UOKiK sprawdza, jak ubezpieczyciele przyznają samochody zastępcze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zaniżanie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, zbyt krótki czas jego udostępniania, niekorzystne warunki najmu – takie problemy są zgłaszane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez klientów zakładów ubezpieczeń. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny postanowił więc wszcząć postępowania wyjaśniające wobec 4 spółek i sprawdzić, na jakich warunkach zapewniają one pojazdy zastępcze.

16.05.2022

Lex rondo, czyli jak chronić pomniki i blokować inwestycje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wejście w życie ustawy o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami wywoła w lokalnych społecznościach i w samorządach wiele sporów o to, kto zasłużył sobie, by zdobić nasze ulice i place, ale nie bez znaczenia będzie też jej wpływ na inwestycje deweloperskie - pisze adw. dr Tomasz Ludwik Krawczyk z GKR Legal.

14.05.2022

Uwaga na włamywaczy komputerowych - mogą ukraść magiczne miecze

Prawo karne Nowe technologie

Popełnianie przestępstw za pomocą gier komputerowych jest ograniczone - można uspokoić graczy. Użytkowników spotka kara, gdy dokonają cyberstalkingu, oszustwa albo włamania do cudzego systemu informatycznego. Ale przekazanie lub wyrzucenie cudzej zbroi lub miecza wirtualnego przez cudzego awatara, jest pozbawieniem władztwa informatycznego, a nie prawnego, czyli to nie kradzież - uważają prawnicy.

14.05.2022

Rząd zapowiada szybkie odblokowanie unijnych funduszy

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Stwierdził, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych" w tej sprawie. Z zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że warunkiem do tego nie byłoby już m.in. uchwalenie ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

13.05.2022

Prawa osób LGBTI - Polska znów na szarym końcu w UE

Administracja publiczna

Polska po raz kolejny wypada najgorzej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o równouprawnienie osób LGBT+. Jeżeli chodzi o wszystkie kraje Europy - jest na 43. miejscu na 49. Wypada tylko nieco lepiej niż Białoruś i Rosja. W rankingu ILGA-Europe oceniano prawodawstwo poszczególnych krajów.

13.05.2022

UE: Surowsze przepisy mają regulować usługi finansowe online

Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie

Wzmocnienie praw konsumentów i ułatwienie transgranicznego świadczenia usług finansowych na jednolitym rynku - to główne cele proponowanych przez Komisję Europejską zmian w obowiązujących obecnie przepisach unijnych dotyczących sprzedaży konsumentom usług finansowych online. M.in. informacje o ofertach i umowy mają być umieszczane w widocznych miejscach.

12.05.2022

Ważne głosowania w Sejmie, m.in. emerytury mundurowe i prawa górników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzisiaj Sejm planuje blok głosowań, wśród których przewiduje się głosowanie nad wyborem prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głównym i jedynym kandydatem jest Adam Glapiński - dotychczasowy prezes. Posłowie w głosowaniu też rozstrzygną, czy wysłuchają informacji premiera o działaniach przeciwdziałających wysokiej inflacji. Nie przewidziano głosowania nad ustawą o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

12.05.2022

Minister chce prawa do wglądu i przetwarzania sądowych danych osobowych

Wymiar sprawiedliwości RODO

Minister sprawiedliwości chce mieć prawo do przetwarzania danych, w tym osobowych, uczestników spraw sądowych z systemów teleinformatycznych - w zakresie zadań związanych z informatyzacją sądownictwa. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy powinien mieć dostęp do takich danych wrażliwych. I dodaje, że to jest niezgodne z Konstytucją.

11.05.2022

UOKiK: Banki mają rozliczać się z wcześniejszych spłat kredytów hipotecznych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy - ogłosił w najnowszym stanowisku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków, w których sprawdza, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.

11.05.2022

Komisja etyki chce e-oświadczeń majątkowych dla posłów

Posłowie, co roku do końca kwietnia, są obowiązani do złożenia oświadczeń o swoim stanie majątkowym. Składają je w formie papierowej. Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej chce papier zamienić na formularze elektroniczne. Dzięki temu w dokumentach ma być mniej błędów.

11.05.2022

Serwis Vinted ukarany za niejasne zasady blokowania wpłat

Rynek i konsument

Brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży i o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego” - za takie praktyki właściciel serwis Vinted.pl ukarany został przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że w efekcie konsumenci mogli podjąć niekorzystne dla siebie decyzje, tracąc pieniądze oraz czas, na na litewską spółkę nałożono ponad 5,3 mln zł kary.

10.05.2022

UOKiK przygotowuje wytyczne dla influencerów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Czytelnik ma prawo wiedzieć, czy post lub relacja w mediach społecznościowych to reklama, czy bezinteresowna opinia influencera - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest na końcowym etapie tworzenia wytycznych dla influencerów w zakresie oznaczania treści reklamowych. Urząd podkreśla, że prowadzi w tej sprawie dialog z organizacjami branżowymi i agencjami marketingowymi.

09.05.2022

Amnesty International ma dowody na rosyjskie zbrodnie w Ukrainie

Prawo karne Ukraina

Rosyjskie siły zbrojne muszą stanąć przed sądem za serię zbrodni wojennych popełnionych w regionie na północny zachód od Kijowa – stwierdziła Amnesty International w ogłoszonym właśnie raporcie wydanym po szeroko zakrojonym śledztwie przeprowadzonym na miejscu. Według jego autorów, wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

06.05.2022

Biuro do walki z cyberprzestępczością działa i ma szefa

Prawo karne Nowe technologie RODO

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powołał insp. Adama Cieślaka na stanowisko Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Biuro to działa od 12 stycznia br. i zgodnie z ustawą, jest jednostką policji właściwą do rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, zapobiegania tym przestępstwom.

06.05.2022

Prokuratura składa apelację od wyroku uniewinniającego kierowniczkę sklepu IKEA

Prawo karne

Prokuratura skierowała do sądu apelację od wyroku uniewinniającego kierowniczkę działu personalnego sklepu IKEA. Prokuratura nie zgadza się z ustaleniami sądu, że zwolnienie przez nią pracownika sklepu nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową. Kobieta odpowiadała za dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu pracownika, który zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

06.05.2022

Nowelizacja ustawy ma uprościć procedury pogrzebowe

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pierwsza kompleksowa nowelizacja Prawa Pogrzebowego od lat trzydziestych XX wieku ma w znaczny sposób usprawnić, a przy tym uprościć, działanie wielu firm zajmujących się na co dzień organizacją i realizacją usług pogrzebowych. Zmiany obejmą m.in. funkcjonowanie krematoriów, przechowywanie i transport ciał, a także zatrudnienie w przedsiębiorstwach pogrzebowych.

06.05.2022

PE: Nie uruchamiać funduszy dla Polski i Węgier

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski w rezolucji przyjętej w czwartek wezwał Komisję Europejską, by nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentują, że państwa te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Za przyjęciem rezolucji głosowało 426 posłów; 133 było przeciw; 37 wstrzymało się od głosu.

05.05.2022

Naprawa gwarancyjna bez wymogu autoryzowanego serwisowania auta

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Naprawy gwarancyjne nie będą uzależniane od serwisowania pojazdów tylko w autoryzowanych stacjach obsługi. Po interwencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów importerzy marek: Ford, Nissan, Citroen, DS i Peugeot zmienili swoje praktyki. Urząd je zakwestionował, ale przypomina, że te usługi muszą być dokonywane zgodnie ze standardami danej marki.

05.05.2022

Dziś Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Prawo cywilne Pomoc społeczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Niepelnosprawność

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Według RPO, równości brakuje w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej, realnego wsparcia psychologicznego i finansowego, a także systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, reprezentacji, edukacji antydyskryminacyjnej, promowania dostępności i dostępu do mieszkalnictwa.

05.05.2022

Głośne grillowanie może się skończyć nawet w sądzie

Prawo karne Prawo cywilne

Pierwszy weekend majowy tradycyjnie już otwiera sezon na grillowanie. Zapach dymu i grillowe karaoke, ozdabiane soczystym językiem, nie dla wszystkich oznacza jednak dobrą zabawę. Na "rozrywkowych" sąsiadów są prawne sposoby - począwszy od powiadomienia policji o zakłócaniu spokoju, poprzez pozwy o zaniechanie immisji, czy naruszenie dóbr osobistych, po wysokie zadośćuczynienie.

30.04.2022