Amnesty: Publiczne pokazywanie jeńców wojennych niedopuszczalne

Prawo karne

Jeńcy wojenni biorący udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę muszą mieć zapewnione poszanowanie swoich praw zgodnie z III Konwencją Genewską - stwierdziła Amnesty International. Nie mogą być wystawiani na publiczny widok, a ich prywatność musi być chroniona zgodnie z Konwencją, która wymaga ochrony m.in. przed zastraszeniem, zniewagami i ciekawością publiczną.

10.03.2022

PE powołał komisję śledczą do zbadania sprawy Pegasusa

Prokuratura Policja Nowe technologie

Parlament Europejski powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak poinformowano w czwartek, zbada ona, czy było ono wykorzystywane, m.in. w Polsce do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom.

10.03.2022

TK nie wydał wyroku w sprawie ograniczenia dziedziczenia roszczenia o zachowek

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę bez podania terminu rozprawę w sprawie ograniczenia dziedziczenia prawa o zachowek. Uznania tego przepisu za niekonstytucyjny chcą dwie kobiety, którym sąd odmówił prawa do dziedziczenia tego roszczenia. Przedstawiciele Prokuratora Generalnego i Sejmu wnieśli o uznanie zaskarżonego przepisu za zgodnego z konstytucją.

09.03.2022

Niemiecka prokuratura z Hanoweru oskarża Gerharda Schroedera

Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia Gerharda Schroedera, byłego kanclerza Niemiec - pisze "Badische Neueste Nachrichten". Akta sprawy po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe - potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.

09.03.2022

Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca, formalności

Administracja publiczna

Przepisy dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, dokumenty potrzebna na granicy, podróż z dzieckiem, także nie swoim, prawo do legalnego pobytu i ułatwienia dla społeczności ukraińskiej - o takie i wiele innych spraw pytają docierający do naszego kraju Ukraińcy uciekający przed agresją Rosji na ich kraj. Odpowiedzi na najważniejsze pytania udzieliła Marta Wadas, aplikantka radcowska z kancelarii Kupilas&Krupa.

08.03.2022

Trybunał ONZ rozpatruje skargę przeciwko Rosji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął w poniedziałek 7 marca rozpatrywanie wniosku Ukrainy dotyczącego agresji Rosji przeciwko temu państwu oraz zbrodni popełnianych podczas działań wojennych. Rosja zbojkotowała pierwsze posiedzenie, a przedstawiciel Ukrainy wezwał Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w związku z oskarżeniami Rosji o ludobójstwo.

08.03.2022

Członek legionu cudzoziemskiego chroniony przez konwencję, wagnerowiec niekoniecznie

Prawo karne

Jak podaje rząd ukraiński, już 22 tysiące ochotników z 52 państw zgłosiło się, by walczyć po stronie Ukrainy z rosyjską agresją. Są to m.in. weterani z USA, Wielkiej Brytanii, Polski i Japonii. Wbrew sugestiom władz rosyjskich, są oni chronieni przez prawo międzynarodowe. Inaczej niż walczący po stronie Rosji żołnierze Grupy Wagnera.

08.03.2022

Jak pomóc dziecku z Ukrainy, które przyjechało do Polski bez rodziców

Coraz częściej zdarza się, że uchodźcom z Ukrainy towarzyszą małoletnie dzieci często bez rodziców, przybrane i zaopiekowane przez dalszych członków rodziny albo osoby obce (znajomi, sąsiedzi). Sytuacja takich dzieci po wjeździe na terytorium Polski wymaga podjęcia czynności w celu zapewnienia należytego zabezpieczenia ich dobra.

07.03.2022

Dla Ukrainy Prawo.pl w języku ukraińskim

Prawnicy

Tuż po agresji Rosji na Ukrainę uruchomiliśmy w serwisie Prawo.pl specjalne miejsce "Pomoc prawna dla Ukrainy". Trafia tu codziennie mnóstwo artykułów, które w praktyczny i przystępny sposób wyjaśniają często skomplikowane problemy prawne. Do piątku, aby je przeczytać w innym języku, trzeba było korzystać z internetowych tłumaczy. Od dziś wystarczy jedno kliknięcie, by cały serwis był po ukraińsku.

07.03.2022

Zbrodniami Rosji zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny. Ukraina skarży Rosję do Trybunału Sprawiedliwości

Prawo karne Ukraina

Na wniosek 39 krajów Międzynarodowy Trybunał Karny zajmie się zbrodniami wojennymi Rosji podczas agresji przeciwko Ukrainie. A ministrowie sprawiedliwości państw Unii Europejskiej poparli wniosek Polski o intensywne działania śledcze w celu pozyskiwania dowodów na zbrodnie wojenne, które popełniają Rosjanie na terytorium Ukrainy w związku z inwazją.

05.03.2022

Nawet zgoda ONZ na strefę zakazu lotów, to ryzyko dla NATO

Prezydent Ukrainy apeluje do NATO o wprowadzenie i egzekwowanie strefy zakazu lotów nad całym terenem Ukrainy. Mocnego argumentu dostarcza Ukrainie zagrożenie katastrofą, jakie stwarzają walki w pobliżu elektrowni jądrowej w Zaporożu. Jednak nawet, gdyby NATO działało z upoważnienia ONZ, mogłoby dojść do zaangażowania sojuszu w konflikt zbrojny z Federacją Rosyjską.

04.03.2022

Mieszkania i dary dla Ukraińców - gdzie zgłaszać pomoc

Ukraina

Udostępnię dwa mieszkania na pół roku dla rodzin z dziećmi uciekających z Ukrainy. Nie wiem, jak to zorganizować, proszę o pomoc w tej kwestii pytał w sobotę Krzysztof Stanowski, dziennikarz, właściciel grupy Weszło. Takie pytania, ale także o to, kto udziela pomocy, zadaje tysiące Polaków. Od niedzieli działa już rządowa strona: pomagamukrainie.gov.pl, trzeba też szukać fundacji, odwiedzać strony lokalnych samorządów, bo pomaga cała Polska.

04.03.2022

Można będzie strzelać do zwierząt inwazyjnych

Środowisko

Przygotowywane przez resort klimatu i środowiska rozporządzenie wykreśli jelenia sika, jenota, szopa pracza i piżmaka z listy gatunków zwierząt łownych, uchylone zostaną też okresy ochronne na te zwierzęta, które zostały zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych. Projekt przewiduje ponadto zniesienie okresu ochronnego na norkę amerykańską.

04.03.2022

Rada Przedsiębiorczości ostrzega przed zmianami w przepisach o kredycie konsumenckim

Rynek i konsument Finanse

Zaproponowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim jest szkodliwy zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego. Ograniczy on bowiem finansowanie kredytów konsumenckich przez banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe - przewiduje Rada Przedsiębiorczości. Zdaniem Rady osłabi on też pozycję konsumenta na tym rynku.

04.03.2022

Wojenna chwała w innym kraju tylko za zgodą i nie dla przestępcy lub dłużnika

Prawo karne Administracja publiczna

Ukraińskie władze poinformowały, że do walki z agresją Rosji zgłosiło się już 16 tysięcy ochotników z innych państw. W przypadku Polaków nie jest to takie proste - służba w obcej armii wymaga uzyskania zgody resortu spraw wewnętrznych, w przeciwnym przypadku jest przestępstwem. Za brak takiej zgody grozi kara od 3 miesięcy do lat 5, a typem kwalifikowanym jest służba najemnicza.

04.03.2022

UE: Jest zgoda na tymczasową ochronę dla uchodźców

Administracja publiczna Prawo europejskie

Unia Europejska zapewni tymczasową ochronę osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy - zdecydowali w czwartek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Europejskiej. UE jest zjednoczona, aby ratować życie!” – napisała na Twitterze unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

03.03.2022

Nowa dyrektywa UE ma zapewnić tymczasową ochronę osób uciekających przed wojną w Ukrainie

Ukraina

Komisja Europejska proponuje tymczasową ochronę dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz publikuje założenia dotyczące kontroli granicznych. Zgodnie z opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej dokumentem, nowe zalecenia zostały podzielone na dwa obszary. Jeden ma dotyczyć tymczasowej ochrony uchodźców, a drugi to uproszczenie kontroli granicznych na granicach UE z Ukrainą.

03.03.2022

Gruzja też chce należeć do Unii Europejskiej

Ukraina

Wzywamy struktury Unii Europejskiej do rozpatrzenia naszego wniosku w trybie awaryjnym i podjęcia decyzji o przyznaniu Gruzji statusu kandydata do UE - powiedział dziś Irakli Kobachidze, szef partii rządzącej, Gruzińskie Marzenie. Taką informację przekazał na Twitterze Łukasz Bok i podał Reuters.

02.03.2022

KE opracowała zasady do mechanizmu "fundusze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Jeżeli państwo członkowskie naruszy co najmniej jedną z zasad państwa prawnego, o których mowa w rozporządzeniu dotyczącym warunkowości - zasadę legalności, zasadę pewności prawa, zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych, zasadę skutecznej ochrony sądowej, zasadę podziału władzy oraz niedyskryminację i równość wobec prawa - Komisja Europejska uruchomi ten mechanizm.

02.03.2022