Personel niemedyczny chce stałego dodatku, a nie jednorazowo

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ciebie lubię, tobie dam - tak o kryteriach przyznawania obiecanych im dodatków covidowych mówią pracownicy niemedyczni, czyli salowe, sanitariusze, sekretarki medyczne. Ponadto ich zdaniem Narodowy Fundsuz Zdrowia oszczędza na nich, bo dodatek przysługuje za pracę przez 21 dni do 30 listopada, a wiele oddziałów covidowych powstało w trakcie miesiąca.

03.12.2021

Wyższe wyceny dla szpitali tymczasowych i za transport pacjentów covidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W czwartek 2 grudnia weszło w życie nowelizacja zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozliczania świadczeń covidowych. Zgodnie z nim wzrosną wyceny dla szpitali tymczasowych, ale także dla transportu sanitarnego, w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.

02.12.2021

Organizacje pacjentów boją się, że zabraknie leków

Farmacja

Dziewięć organizacji pacjentów, w tym reprezentujące diabetyków, z chorobą Alzheimera, białaczką, chce wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią zwiększenie produkcji leków w Polsce. W liście wystosowanym do ministra zdrowia, zwracają uwagę na widoczny spadek produkcji w kraju.

02.12.2021

Kontrola rzecznika pacjentów i NFZ: Szpital w Pszczynie popełnił wiele błędów

W Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, w którym zmarła 30-letnia kobieta, były liczne nieprawidłowości. Udzielanie świadczeń było źle zorganizowane, doszło też do naruszenia praw pacjenta - twierdzą Rzecznik Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim jednak stwierdzają, że podjęcie decyzji o rozwiązaniu ciąży nastąpiło zbyt późno.

01.12.2021

Szczepienia przeciwko Covid-19 bez rejestracji

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 grudnia do wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z e-skierowaniem na szczepienie przeciwko Covid-19 będą miały możliwość przyjęcia dawki w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Gdzie są powszechne punktu szczepień, można sprawdzić na specjalnej mapie na stronie www.gov.pl.

01.12.2021

Prawo Niedzielskiego nie zadziała - kontrole nie doprowadzą do przestrzegania limitów

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd wprowadza od środy surowsze obostrzenia covidowe, ale konsekwentnie nie daje usługodawcom prawa do weryfikowania paszportów covidowych. W efekcie limity nie będą respektowane. Mają być wprawdzie wzmożone kontrole, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że sprawy będą umarzane, i to przed skierowaniem ich do sądu. Nie da się też do tego zastosować sugerowanych przez ministra regulaminów.

01.12.2021

Jest już oficjalnie nowy związek zawodowy w ochronie zdrowia i działa

Personel pomocniczy ma już formalnie swój związek zawodowy. Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia poinformowało o tym fakcie w mediach społecznościowych. Pierwszą sprawą, jaką zajmie się związek, będą dodatki covidowe dla personelu pomocniczego – mówi prezes związku Krystian Karol Krasowski.

30.11.2021

Polacy nie ufają publicznej służbie zdrowia, wolą prywatną

Opieka zdrowotna

Jedynie co czwarty Polak dobrze ocenia jakość publicznej ochrony zdrowia. O wiele bardziej przekonuje Polaków sektor prywatnych placówek medycznych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wydatki Polaków poniesione na prywatne leczenie w 2020 roku, wyniosły 44 193 mln zł. Jest to kwota niemal 6 proc. większa niż w 2019 roku i o 15 proc. większa niż w 2018 roku.

30.11.2021

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN: niezaszczepieni powinni rozważyć szczepienie

Koronawirus

Każda z niezaszczepionych osób powinna poważnie rozważyć zaszczepienie się, a pozostali - przyjęcie dawki przypominającej. Powszechne szczepienia znacząco obniżają ryzyko pojawiania się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Chodzi m.in. o wariant B.1.1.529 Omicron, który budzi duże zaniepokojenie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

28.11.2021

Trzecia dawka nie zawsze i nie wszędzie przedłuża paszport covidowy

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Coraz więcej pacjentów skarży się, że choć przyjęło trzecią dawkę, to ich paszport covidowy nie został automatycznie przedłużony. Tak może się zdarzyć, jeśli punkt szczepień pomyli się i w systemie zaznaczy, że podał dawkę dodatkową dla osób o obniżonej odporności, a nie dawkę przypominającą. W dodatku na razie wydłużony paszport covidowy działa tylko w Polsce, gdzie chroni jedynie przed kwarantanną.

27.11.2021

Kwarantanna graniczna do zmiany. Łamie konstytucję i prawa człowieka

Koronawirus

Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.

26.11.2021

Nie rejestr ciąż jest groźny, ale bezmyślność przepisu

Opieka zdrowotna RODO

Wykorzystanie rejestru ciąż w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wcale nie będzie łatwe. Mało prawdopodobne jest, że pozwoli ścigać kobiety, które usunęły ciążę. To jednak nie oznacza, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy są bezpieczne. Nowe dane nie będą rzetelne, ale przede wszystkim będą zbierane wbrew Konstytucji i RODO. Niebezpieczne mogą być też pomyłki wpisujących.

25.11.2021

Białe miasteczko sprzed kancelarii premiera przenosi się do internetu

Zawody medyczne

Białe miasteczko w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pozostanie jedynie symbolicznie. Jak poinformował Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, większość działań przeniesie się do internetu. Wszystko przez czwartą falę pandemii. Ale to nie koniec protestu - deklarują jego organizatorzy.

24.11.2021

NIK: Pacjenci wciąż zbyt długo czekają na wszczepienie stawu biodrowego lub kolanowego

Opieka zdrowotna

Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego. W okresie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów, więc kolejki są obecnie nieco mniejsze, ale w najbliższych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać.

23.11.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Program „Profilaktyka 40 plus” wydłużony, ale pakiet badań mniejszy

Opieka zdrowotna

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.

22.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja 

Opieka zdrowotna

Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.

22.11.2021