Polska o krok od całkowitego zakazu aborcji, pozostałe przesłanki będzie łatwiej wyłączyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.

29.01.2021

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,

28.01.2021

Izba Dyscyplinarna rozpoznaje sprawę immunitetu prof. Gersdorf

Prawo karne Prawnicy

Trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej - Adam Roch jako sprawozdawca, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca i Adam Wygoda orzekli, że nie przekażą sprawy uchylenia immunitetu prof. Małgorzaty Gersdorf (na zdjęciu), byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Wniosek taki złożyła osoba prywatna jako oskarżyciel subsydiarny w trakcie procesu, który odbywa się w sądzie rejonowym.

27.01.2021

Informacje z rejestru karnego możliwe także online

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego - to cel zmian w Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ma spowodować, że m.in. sądy, prokuratura i policja będą otrzymywać takie informacje natychmiast.

27.01.2021

Prof. Suwaj: Mimo zmian w ustawie, obostrzenia wciąż niekonstytucyjne

Prawo karne Koronawirus

Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.

27.01.2021

Izba Dyscyplinarna zawiesza w czynnościach prokuratorów na czas nieokreślony

Prawo karne

Przy uchyleniu immunitetu prokuratorowi konieczne jest zawieszenie go w czynnościach zawodowych, gdy popełni czyn zagrożony karą co najmniej 5 lat pozbawienia wolności. Zawieszenie takie trwa do czasu wydania prawomocnego wyroku. I nie trzeba zawiadamiać obwinionego o posiedzeniu w razie przedłużenia zawieszenia - stanowisko Izby Dyscyplinarnej SN jest kategoryczne.

27.01.2021

RPO domaga się rezygnacji z karalności żebractwa

Prawo karne Pomoc społeczna

Najwyższy czas znieść przepis, na podstawie którego w Polsce karalne jest żebractwo osoby "mającej środki egzystencji i zdolnej do pracy” - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że taki przepis Kodeksu wykroczeń to relikt PRL, który nie przystaje do obecnej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej. - Karalność żebractwa nieproporcjonalnie ingeruje zaś w prawa i wolności jednostki

26.01.2021

SN: 100 tys. zł dla rodziny AK-owca to za dużo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tragedia rodzinna dzieci osób prześladowanych przez służbę bezpieczeństwa PRL oraz bezsporne fakty dotyczące śmierci i działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego trzeba odróżnić od normatywnej możliwości zasądzenia oczekiwanego zadośćuczynienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

26.01.2021

RPO pyta premiera o odpowiedzialność za zatrzymanie Giertycha - odpowie minister Ziobro

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za naruszenia praw obywatelskich, których doznał adwokat Roman Giertych, a które za nielegalne uznał sąd. Zdaniem Rzecznika odpowiedzialność polityczną za to ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny i to właśnie on, jak poinformowała KPRM, odpowie na wątpliwości RPO.

25.01.2021

Youtuber ukarany za reklamowanie kryptowalutowej „piramidy” – precedensowa decyzja UOKiK

Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie

Systemy typu „piramida” nie są nowym zjawiskiem na rynku finansowym, podobnie jak różne metody zachęcania klientów do udziału w nich. Jednak dotychczas „naganiacze” na systemy typu piramida nie otrzymywali kar finansowych - pisze Katarzyna Gorzkowska, prawnik w kancelarii APLAW Artur Piechocki, komentując surową karę dla prowadzącego taką działalność youtubera.

25.01.2021

Sąd w Poznaniu uznał zatrzymanie Giertycha za niezasadne i nielegalne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne. - Decyzja Sądu jest niezrozumiała i błędna - oceniła Prokuratura Regionalna w Lublinie, do której przeniesiono śledztwo w tej sprawie.

22.01.2021

Wójt zatrzymany za przyjęcie 10 tysięcy złotych łapówki

Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura Ochrona konkurencji

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wójta gminy Rzekuń, który usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Według ustaleń otrzymał pieniądze za zlecenie remontu gminnego Centrum Kultury cztery lata temu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

21.01.2021

Ustawa uchwalona - pierwszeństwo dla pieszego i zakaz używania telefonu na przejściu

Prawo karne

Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście, ale jednocześnie przy przechodzeniu przez jezdnię obowiązywał będzie zakaz używania telefonów komórkowych. Obniżona zostanie także dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – do 50 km/h. Zakazana ma być też jazda na tzw. „zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych.

21.01.2021

SN: Decyzja w sprawie uchylenia immunitetu prezesa Izby Pracy odroczona

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła bezterminowo posiedzenie. Sędzia Józef Iwulski, prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie zostanie więc na razie pozbawiony immunitetu. Gdyby SN uznał wniosek prokuratora IPN za zasadny, to sędzia może odpowiadać karnie za czyn sprzed 36 lat, który uznany jest za zbrodnię komunistyczną i nie ulega przedawnieniu.

21.01.2021

Sędzia Tuleya nie stawił się na wezwanie prokuratury

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya nie stawił się w środę w siedzibie Prokuratury Krajowej, gdzie został wezwany w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy postępowania przygotowawczego. PK stwierdziła, że jej Wydział Spraw Wewnętrznych podejmie określone w Kodeksie postępowania karnego działania zmierzające do wykonania czynności procesowych z jego udziałem.

20.01.2021

Zmiany zakresu obowiązywania konwencji stambulskiej ostatecznie uchwalone

Prawo karne Prawo rodzinne

Sejm przyjął w środę redakcyjną poprawkę Senatu do ustawy wyrażającej zgodę na dokonanie przez prezydenta zmiany zakresu obowiązywania tzw. konwencji stambulskiej. Chodzi o zaktualizowanie kwestii zastrzeżeń, które Polska złożyła do konwencji w 2015 r. Rząd chce m.in. ograniczyć ściganie drobnych przestępstw z użyciem przemocy.

20.01.2021

Nagim zdjęciem w byłego partnera - słodka zemsta może słono kosztować

Prawo karne Prawo cywilne

Kochanka wysyłająca intymne zdjęcia do żony partnera? Choć brzmi to jak scenariusz opery mydlanej, jest sytuacją dość częstą. Potrafimy posunąć się znaczenie dalej udostępniając takie rzeczy np. na portalach społecznościowych. Taka zemsta może skończyć się rozwodem z orzeczeniem winy, ale też mieć nieprzyjemne konsekwencje prawne dla mściciela.

20.01.2021

Mariusz Olężałek: Niebezpieczne zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

20.01.2021

SN: Oszustwo - udowodnione, oskarżanie innych osób - nieskuteczne

Prawo karne Rachunkowość Prawo gospodarcze

Skazany przyczynił się do niewypłacalności spółki, oszukał ją nielegalnie sprzedając paliwo bez opłacenia faktur VAT - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i nie zgodził się na wznowienie postępowania. Uznał, że nowe dowody w sprawie nie świadczą o niewinności sprawcy, a śledztwo wszczęte wobec prokuratora, który go oskarżał, nie jest wystarczającym powodem do uchylenia wyroków skazujących.

20.01.2021

Skarbówka nakłada kary, do których nie ma podstaw prawnych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Stosowanie klauzuli o unikaniu opodatkowania czy nakładanie surowych kar za nierzetelne rozliczenia VAT to tylko niektóre najnowsze przykłady sytuacji, w których organy podatkowe stawiają się ponad prawem i karzą podatników bez żadnej podstawy prawnej. Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że zdarza się to coraz częściej.

20.01.2021