PAP

Artykuły autora

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Farmacja

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

29.03.2024

MS wszczyna procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga

Prawnicy

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Michała Bukiewicza oraz wiceprezesów tego sądu: Przemysława Chrzanowskiego i Kingi Kubuj - podało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cała trójka została zawieszona w pełnieniu czynności.

27.03.2024

Nowe unijne rozporządzenie wzmocni ochronę oznaczeń geograficznych żywności

Prawo unijne Własność przemysłowa

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy, które mają na celu poprawić ochronę oznaczeń geograficznych i innych systemów jakości wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych. Uproszczeniu ulegnie również procedura rejestracji. Rozporządzenie zacznie obowiązywać dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

26.03.2024

Od 1 kwietnia 33 nowe terapie lekowe i tańsze "polskie leki"

Pacjent Farmacja

Prezentując w czwartek nową listę leków refundowanych ministra zdrowia Izabela Leszczyna zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. - Zwiększone będą też szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - dodała. Przedstawiła też dwie listy tzw. polskich leków, które będą tańsze o 10 lub 15 proc.

14.03.2024

74 wójtów i burmistrzów rządzi od co najmniej 34 lat

Samorząd terytorialny Wybory

74 wójtów i burmistrzów, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, zostało w środę, 13 marca, symbolicznie uhonorowanych w Senacie. Najstarszy stażem Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość kieruje nią od połowy 1990 roku. Spotkanie zorganizowały Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Związek Miast Polskich z okazji 34. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.

13.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    17