Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Za poniżenie nauczyciela, czy górnika... zawieszenie w wykonywaniu zawodu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Osoba oskarżona o uporczywe nękanie, czyli stalking będzie mogła zostać zwieszona w czynnościach służbowych, czy w wykonywaniu zawodu - zakłada tarcza antykryzysowa 4. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy to koniecznością ochrony takich grup zawodowych jak nauczyciele czy np. górnicy. Prawnicy widzą w tym bat na... dziennikarzy.

17.06.2020

HFPC: E-posiedzenia aresztowe naruszą konwencję praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przesłanej do Senatu zwraca uwagę, że z art. 5 par. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wynika wymóg, aby każda osoba zatrzymana została postawiona przed sędzią. Tymczasem przyjęta przez Sejm tarcza antykryzysowa 4 zakłada możliwość e-rozpraw aresztowych.

16.06.2020

Aresztowany powinien mieć stały kontakt z obrońcą - adwokatura proponuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Do Senatu zostanie skierowana petycja o wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. Zgodnie z propozycjami aresztowany, na wniosek swojego obrońcy, uzyskiwałby zgodę na bezterminowe korzystanie z telefonu do kontaktu z nim. Takie zarządzenie obowiązywałoby do zakończenia postępowania.

16.06.2020

Wzory pouczeń jednak potrzebne? Będzie opinia SN w sprawie zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Najwyższy planuje podczas prac w Senacie przedstawić swoją opinię do propozycji uchylenia przepisów Kpc, na podstawie których Ministerstwo Sprawiedliwości miało opracować jednolite wzory pouczeń w sprawach cywilnych. Małgorzata Manowska, I prezes SN z jednej strony mówi, że brak takiego ujednolicenia nie zmienia diametralnie sytuacji stron, z drugiej wskazuje, że ułatwiłoby to procedowanie.

15.06.2020
1    765  766  767  768  769  770  771  772  773    1098