Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Bogna Czajka-Marchlewicz

Radca prawny. Specjalizuje się w szeroko rozumianych zagadnieniach prawnych obsługi cyklu inwestycyjnego i procesu budowlanego oraz w prawie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem procedury oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz postępowania w sprawie szkód w środowisku. Jest autorką wielu publikacji i opinii prawnych z tego zakresu. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych, w tym w szczególności przedsiębiorców branży budowlanej. Od wielu lat świadczy pomoc prawną na rzecz organów administracji publicznej w zakresie prawa ochrony środowiska. Prowadzi wykłady i szkolenia kierowane do pracowników administracji publicznej, instytucji oraz przedsiębiorców. Jest partnerem zarządzającym serwisem Kancelaria Buduj z Prawem.

Artykuły autora

Budowa wałów przeciwpowodziowych wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację

Budowa wałów przeciwpowodziowych, podobnie jak innych budowli przeciwpowodziowych wymienionych w ustawie z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację. Decyzję taką wydaje wojewoda na wniosek inwestor.

Czy PINB może nałożyć na właściciela drogi obowiązek wykonania sieci kanalizacji deszczowej?

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Budowlany: Na drodze gminnej stoją wody opadowe, mieszkańcy skarżą się, że na ich posesje spływają wody opadowe. W drodze wykonana jest sieć wodociągowo-kanalizacyjna. Czy PINB może nałożyć (i na podstawie jakich przepisów prawnych) na właściciela drogi obowiązek wykonania sieci kanalizacji deszczowej w drodze?

Na terenie parku narodowego można wybudować parking

Na terenie parku narodowego zabrania się budowy lub przebudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego. Jeżeli planowany parking ma służyć celom parku narodowego, może on zostać wybudowany.

Budowa wałów przeciwpowodziowych wymaga decyzji o pozwoleniu na realizację

Budowa wałów przeciwpowodziowych, podobnie jak innych budowli przeciwpowodziowych wymienionych w ustawie, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację. Decyzję taką wydaje wojewoda na wniosek inwestora, a w przypadku inwestycji realizowanej na obszarze dwóch lub więcej województw, decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji wydaje wojewoda.

Jakich zezwoleń wymaga wykonanie systemu nawadniającego skwer zieleni?

Ekspert Serwisu Budowlanego odpowiada na pytanie Użytkownika publikacji: Jakich zezwoleń administracyjnych wymaga wykonanie przez gminę systemu nawadniającego skwer zieleni miejskiej?