RPO: Nieuzasadniony próg 35. lat życia dla kandydata do Straży Granicznej. Kryterium zostanie zniesione

Administracja publiczna

RPO nie dostrzega racjonalnego uzasadnienia cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej w porównaniu z innymi służbami mundurowymi. Trybunał Konstytucyjny pozwala w pewnych sytuacjach na zróżnicowanie sytuacji prawnej podmiotów podobnych. Musi to jednak być uzasadnione - inaczej zróżnicowanie nabiera charakteru dyskryminacji - zauważa Rzecznik. Komenda Główna SG zapowiada zniesienie tego kryterium wieku. Odpowiedni projekt skierowano już do rozpatrzenia przez rząd.

01.12.2021

Pełnomocnik rządu ma zadbać o misję publiczną w mediach

Administracja publiczna

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw działalności edukacyjnej oraz monitorowania realizacji misji publicznej w mediach. Ma to dotyczyć m.in. m.in. działalności mediów "w zakresie postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej, a także integracji obywatelskiej". Funkcję tę ma pełnić Szymon Girzyński.

01.12.2021

Stan wyjątkowy wprowadzany bocznymi drzwiami i na większym obszarze

Administracja publiczna

We wtorek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która da ministrowi spraw wewnętrznych możliwość wprowadzania rozwiązań stanu wyjątkowego kuchennymi drzwiami, w formie rozporządzenia. W dodatku, na o wiele większym niż dotychczas obszarze, bo w strefie nadgranicznej, a ta może sięgać nawet kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju. I na czas nieokreślony.

30.11.2021

WSA: Sołtys nie może się odwołać od decyzji w imieniu mieszkańców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Inwestor chciał wybudować kompostownię odpadów. Wójt wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania. Sołtys złożył odwołanie, które doprowadziło do uchylenia spornego rozstrzygnięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że doszło do istotnego naruszenia prawa. Żaden przepis proceduralny nie nadaje bowiem sołtysowi legitymacji do reprezentacji mieszkańców.

30.11.2021

Tygrys z przemytu trafi do Centralnego Azylu dla Zwierząt

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce utworzyć nową instytucję - Centralny Azyl dla Zwierząt. To będzie miejsce, gdzie na pewien czas trafią niektóre zwierzęta odebrane przemytnikom. A także przedstawiciele inwazyjnych gatunków obcych, gatunków podlegających ochronie, a także zwierzęta niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego, m.in. jadowite gady, tygrysy.

29.11.2021

Senatorowie chcą, by gminy mogły sprawniej inwestować na plażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy, która ma pomóc gminom nadmorskim w wykorzystaniu plaż na cele rekreacyjne, turystyczne, sportowe i kulturalne. Ma uwolnić je od każdorazowej procedury uzyskiwania w urzędzie morskim zgody na postawienie np. toalety lub beach baru. Zastrzeżenia do noweli mają jednak resorty infrastruktury oraz klimatu i środowiska.

29.11.2021

WSA: Myśliwi unikną kary za nieodstrzelenie dzików

Środowisko Administracja publiczna

Koło łowieckie nie odstrzeliło wymaganej liczby dzików, więc zostało ukarane przez powiatowego lekarza weterynarii karą pieniężną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Sankcji podlega bowiem wyłącznie podmiot, który w ogóle nie prowadzi odstrzału sanitarnego. Tym samym kara nie może zostać wymierzona jedynie za niewykonanie zaplanowanego limitu.

29.11.2021

Za zatajenie informacji w spisie powszechnym grożą surowe kary

Administracja publiczna RODO

Narodowy spis powszechny zakończony się, a jego pierwsze wyniki mają zostać opublikowane już w styczniu 2022 roku. Ponieważ udział w nim był obowiązkiem każdego obywatela, to jakie konsekwencje mogą być nałożone na obywatela w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku, zatajenia lub sfałszowania informacji - zastanawiają się mec. Katarzyna Wojarska–Aleksiejuk i Julia Herold.

27.11.2021

WSA: Niepełnoletnia matka też ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Świadczenie rodzicielskie przysługuje matce dziecka. Bez znaczenia jest więc kwestia jej pełnoletniości i ograniczonej zdolności do czynności prawnych, która uniemożliwia posiadanie władzy rodzicielskiej. Przyjęcie odmiennego stanowiska stanowiłoby naruszenie konstytucyjnej zasady równości i sprawiedliwości społecznej oraz byłoby przejawem dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

27.11.2021

Senat poprawia ustawę o dodatkach dla ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym

Administracja publiczna Finanse

Senat w piątek wniósł poprawki do ustawy, która przewiduje wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Ma to pozwolić na pozyskanie i utrzymanie specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym. Przyjęcie przez Senat poprawek do ustawy oznacza, że wraca ona do Sejmu.

26.11.2021

Pismo trafiło do spamu, ale to nie usprawiedliwia zwłoki urzędnika

Administracja publiczna

Urzędnik powinien przeglądać wszystkie otrzymywane e-maile, także te, które trafiają do folderu ze spamem. To, że wniosek o udzielenie informacji publicznej przez przypadek tam trafił nie usprawiedliwia jego opieszałości - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jednocześnie przesądził, że doszło do bezczynności, ale nie rażącej.

26.11.2021

Dziennikarze złożyli zażalenia na brutalne zatrzymanie przez wojsko

Administracja publiczna Policja

Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.

25.11.2021

TK: Oświadczenia majątkowe osób publicznych niezgodne z Konstytucją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjne jest składanie oświadczeń majątkowych przez osoby publiczne zawierające majątek osobisty i wspólny majątek małżonków oraz ich dzieci i dzieci przysposobionych. Zatem radni, senatorowie i posłowie nie muszą pozyskiwać danych o majątkach swoich krewnych. Jest to naruszenie ochrony prawa do prywatności osób najbliższych funkcjonariuszy. Cała nowelizacja z tych przyczyn nie wejdzie w życie.

25.11.2021

WSA: Nie można zwlekać ze skierowaniem kierowcy na egzamin sprawdzający

Administracja publiczna

W przypadku wystąpienia uzasadnionych zastrzeżeń co do kwalifikacji kierowcy, może on zostać skierowany na egzamin sprawdzający. Organ nie powinien jednak zwlekać z podjęciem rozstrzygnięcia w tym zakresie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że wydanie decyzji po pięciu latach od zdarzenia jest zdecydowanie spóźnione i prowadzi do zdezaktualizowania zastrzeżeń wobec kierowcy.

25.11.2021

Senat: Poruszanie się i pobyt w Polsce nie mogą być drastycznie ograniczane

Administracja publiczna Poprawmy prawo

Żadne poprawki do ustawy o ochronie granicy państwowej nie są w stanie zmienić jej negatywnej oceny prawnej - twierdzą legislatorzy Senatu, który jutro na posiedzeniu plenarnym zajmuje się tą nowelizacją. Umożliwia ona wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, co według prawników naruszy istotę konstytucyjnej wolności poruszania się po terytorium Polski.

24.11.2021

Ustawa podpisana - minister sportu przyzna stypendia

Administracja publiczna

Minister sportu będzie miał prawo do przyznawania z inicjatywy własnej albo na wniosek polskiego związku sportowego lub Instytutu Sportu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, stypendium sportowego dla członków kadry narodowej, w wieku od 16 do 23 lat, w tym także osobom przygotowującym się do olimpiady szachowej. Takie m.in. uprawnienia nadaje podpisana właśnie przez prezydenta ustawa.

24.11.2021

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - ruszyła kolejna edycja konkursu 

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ogólnopolski konkurs Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową już wystartował. Ankiety można wypełniać do 21 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Przepisy o dopingu w sporcie będą dostosowane do międzynarodowych zasad

Administracja publiczna

Dostosowanie polskich przepisów do zmian zachodzących w międzynarodowych standardach dotyczących zwalczania dopingu w sporcie to cele przyjętego we wtorek przez rząd, przedłożonego przez ministra sportu i turystyki projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

23.11.2021

Prof. Patyra: Nowe ograniczenia przy granicy to permanentny stan wyjątkowy

Administracja publiczna

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm i oczekująca na rozpatrzenie przez Senat nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej narusza standardy dopuszczalnych ograniczeń wolności i praw jednostki w demokratycznym państwie prawnym i nie spełnia podstawowych standardów wynikających z postanowień Konstytucji - twierdzi prof. Sławomir Patyra z UMCS w Lublinie.

23.11.2021

RPO: Sąd administracyjny, nie TK powinien interpretować dostęp do informacji

Administracja publiczna

Zanim Trybunał Konstytucyjny przystąpi do rozstrzygania niekonstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej należy spytać Naczelny Sąd Administracyjny o dane dotyczące rozbieżności interpretacyjnych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem dorobek orzeczniczy w tym jest bardzo obszerny z uwagi na dużą liczbę spraw, rozpatrywanych przez sądy administracyjne od 20 lat.

23.11.2021