Do tej pory Polska otrzymała ponad 40,8 mln szczepionek przeciw COVID-19. Wykonano ponad 31,6 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest blisko 15,3 mln osób. Niestety spada zainteresowanie szczepieniem. Efektem może być spora ilość niewykorzystanych szczepionek, których data przydatności jest stosunkowo krótka. 

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, Polski rząd wypracował już mechanizm odprzedaży niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19, a zadanie to będzie realizować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

 

Odsprzedaż niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19

Polska podobnie jak inne kraje UE zobowiązała się w podpisanej z Komisją Europejską umowie do odsprzedania części szczepionek krajom partnerstwa wschodniego. Zainteresowanie niewykorzystanymi szczepionkami zgłosiły Gruzja, Ukraina, państwa bałkańskie, ale także Wietnam i Australia.

Sprzedażą szczepionek zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Odsprzedawane będą preparaty z relatywnie krótką datą ważności, z zastrzeżeniem, że ich cena jest taka sama, jak cena początkowego zakupu. Kraj przekazujący preparaty nie będzie na tego typu transakcji mógł zarobić.

Potrzebne są odpowiednie przepisy

Na Wschód miałoby pojechać początkowo około 4 mln sztuk preparatów z Polski. Do końca roku odsprzedaż szczepionek do państw trzecich wyniosłaby kilkadziesiąt milionów. Zanim dojdzie do finalizacji sprzedaży, potrzebne jest wprowadzenie przepisów to umożliwiających (mają pojawić się niebawem).

Zabezpieczenie szczepionek na ewentualną trzecią dawkę

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapytany o zabezpieczenie szczepionek na ewentualną trzecią dawkę tzw. przypominającą, powiedział, że szczepionki są zabezpieczone na każdą okoliczność. Dodał także, że sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, nie zapadły żadne decyzje ani na forum międzynarodowym, ani krajowym. Nie ma też żadnego wskazania do stosowania trzeciej dawki w Charakterystykach Produktu Leczniczego (CHPL) tych szczepionek.