów za 2020 rok o kolejne pół roku - do 31 grudnia 2021 roku. Pozwoli na to zmienione rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, które zostało już podpisane, ale nie jest jeszcze opublikowane.

25.04.2021

Najwięcej chorych na COVID-19 umiera w Polsce. Więcej niż w Brazylii

Koronawirus

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia w ub. tygodniu Polska odnotowała najwięcej zgonów w Europie - 3611. Co gorsza, wskaźnik zgonów na 100 tys. mieszkańców za zeszły tydzień w Polsce wyniósł 9,5 i był wyższy niż w Brazylii, gdzie wyniósł 9,4. Adam Niedzielski, minister zdrowia, prognozuje jednak, że apogeum zarówno w liczbie zachorowań, hospitalizacji, jak i zgonów, mamy za sobą.

23.04.2021

Lekarze wolą pracować za granicą

Zawody medyczne

Według Naczelnej Izby Lekarskiej niepokojąco wzrasta liczba wniosków lekarzy o wydanie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydano ich już blisko 200, znacznie więcej niż w poprzednich latach. To efekt, jak twierdzą lekarze, coraz gorszych warunków pracy, które uniemożliwiają skuteczną pomoc pacjentom, a także nierówności płacowych. 

23.04.2021