Zasady chowania zwłok po Covidzie-19

Koronawirus

W przypadku ciał osób zmarłych w wyniku choroby wirusowej Covid-19 należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok. W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie obwieszczenie w sprawie ujednoliconej wersji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.

24.10.2021

Restaurator nie będzie musiał określać kaloryczności kotleta z frytkami

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Przez pandemię, co drugi Polak przybrał na wadze, średnio ponad 5 kilogramów. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak nakładać na branże restauracyjno-cateringową kolejnego obowiązku - informowania o kaloryczności potraw. Ministerstwo ma wątpliwości czy taki obowiązek rzeczywiście przyczyniłby się do zwalczania otyłości, a nie chce obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

23.10.2021

Eksmisje wciąż zakazane, ale właściciel sam nie może wykurzać niepłacącego lokatora

Prawo cywilne Budownictwo

Obowiązujące już drugi rok przepisy covidowe zawiesiły wykonywanie eksmisji, co uchroniło wiele osób przed wyrzuceniem na bruk, ale stało się też gratką dla najemców, którzy w ogóle nie zamierzają płacić. Bezradni właściciele radzą sobie jak umieją, próbując np. dokwaterowywać takim delikwentom uciążliwych współlokatorów. To jednak działanie na granicy prawa, albo wręcz bezprawne.

23.10.2021

RPO: Płot na granicy powstanie w oparciu o niekonstytucyjną ustawę

Administracja publiczna Budownictwo

Przy budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie będą stosowane ustawy chroniące takie wartości konstytucyjne, jak prawo do bezpiecznych warunków pracy, do ochrony życia i zdrowia, ochrony środowiska i prawo do informacji o nim - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przynaje, że można je ograniczyć w ramach stanu nadzwyczajnego, ale ustawa ma działać dłużej niż obecny stan wyjątkowy.

21.10.2021

Ekogroszek będzie sprzedawany, ale pod inną nazwą

Środowisko Rynek i konsument

Po serii publikacji medialnych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało, że węgiel o nazwie „ekogroszek” będzie dostępny na rynku, ale pod inną nazwą, gdyż obecna nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko. Taką zmianę ma wprowadzić rozporządzenie, którego projekt jest obecnie konsultowany.

21.10.2021

Parlament Europejski pozwie KE za niezastosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.

20.10.2021

UOKiK sprawdza zasady uruchamiania płatnych serwisów w T-Mobile

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku z płatnymi serwisami aktywowanymi z wykorzystaniem usługi direct billing. Wielu konsumentów skarży się na przypadkowe uruchomienie takich płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Trwa już podobne postępowanie wobec Orange.

20.10.2021

Kaczyński: Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będziemy płacić kary za Turów

Środowisko Finanse publiczne

Decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE nakładającą karę po 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów.

20.10.2021

Debata: Jak zareaguje Komisja na wyrok TK i łamanie prawa w Polsce

Prawo unijne

Rząd polski podważył jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, jaką jest praworządność, więc będzie ostro reagować - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności - wyjaśnia zastępca kierownika Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce radca Rafał Szyndlauer.

18.10.2021

Paszporty covidowe także dla Polaków zaszczepionych poza krajem

Koronawirus szczepienia

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej działa tzw. unijny certyfikat Covid. Zaświadczenie obowiązujące we wszystkich krajach UE potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory jednak Polacy zaszczepieni za granicą nie mogli wygenerować paszportu. To się zmieni od wtorku 19 października.

18.10.2021

RPO: Rząd poszerzył ograniczenia stanu wyjątkowego

Administracja publiczna

Rząd wykroczył poza ograniczenia praw jednostki zakreślone w rozporządzeniu Prezydenta RP o stanie wyjątkowym, które dotyczą zakazu przebywania w ustalonym czasie i w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach. Zamiast uszczegółowić te ograniczenia, rząd je poszerzył - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że w efekcie doszło do naruszenia konstytucyjnych zasad wydawania rozporządzeń.

18.10.2021

Rząd zapowiada dodatek energetyczny dla najuboższych

Pomoc społeczna

Rząd planuje w 2022 r. przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł. Nowym dodatkiem energetycznym mają być objęte gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne, których miesięczne dochody nie przekraczają 1 tys. 563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1 tys. 115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

15.10.2021

Więcej wniosków cudzoziemców o zgodę na nabycie nieruchomości

Prawo cywilne Administracja publiczna

W 2020 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 44,70 ha. Zezwolenia te dotyczyły najczęściej województw: mazowieckiego (15,55 ha), podlaskiego (6,34 ha) i małopolskiego (4,11 ha). Liczba wnisków o nabycie nieruchomości lub akcji wzrosła w ubiegłym roku o 10 proc. w stosunku do poprzedniego.

15.10.2021

Komisja Europejska przygotowuje się do reakcji na wyrok polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że po wstępnej ocenie orzeczenia widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.

13.10.2021

Bezpieczeństwo energetyczne najważniejsze - rząd będzie płacił kary za Turów

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę, że Polska będzie realizowała swoją politykę bezpieczeństwa energetycznego, nawet jeżeli konsekwencją miałoby być poniesienie kosztów "w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania". Jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - odpowiedział na pytanie o negocjacje z Czechami dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów.

13.10.2021

UOKiK zarzuca Vinted niedostateczne informowanie klientów

Rynek i konsument RODO Ochrona konkurencji

Brak ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji, to główny zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółce Vinted prowadzącej serwis, który umożliwia sprzedaż ubrań on-line. Chodzi m.in. o brak informacji o blokowaniu pieniędzy w razie nieprzekazania wymaganych danych.

13.10.2021

NIK: Nietrzeźwi kierowcy wciąż zabijają, działania organów nieskuteczne

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Nadmierna prędkość i alkohol to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, a Polska przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze. Administracja nie radzi sobie z eliminowaniem nietrzeźwych i odurzonych kierowców z dróg. Kolejne zmiany przepisów nie przynoszą odpowiednich efektów.

12.10.2021

Już 4 miliony profili zaufanych w tym roku założyli Polacy

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

Od początku tego roku założono Polsce cztery miliony profili zaufanych - poinformował w poniedziałek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rekordowy pod tym względem był kwiecień, kiedy to uaktywniono 621 911 profili, czyli najwięcej w całej 10-letniej historii stosowania tego mechanizmu.

11.10.2021

Francja i Niemcy wspierają KE w sporze o praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przynależność do Unii Europejskiej obliguje prawnie i moralnie do przestrzegania wspólnych wartości i zasad. Szacunek dla tych zasad i wartości oraz ich przestrzeganie dotyczy każdego państwa członkowskiego, jest bezwarunkowe i oczywiście ma również zastosowanie do Polski, która zajmuje ważne miejsce w Unii Europejskiej - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec.

09.10.2021

Polski rząd wetuje unijny dokument o prawach dzieci

Reprezentujący Polskę w czwartek na posiedzeniu Rady UE w Luksemburgu wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (na zdjęciu) zablokował unijne „Konkluzje dotyczące strategii Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka”. Jako uzasadnienie podano obawy przed wprowadzeniem do polskiego prawa małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

07.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski