Izba Dyscyplinarna SN: Zamknięcie kancelarii na 1,5 roku oznacza jej upadek

Prawo karne Prawnicy

Zawieszenie radcy prawnego w czynnościach na rok i sześć miesięcy to kara zbyt surowa - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, mimo, że poprzednio obwiniony też złamał zakaz działalności. - Wysoka sankcja oznacza w zasadzie śmierć kancelarii; odchodzą klienci korporacyjni do innych radców i adwokatów i radca musi zaczynać od nowa - dodał sąd.

14.08.2020

Senat za przywróceniem dawnych zasad wnoszenia subsydiarnego aktu oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.

13.08.2020

Senat proponuje przepis o łączeniu kar pozbawienia i ograniczenia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, która ma znieść obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu.

13.08.2020

Konflikt między sędziami w Izbie Dyscyplinarnej SN utrudnił wydanie wyroku

Prawo karne Prawnicy

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Izbie Dyscyplinarnej 12 sierpnia br. Sędzia, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski podważył zdolność do bezstronnego orzekania swego kolegi ze składu orzekającego i zarazem prezesa Izby - sędziego dr hab. Tomasza Przesławskiego. Powód: nagła zamiana sędziów z wcześniej ustalonego składu.

13.08.2020

Dane osobowe tysięcy mieszkańców Warszawy są zagrożone

Prawo karne RODO

Na śmietniku w jednym z osiedli w Warszawie dozorca znalazł notatniki służbowe Straży Miejskiej w Warszawie z pełnymi danymi osób, które otrzymały mandaty karne. Naruszenie zgłoszono pokrzywdzonym, a także prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który teraz analizuje sytuację. Straż przyznaje, że zdarzenie powoduje ryzyko naruszenia praw obywatelskich.

13.08.2020

Złamanie prawa w walce z koronawirusem nie będzie przestępstwem

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione – tak ma brzmieć przepis zaproponowany w środę przez posłów PiS. Nie milkną spekulacje, kogo ma ta nowelizacja chronić.

12.08.2020

W walce z koronawirusem kary dla lekarzy i łaska dla urzędników

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Zaostrzenie odpowiedzialności lekarzy i innych pracowników służby zdrowia za błędy medyczne i uwolnienie od odpowiedzialności za sprzeczne z prawem decyzje urzędników - być może to zostanie na dekady, a może nawet wieki w podręcznikach o prawie, jako wspomnienie polskiej legislacji okresu pandemii 2020.

12.08.2020

W więzieniach nadal nie będzie widzeń z dziećmi

Prawo karne Koronawirus

Służba Więzienna nie przywróci widzeń z dziećmi, bo w więzieniach ryzyko zakażenia koronawirusem jest zbyt duże. Rozważa natomiast pomysł, by organizować widzenia bez kontaktu bezpośredniego, który uważa za dobry, ale trudny do realizacji w praktyce.

12.08.2020

W Gostyninie trzech chorych psychicznie czeka na decyzje

Prawo karne Opieka zdrowotna

Ośrodku w Gostyninie są trzy osoby, które – z uwagi na zdiagnozowane choroby psychiczne - nie powinny tam przebywać, ponieważ Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym nie jest szpitalem psychiatrycznym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I domaga się reakcji od krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii.

12.08.2020

Sąd nie powie, dlaczego aresztował aktywistkę LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła Stowarzyszeniu "Iustitia" podania do publicznej wiadomości powodów, dla których sąd zdecydował się na zastosowanie zatrzymania i aresztowania aktywistki LGBT Małgorzaty Szutowskiej. Zdaniem prawników, to nieuprawnione stanowisko, bowiem ochronie podlegają tylko fakty z postępowania, a nie stawiane zarzuty.

11.08.2020

Minister sprawiedliwości chce uregulować zasady poruszania się na hulajnogach

Prawo karne

Ministerstwo sprawiedliwości postanowiło przyspieszyć prace nad uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg i przygotowuje swój projekt w tej sprawie. Od ponad roku pracuje nad tym resort infrastruktury, ale na razie bez efektu. MS proponuje definicję e-hulajnogi, a także m.in. najwyższą dopuszczalną dla nie prędkość - 25 km/h.

11.08.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Immunitet sędziego uchylony, ale aresztu nie ma

Prawo karne Prawnicy

Na posiedzeniu niejawnym w poniedziałek 10 sierpnia Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy uchylenie immunitetu sędziemu, który jest podejrzany o gwałt. Jednak uchyliła postanowienie sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji o natychmiastowym aresztowaniu. Sędzia będzie odpowiadał karnie za czyn sprzed roku z wolnej stopy.

11.08.2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Prawo karne Prokuratura Policja

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

11.08.2020

Luka w Prawie o notariacie - Sąd Najwyższy - bezradny

Prawo karne Prawnicy

Ustawa Prawo o notariacie nie daje podstaw prawnych do rozstrzygnięcia problemu, kto ma rozpoznać odwołanie notariusza od wyroku dyscyplinarnego, gdy sąd dyscyplinarny II instancji składa się z sędziów, którzy już sprawę badali. Gdyby jeszcze raz orzekali, procedura i orzeczenie byłoby bezwzględnie nieważne. Braki sędziów w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym może uzupełnić tylko ustawa.

11.08.2020

Prawo do adwokata tylko dla zatrzymanych z dobrą pamięcią

Prawo karne

Życie to nie amerykański serial, zatrzymany w Polsce ma wprawdzie prawo do kontaktu z adwokatem, ale nie ma przepisu, który nakazywałby policjantowi czynnie pomagać w kontakcie z prawnikiem. Ten sam problem może pojawić się, gdy ktoś nie zna na pamięć numeru do osoby najbliższej, a telefon został mu zabrany.

10.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

W sądzie u notariuszy zabrakło sędziów - SN zdecyduje co dalej

Prawo karne Prawnicy

Skład trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rozpozna w poniedziałek 10 sierpnia pytanie prawne skierowane przez Krajową Radę Notarialną dotyczącą obsady sędziowskiej w korporacyjnym Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym w sytuacji, gdy sąd ten orzekający w składzie pięcioosobowym składa się z jedenastu sędziów i ci sami sędziowie musieliby orzekać ponownie w tej samej sprawie.

08.08.2020

Sąd: Pieszy może mylnie ocenić, czy zdąży bezpiecznie przejść przez jezdnię

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd

08.08.2020

Amnesty: Prawo do zgromadzeń w Polsce coraz bardziej ograniczane

Prawo karne Administracja publiczna

Istotne ograniczenie przestrzeni dla wyrażania sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez instytucje państwowe - główny wniosek zaprezentowany w raporcie opracowanym przez Amnesty International. Ma to miejsce zarówno na poziomie stanowienia prawa jak i jego stosowania. Autorzy opracowania rekomendują m.in. zmiany w prawie.

07.08.2020