Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.

11.10.2021

14-latek będzie mógł trafić za kraty nawet na 30 lat - nowela Kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce odstraszać od przestępstw nie tylko dorosłych, ale też coraz młodsze dzieci. W opracowywanej nowelizacji proponuje, by za najpoważniejsze czyny - jak dorosły - odpowiadał już 14-latek. Powołuje się przy tym na politykę karną innych krajów. Eksperci, w tym Rzecznik Praw Dziecka, podkreślają jednak, że nie tędy droga, bo nie ma to uzasadnienia ani w statystykach, ani w doświadczeniach z pracy z trudną młodzieżą.

09.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

Sąd skaże, policja zatrzyma i doprowadzi - MS chce zrezygnować z wezwań do odbycia kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Część skazanych unika stawienia się do odbycia kary, mimo przesłanego przez sąd wezwania. Teraz sytuacja może ulec zmianie, bo Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy od razu wydawały polecenie zatrzymania i doprowadzenia do aresztu śledczego. A, że w dobie pandemii sporo spraw rozpatrywanych jest bez udziału oskarżonego, może on nie wiedzieć, że został skazany, na ile i kiedy trafi do więzienia.

07.10.2021

Senat: Korupcja jako przestępstwo urzędnicze karane surowiej

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senackie Komisje - Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pracowały w środę nad ustawą zmieniającą kodeks karny. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie przez burmistrzów, prezydentów miast czy parlamentarzystów będzie grozić surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych - w przypadku recydywy.

06.10.2021

Karniści i cywiliści krytycznie o kolejnych zmianach w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Z najwyższym niepokojem przyjmujemy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w prawie karnym, nawiązujące do rozwiązań z 1969 roku, charakterystycznych dla państwa totalitarnego. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz postępującą dekompozycją systemu wymiaru sprawiedliwości. To stanowiska przyjęte podczas zjazdów katedr prawa karnego i cywilnego.

06.10.2021

Za przemoc nie tylko na bruk - będzie zakaz zbliżania się i kontaktu z pokrzywdzonymi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Policjant już wkrótce będzie mógł nie tylko nakazać sprawcy przemocy domowej natychmiastowe opuszczenie mieszkania, ale także zakazać mu zbliżania się i kontaktowania z osobami, które krzywdził. Możliwe będzie też zakazanie mu, przykładowo, wchodzenia do szkoły czy miejsca pracy, w których przebywają. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości ma wkrótce trafić do opiniowania.

05.10.2021

Ułani na krowach

Prawo karne

Dwaj ministrowie pokazali podczas konferencji prasowej uchodźcę kopulującego z krową, która okazała się być kobyłą. Dziękując opatrzności za to, że nie odpowiadają oni za aprowizację armii - co mogłoby spowodować utworzenie szwadronu ułanów na krowach - doszliśmy do wniosku, że niezależnie od tego, do jakiego gatunku zwierząt należała ofiara gwałtu, wystąpienie to powinno się ocenić na gruncie prawa

04.10.2021

Strasburg: Kara za publikację wywiadu o marihuanie narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wymierzenie nadawcy programów audiowizualnych kary pieniężnej za emisję wywiadu, w którym celebryta opowiada o swoich doświadczeniach z marihuaną, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii i prawa do rozpowszechniania informacji - uznał w wydanym niedawno wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.

03.10.2021

Bywa, że obraz po babci widnieje na liście... zabytków

Prawo karne

Toczy się coraz więcej spraw o kradzież lub przywłaszczenie cennych dzieł sztuki. Zdarza się, że przywłaszczają je nie tylko osoby prywatne, ale i szacowne muzea. Handel skradzionymi dziełami sztuki nadal często służy praniu pieniędzy, ale także finansowaniu terroryzmu. Aby temu zapobiec, przepisy europejskie wprowadzają wymóg stosowania należytej staranności. Trudność polega na tym, że rynek dóbr kultury w Polsce nie jest w ogóle uregulowany.

02.10.2021

Państwo szuka bata na ideologie - nie precyzuje jaką i dlaczego

Prawo karne

W kodeksie karnym ma pojawić się nowy przepis - zakazane będzie propagowanie ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne i społeczne. Grozić mają za to nawet trzy lata pozbawienia wolności. Zapis jest mało precyzyjny, a w uzasadnieniu próżno szukać, o jakie ideologie chodzi, co budzi spore wątpliwości konstytucyjne.

30.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Minister nie ustaje w wysiłkach, by radcę pozbawić zawodu

Prawo karne Prawnicy

Minister Sprawiedliwości nalega, aby Izba Dyscyplinarna wykluczyła z samorządu radców prawnych osobę, która złożyła fałszywe oświadczenie lustracyjne. Już po raz drugi minister złożył kasację. Jego zdaniem kara zawieszenia na pięć lat jest rażąco niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego deliktu i stopnia winy obwinionego.

28.09.2021

GIS ostrzega: Uwaga na oszustwo na kwarantannę

Prawo karne Prawo AI

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – przestrzegają przed fałszywymi SMS-ami Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem.

26.09.2021

Areszty w Polsce nadużywane - państwo płaci milionowe odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015-2020 odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie otrzymały 553 osoby, a zadośćuczynienie 1 199 osób. W sumie pochłonęły one 78 978 437 zł z budżetu państwa. Fundacja Fundacja Court Watch Polska, która analizowała konkretne przypadki stosowania aresztów, wystąpiła do premiera o podjęcie niezwłocznych działań w celu rozwiązania problemu

25.09.2021

SN: Nie można kwestionować statusu sędziów w Izbie Karnej - postanowienie-polemika

Prawo karne Prawnicy

Trzej sędziiowie Izby Karnej - Marek Motuk, Antoni Bojańczyk i Igor Zgoliński - którzy zostali wybrani do SN przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skrytykowali postanowienie innego składu w tej samej kwestii - badania istnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej z powodu niewłaściwej obsady sądu. Stwierdzili w postanowieniu, że sędziowie wybrani przez nową KRS są sędziami.

24.09.2021

Nowe prawo działa - spada liczba wypadków na przejściach dla pieszych

Prawo karne Transport

Od wprowadzenia przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszego w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych spadła liczba wypadków – informuje ministerstwo infrastruktury. W okresie od 1 czerwca do końca sierpnia tego roku doszło do 421 takich wypadków. To o 3 procent mniej niż w 2020 roku i o 24 procent mniej niż dwa lata temu.

24.09.2021

NIK: Zmiany w prawie miały zwiększyć zatrudnienie więźniów, a zwiększyły ryzyko korupcji

Prawo karne

Ideą przyświecającą powstawaniu przywięziennych zakładów pracy była resocjalizacja poprzez zatrudnienie. Aby to ułatwić w Prawie Zamówień Publicznych wprowadzono specjalne wyłączenie dla zamówień na zatrudnianie więźniów przez te wyspecjalizowane podmioty. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że tryb ten nie przyczynił się do zrealizowania celu, jaki przyświecał ustawodawcy

23.09.2021

Formularze uzasadnień źle oceniane przez karnistów, wielu sędziów nie chce ich stosować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.

23.09.2021

Kończy się spis powszechny - już są wnioski o ukaranie za odmowę rozmowy z rachmistrzem

Prawo karne

Za kłapnięcie słuchawką w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym raczej nikt nie zostanie ukarany, ale za uporczywą i kategoryczną odmowę już tak. Nie przydadzą się też „urzędowe formularze” z oświadczeniem o uchyleniu się od tego obowiązku. GUS zapowiada, że wobec tych którzy nie przystąpią do Narodowego Spisu Powszechnego będzie składał wnioski o ukaranie.

20.09.2021

MS proponuje - do 8 lat więzienia za zarażenie COVID-19

Prawo karne Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.

19.09.2021