UOKiK ukarał firmę telefoniczną za podszywanie się pod dotychczasowego operatora

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.

09.12.2021

Pandemia pogłębiła nierówności, uderzyła głównie w kobiety

Prawo rodzinne Prawo pracy

Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.

08.12.2021

Rada Europy pyta, jak Polska zamierza stosować konwencję praw człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W jaki sposób, w kontekście listopadowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Polska zapewni skuteczne wykonanie zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka - pyta polskiego ministra spraw zagranicznych sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Polski rząd ma czas do 7 marca na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.

08.12.2021

Niemcy: Nowy rząd zadba o partnerstwo z Polską, ale praworządności nie odpuści

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.

08.12.2021

Opozycja i organizacje obywatelskie zawarły pakt dla przywrócenia praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

07.12.2021

Nowy pełnomocnik ds. mediów napisze gniewną recenzję, ale Netflixa nie odetnie

Administracja publiczna

Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.

04.12.2021

Rząd przygotowuje wsparcie dla rodzin wrażliwych energetycznie

Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse

Ochrona odbiorców w związku z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej - to cel przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o dodatku osłonowym, który, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, Rada Ministrów ma przyjąć w grudniu. Dzięki ustawie wsparcie ma trafić do około 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie.

03.12.2021

Jeden głos zdecydował o pracach nad projektem o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W czwartkowym głosowaniu PiS jednym głosem obroniło swój projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 204 posłów, a przeciw 205. Głosowanie miało miejsce po przeprowadzonym we wtorek pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o instytucji, która ma być "merytorycznym zapleczem dla organicznej polityki prorodzinnej".

02.12.2021

Rzecznik TSUE: Stowarzyszenia konsumenckie mogą skarżyć naruszanie danych osobowych

Wymiar sprawiedliwości RODO

Przepisy RODO należy interpretować w taki sposób, że nie stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym zezwalającym stowarzyszeniom, których celem jest ochrona interesów konsumentów, na wytaczanie przed sądami powództw przeciwko potencjalnym sprawcom naruszeń przepisów dotyczących danych osobowych - stwierdził rzecznik TSUE Jean Richard de la Tour.

02.12.2021

Covidowy paszport nieobowiązkowy, ale za fałszywkę kara

Koronawirus szczepienia

Resort zdrowia nie wie, jak dokładnie doszło do wystawienia "paszportu covidowego" Adolfowi Hitlerowi, wyjaśnia natomiast, że zrobiono to przy pomocy oficjalnego systemu generowania poświadczeń. Receptą na to ma być wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Tymczasem przez brak spójnego podejścia rządu ze ściganiem za posługiwanie się podróbką może być problem.

02.12.2021

Straż Graniczna od piątku pozwoli mediom na pracę przy granicy

Administracja publiczna

Obecność dziennikarzy na granicy z Białorusią będzie możliwa na podstawie akredytacji udzielanych przez komendantów placówek Straży Granicznej - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. A rzecznik rządu zapowiedział, że na Podlasiu od piątku utworzone zostanie centrum prasowe. Nie będą tam natomiast wpuszczani aktywiści organizacji i politycy.

01.12.2021

Pełnomocnik rządu ma zadbać o misję publiczną w mediach

Administracja publiczna

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw działalności edukacyjnej oraz monitorowania realizacji misji publicznej w mediach. Ma to dotyczyć m.in. m.in. działalności mediów "w zakresie postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej, a także integracji obywatelskiej". Funkcję tę ma pełnić Szymon Girzyński.

01.12.2021

UOKiK bierze się za nielegalne praktyki influencerów

Rynek i konsument

Informowanie o nieistniejących promocjach, ukrywanie istotnych cech produktu, niesłuszne wyolbrzymianie właściwości lub przeznaczenia reklamowanego produktu czy oferowanie rzeczy szkodliwych bądź niebezpiecznych dla zdrowia - takie działania influencerów w mediach społecznościowych nazywane są: scam. Właśnie przygląda się im Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

29.11.2021

Izrael: Polska jako "autokracja" nie kupi Pegasusa

Prokuratura Policja Nowe technologie

Polska, wraz z Węgrami i 63. innymi państwami, została wykreślona przez Izrael z listy państw, którym można sprzedawać oprogramowanie służące do inwigilacji. Zostały one uznawane za "reżimy autokratyczne". Tym samym izraelska firma nie będzie mogła oferować polskim władzom systemu szpiegującego Pegasus i związanych z nim usług.

26.11.2021

Senat poprawia ustawę o wyższych karach za łamanie przepisów drogowych

Prawo karne Policja

Senat zaproponował w piątek szereg poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Przewiduje ona m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł, a za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h minimalnej grzywny do 800 zł. Za naruszenie przepisów kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, nie będzie też szkoleń redukujących liczbę punktów karnych.

26.11.2021

Dziennikarze złożyli zażalenia na brutalne zatrzymanie przez wojsko

Administracja publiczna Policja

Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.

25.11.2021

Rząd obniża VAT na gaz i prąd oraz opodatkowanie paliw by walczyć z inflacją

VAT

Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc., a od stycznia obniży także VAT od energii elektrycznej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Poza tym wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

25.11.2021

Chaotyczna legislacja w sukurs epidemii - trzeba uprościć przepisy o maseczkach

Opieka zdrowotna Koronawirus Poprawmy prawo

Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.

25.11.2021

RPO pyta o bezpieczeństwo odręcznego podpisu biometrycznego

RODO

Zabezpieczenie danych wrażliwych obywateli w postaci stosowanego przez operatorów pocztowych odręcznego podpisu biometrycznego może nie być właściwe - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zbadanie tej sprawy.

23.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski