WSA: Informacja o karierze zawodowej policjanta jest jawna

Administracja publiczna Prawo pracy

Obywatel ma prawo wiedzieć, kim jest dany funkcjonariusz policji i prześledzić jego karierę. Tajemnicą objęte są zarobki, ale informacja o grupie zaszeregowania już nie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie i nakazał Komendantowi Miejskiemu Policji udzielić żądanych informacji. W rozpatrywanej przez niego sprawie chodziło m.in o dyplom ukończenia szkoły przez policjanta.

04.11.2021

Nowa ustawa ma wzmocnić regionalne izby obrachunkowe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Zmiana sposobu wyboru prezesów, rozszerzenie kompetencji kontrolnych na spółki komunalne, przyznanie cyfrowego dostępu do baz jednostek samorządu - takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowej ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Zdaniem przedstawicieli izb największy ich problem to nieatrakcyjne płace. W tym zakresie autorzy projektu też trochę obiecują.

04.11.2021

Informacja o zakażeniach koronawirusem w urzędzie narusza prywatność

Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus

Uznanie, że informacja o liczbie pracowników urzędu zarażonych koronawirusem i jednostkach organizacyjnych, w których pracują, stanowi informację publiczną, ma swoje konsekwencje. Stwarza się bowiem w ten sposób podstawę do naruszenia ich prywatności. Powiązanie tych danych z konkretną osobą może okazać się w niektórych przypadkach bardzo proste - pisze radca prawny Lidia Mucha.

03.11.2021

Rekrut ma mieć łatwiej w służbie cywilnej, a firma - trzymać etat

Administracja publiczna Służba cywilna

Dwuletnia ochrona zatrudnienia dla żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej i preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej - takie zapisy mają pojawić się w ustawie obronie Ojczyzny. Rozwiązania te krytykują pracodawcy, wątpliwości mają też przedstawiciele służby cywilnej. Uznają przywileje dla byłych żołnierzy, ale nie kosztem firm i standardów w administracji.

03.11.2021

Strasburg: Dodatek mieszkaniowy dla młodych rodzin to nie dyskryminacja ze względu na wiek

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Dodatek mieszkaniowy przysługujący wyłącznie osobom do 35 roku życia nie stanowi naruszenia zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i prawo do poszanowania własności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, mnie jest to dyskryminacją ze względu na wiek, gdy odmienne traktowanie jest uzasadnione i proporcjonalne do uprawnionego celu, który ma realizować.

03.11.2021

Rozporządzenie określa parametry hulajnóg elektrycznych

Administracja publiczna Transport

Od wtorku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia dotycząca warunków, jakie muszą spełniać hulajnogi elektryczne. Przewiduje ona m.in., że konstrukcja hulajnogi elektrycznej powinna ograniczać rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewniać możliwość skutecznego hamowania.

02.11.2021

WSA: Cmentarze komunalne w gestii radnych, rzadko burmistrza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Potrzeba wprowadzenia regulaminu korzystania z cmentarzy gminnych nie jest z reguły kwestią naglącą. Burmistrz nie może zatem bez powodu wyręczać w tej sprawie rady gminy - podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Dodał, że regulamin jako akt prawa miejscowego należy formalnie ogłosić, a nie tylko podać do wiadomości mieszkańców.

02.11.2021

Sądy różnie orzekają w sprawie udzielania informacji o zakażeniach w urzędzie

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

02.11.2021

Patodeweloperka na cmentarzu? Spór o wizję nagrobka może mieć finał w sądzie

Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna

Są osoby, które za życia swój pogrzeb planują w najdrobniejszych szczegółach – od stroju, po projekt nagrobka. Większość jednak o tych sprawach nie myśli, pozostawiając podejmowanie decyzji najbliższym. To może się zemścić – w skrajnych przypadkach skończy się utratą grobu lub przeniesieniem rodzinnego sporu na wokandę sądową.

01.11.2021

Pochówki nadal będą tradycyjne, ale krematoria czeka nowa regulacja

Administracja publiczna

W Polsce działa już 69 krematoriów, a kolejne są w budowie i wreszcie pojawiła się nadzieja na uregulowanie ich działania. Rządowy projekt ustawy o cmentarzach przewiduje uporządkowanie kwestii kremacji, także w aspekcie ochrony środowiska, ale nie przewiduje pochówków ekologicznych, ani nie wprowadza możliwości rozrzucania prochów na polach pamięci.

31.10.2021

Ministerstwo sportu i turystyki zajmie się też turystyką

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W ramach niedawnej rekonstrukcji rządu utworzone zostało ministertwo sportu turystyki, ale wbrew nazwie na razie nie ma ono w swej strukturze organizacyjnej komórki odpowiedzialnej za turystykę. Ale Andrzej Gut-Mostowy (fot.), pełniący dotychczas funkcję wiceministra rozwoju i technologii poinformował właśnie, że otrzymał nominację na sekretarza stanu w MSiT i będzie się tam zajmował się turystyką.

30.10.2021

Projekt Kukiz'15: Referenda bez wymogu frekwencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Koło Kukiz'15 złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym wraz z podpisami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Po zmianach zniesiony ma m.in. zostać próg frekwencji, od którego zależy ważność referendum. To kolejny projekt w ramach umowy programowej, którą liderzy obu formacji Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński podpisali na przełomie maja i czerwca.

30.10.2021

Prezydent podpisał ustawę antykorupcyjną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zwiększenie skuteczności walki z korupcją to cel nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, nazywanej ustawą antykorupcyjną. Podpisana w piątek przez prezydenta ustawa rzewiduje ona m.in. zakaz łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z pracą w instytucjach i spółkach państwowych. Ustawa została uchwalona z inicjatywy koła Kukiz'15.

29.10.2021

Dr Jagura: Projekt ustawy o sygnalistach nie jest doskonały

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Compliance

Bardzo dobrze, że projekt o ochronie sygnalistów się wreszcie pojawił. Szkoda jednak, że pomija wiele obszarów, w których zazwyczaj liczyć można na dokonywanie zgłoszeń, np. o naruszeniach prawa pracy, dyskryminacji mobbingu czy czynach korupcyjnych. Z drugiej strony, jeśli zostanie uchwalony – w niektórych sytuacjach możliwe będzie zgłaszanie anonimowe, w innych nie.

29.10.2021

WSA: Częste składanie wniosków nie jest nadużyciem prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wnioskodawca aktywnie wykorzystywał czas w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Zaczął bowiem intensywnie składać wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Organ uznał takie działanie za nadużycie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł jednak, że duża ilość wniosków nie jest jeszcze sama w sobie wystarczająca do przyjęcia, że mamy do czynienia z nadużyciem prawa do informacji.

29.10.2021

Strasburg: Sankcja karna za znieważenie prezydenta narusza Konwencję o prawach człowieka

Prawo karne Administracja publiczna

Skazanie skarżącego na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za dwa posty na Facebooku znieważające prezydenta Turcji stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polski kodeks karny także przewiduje w art. 135 §2 takie sankcje i w obecnym brzmieniu jednoznacznie narusza art. 10 Konwencji.

28.10.2021

Dodatkowe obligacje i zysk NBP sfinansują obronę państwa

Finanse publiczne Administracja publiczna

Rząd chce stworzyć specjalny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który będzie działał przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Pojawią się m.in. specjalne obligacje na finansowanie wojska. Na cele wojskowe przeznaczony będzie także zysk wypracowany przez Narodowy Bank Polski. Takie m.in. zmiany ma zawierać projektowana ustawa o obronie ojczyzny.

27.10.2021

Dokumenty wrzucone bez pokwitowania do skrzynki to problem urzędu, nie obywatela

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Nie wszyscy ubiegający się o pomoc finansową z tarcz antykryzysowych ją otrzymali. ZUS twierdzi, że nie dostał od nich wniosków i wydał decyzje odmowne. Tymczasem osoby te konsekwentnie wskazują, że wrzuciły wnioski do skrzynki, ale z uwagi na tę formę, nie mają pokwitowania. Zdaniem prawników ryzyko takiego składania pism obciąża urząd, a nie obywatela.

27.10.2021

Prezydent powołał ministrów - pięć resortów ma nowych szefów

Administracja publiczna

Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem, Anna Moskwa - ministrem klimatu i środowiska, a Piotr Nowak - ministrem rozwoju i technologii. Szefem nowego nowego ministerstwa sportu i turystyki, które wyodrębniło się z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz ministerstwa rozwoju i technologii został Kamil Bortniczuk. Odwołany z ministerstwa rolnictwa Grzegorz Puda został ministrem funduszy i polityki regionalnej.

26.10.2021

ZUS: Trwają przygotowania do obsługi programu 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500. Od Nowego Roku Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania - zapewnia prezes ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku do ZUS należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, np. na nowo urodzone dzieci.

26.10.2021