RPO pyta o realizację programu zapobiegania torturom na policji

Prawo karne Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, jakie działania podjął rząd dla realizacji zaleceń Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu i Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu dla zapobiegania torturom w policji? Rzecznik przypomina, że dwa lata temu powstał krytyczny raport w tej sprawie, a polski rząd przedstawił swoje wyjaśnienia do niego i zapowiedzi działań.

08.02.2021

Kolejny krok w walce z terroryzmem - handel dziełami sztuki ma być pod kontrolą

Prawo karne Policja Finanse

Przedsiębiorców zajmujących się handlem dziełami sztuki czekają istotne zmiany. Rząd chce wprowadzić do polskich przepisów unijne regulacje i tym samym uwzględnić w działaniach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu galerie sztuki i domy aukcyjne. Eksperci wskazują jednak na niedociągnięcia - choćby zbyt wysoką kwotę uzasadniającą zainteresowania państwa taką transakcją.

06.02.2021

SN: Asesor może orzekać w sprawach karnych

Prawo karne

Asesor sprawuje wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych jak sędzia, co nie ulega najmniejszej wątpliwości - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dodał też, że ustawodawca wprowadzając do porządku prawnego instytucję asesora sądowego w lipcu 2015 r., zrealizował wszystkie wymogi, jakie zostały dla tej instytucji określone w wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

06.02.2021

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus

Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.

06.02.2021

Prezydent włącza się w prace nad projektem o sędziach pokoju

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o utworzeniu roboczego zespołu w sprawie sędziów pokoju - poinformował w piątek szef jego gabinetu Paweł Szrot po spotkaniu prezydenta z Pawłem Kukizem. W skład zespołu mają wejść eksperci prezydenccy oraz rekomendowani przez Kukiza. - Zespół będzie się w najbliższych tygodniach konstytuował - powiedział szef gabinetu.

05.02.2021

17-latek na prawo jazdy kategorii B poczeka

Prawo karne Policja

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza modyfikować przepisów obniżających wiek konieczny do uzyskania prawo jazdy kategorii B. W opinii resortu obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ministerstwo powołuje się też na przepisy UE, gdzie dolna granica wieku pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy kategorii B została ustalona na 18 lat.

05.02.2021

Strasburg: Molestowanie seksualne małoletnich jest nieludzkie i poniżające - państwo musi z tym walczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, iż molestowanie seksualne dzieci stanowi przypadek nieludzkiego i poniżającego traktowania, a na państwie spoczywa obowiązek gruntownego wyjaśnienia okoliczności takiej sprawy. Zdaniem ETPC, zasadnicze znaczenie w takich przypadkach ma nie sama regulacja prawnokarna, lecz skuteczność prowadzonego postępowania karnego.

05.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

Gostynin pęka w szwach - jest kolejny protest i nerwowe oczekiwanie na zmiany w prawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest obecnie 91 osób - na 60 miejsc. Zatłoczone sale, restrykcyjne ograniczenia, brak możliwości prowadzenia skutecznej terapii powodują, że miejsce to pełni funkcję swoistej przechowalni. O zapłon nietrudno i właśnie część pensjonariuszy po raz kolejny protestuje. A zapowiadane zmiany w ustawie nadal są na etapie planów.

04.02.2021

Rzecznik MŚP: Niepotrzebne wydłużanie przedawnienia w sprawach o przestępstwa skarbowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,

03.02.2021

Kolejny protest w Gostyninie - RPO pyta ministra zdrowia o reakcję

Prawo karne Opieka zdrowotna

Od 1 lutego 2021 r. w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym trwa kolejny protest głodowy pacjentów. Osadzeni w Ośrodku skarżą się na warunki bytowe, pogarszające się w pandemii i w związku z rosnącym przepełnieniem. W KOZZD jest 60 miejsc i obecnie już ponad 90 pacjentów.

03.02.2021

Zawiesić sędziego, czyli ukarać bez sądu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach sędziego oznacza, że nie może on orzekać, wszystkie rozpoczęte sprawy musi oddać innemu sędziemu, co w procesach karnych praktycznie oznacza rozpoczęcie procesu od początku. Nie wlicza się tego okresu do wysługi lat ani do awansu, do tego zwykle obniżane jest uposażenie. Zawieszenie może trwać bezterminowo i może być rodzajem prewencji, ale też represji.

03.02.2021

Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras

03.02.2021

Sąd Najwyższy oceni, czy można karać na podstawie rozporządzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz ustanowiony na mocy rozporządzenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, które kieruje kasację do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela ukaranego za przebywanie w parku. Według RPO będące podstawą kary rozporządzenie z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie - za nielegalne.

02.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

Gmina kontra dziennikarz: Władza ma mieć „grubą skórę”, prasa - kontrolę

Prawo karne Samorząd terytorialny

Gmina, jeśli uzna, że w materiałach prasowych podano nieprawdę, może się bronić. Ma trzy sposoby, począwszy od sprostowania. Oskarżanie o zniesławienie powinno być wyjątkowe, bo może wywołać „efekt mrożący u dziennikarza”, a prasa ma kontrolować władzę. Ważna jest też jawność procesu. ETPC uważa jednak, że większy jest zakres dopuszczalnej krytyki gmin i aparatu państwowego.

01.02.2021

SN nie wyjaśnił, czy instytucja może ukraść tożsamość

Prawo karne RODO

Jeśli przyjąć, że niedopuszczalne jest karanie za kradzież tożsamości instytucji i organizacji w celu wyrządzenia szkody majątkowej, to prokurator nie może w ogóle wszczynać śledztwa lub dochodzenia - tak wynika z uzasadnienia postanowienia Izby Karnej Sądu Najwyższego, która jednak odmówiła podjęcia uchwały.

01.02.2021

Czy policja ma prawo legitymować prewencyjnie demonstrantów?

Prawo karne

Żadne prewencyjne legitymowanie jest niedozwolone bez podstawy faktycznej lub prawnej - twierdzi sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. - Legitymowanie musi być uzasadnione ustawowo. Trwa kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. Policja legitymuje demonstrujących, jak twierdzi prewencyjnie.

29.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia SN bez immunitetu za skazywanie opozycjonistów

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Jan Rychlicki został 27 stycznia br. pozbawiony immunitetu. Izba Dyscyplinarna w drugiej instancji uznała, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przekroczył on swoje uprawnienia jako sędzia orzekający w stanie wojennym. Z siedmiu zarzutów prokuratora IPN, pięć okazało się trafnych - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2021