TK później zajmie się uchwałą Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie 25 lutego tylko 3 marca br Trybunał Konstytucyjny rozpoznana wniosek marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego między Sejmem, prezydentem a Sądem Najwyższym, w związku z uchwałą SN z 23 stycznia dotyczącą statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.  

07.02.2020

Sędziowie zastępują Juszczyszyna, ale nie uznają jego zawieszenia 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sędzia Paweł Juszczyszyn nie rozpatrywał spraw wyznaczonych na czwartek w olsztyńskim Sądzie Rejonowym. Zastąpili go inni, wylosowani sędziowie, którzy jednak zaznaczali, że zgodnie z uchwałą SN Izba Dyscyplinarna nie była uprawniona do zawieszenia Juszczyszyna.

06.02.2020

Sędzia Gąciarek: KRS powinna ocenić bezstronność rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W obecnym stanie prawnym nie ma organu właściwego do rozpoznania wniosków o wyłączenie z udziału w sprawie rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych lub jego zastępców - mówi sędzia Piotr Gąciarek. - Ale byłoby absurdem przyjmować, że rzecznik dyscyplinarny mianowany przez ministra sprawiedliwości jest bezstronny z samej definicji - dodaje.

06.02.2020

Komitet Helsiński: Represje wobec sędziów ograniczą prawa człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma praw człowieka bez niezależnych, niezawisłych sądów. Ustawa dyscyplinująca sędziów ma na celu ograniczenie niezależności sądów, a przecież art. 173 Konstytucji mówi, że sądy „są władzą odrębną i niezależną od innych władz – stwierdził w ogłoszonym w środę stanowisku Komitet Helsiński w Polsce.

05.02.2020

Jest uzasadnienie uchwały trzech izb SN w sprawie statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na stronie internetowej Sądu Najwyższego zamieszczone zostało w środę uzasadnienie uchwały połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 23 stycznia 2020 r., które stwierdziły, że można podważać prawo sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa do orzekania.

05.02.2020

Prof. Strzembosz: Nowa ustawa to policzek wymierzony TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw sądowych i ta ustawa jest prowokacją. Jest właściwie daniem w twarz Trybunałowi w Luksemburgu - powiedział w środę były I prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. I przypomniał, że TSUE wypowiedział się jednoznacznie, jaki organ może być organem sądowym.

05.02.2020

Biegły w sprawie cywilnej poczeka na wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Bolączką obecnego systemu wynagradzania biegłych jest jego nieatrakcyjność w sprawach cywilnych. W konsekwencji najlepszym ekspertom w poszczególnych dyscyplinach nie kalkuluje się opiniowanie w sprawach sądowych. To powoduje, że jakość wydawanych opinii nie jest taka, jakiej oczekiwałyby wymiar sprawiedliwości i strony - pisze Kinga Malcher

05.02.2020

Senat publicznie przedstawi swój projekt ustawy o KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 3 marca zaplanowane zostało wysłuchanie publiczne w sprawie senackiego projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wysłuchanie będzie częścią pierwszego czytania projektu, które rozpocznie się 25 lutego. Zdecydowały o tym we wtorek połączone senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

04.02.2020

Ustawa mająca dyscyplinować sędziów już podpisana 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadzi ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS, a także zmieni zasady wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. Komisja Europejska poinformowała, że analizuje nową ustawę.

04.02.2020

SN: Sędziowie Izby Karnej zastępują kolegów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład złożony z sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozpatrzył trzy zaplanowane na wtorek sprawy, które miała rozpoznać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. O przeniesienie rozpatrywania tych spraw poprosiła prezes nowo utworzonej Izby Joanna Lemańska. Od wydanej 23 stycznia br. uchwały SN izba ta nie orzeka.

04.02.2020

Uniwersytet Wrocławski wygrywa w TSUE

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Wrocławski wygrał apelację przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spór dotyczył tego, czy wykładowca uczelni może ją reprezentować przed sądem UE. W ogłoszonym we wtorek wyroku wielka izba TSUE zwróciła sprawę do ponownego rozpatrzenia.

04.02.2020

Sędzia Juszczyszyn zawieszony z obniżonym wynagrodzeniem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, który zażądał udostępnienia przez Kancelarię Sejmu list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa został ponownie zawieszony w czynnościach służbowych. Ponadto Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego obniżyła mu wynagrodzenie o 40 procent. Prezes sądu odsunął już sędziego od orzekania.

04.02.2020

Sędziowska oligarchia wybrała KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Listy poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa są nadal tajne, ale Centrum Informacyjne Sejmu uchyliło nieco rąbka tajemnicy, co tylko wzmocniło podejrzenia, że z tymi listami jest coś nie tak. Sędziów kandydujacych do organu mającego stać na straży sędziowskiej niezawisłości poparła nie tylko bardzo mała grupa osób uprawnionych, a do tego niektórzy udzielali tego poparcia na masową skalę.

04.02.2020

364 sędziów wskazało kandydatów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Piętnastu sędziom wybranym do Krajowej Rady Sądownictwa poparcia udzieliło w sumie 364 kolegów, w tym 275 sędziów udzieliło poparcia tylko jednemu kandydatowi, a 89 sędziów więcej niż jednemu. Trzech rekordzistów poparło aż po 9 kandydatów. A wybór Macieja Nawackiego jest ważny, bo według CIS sędziowie nie mogli cofnąć poparcia dla niego.

04.02.2020

Sędziowie zagubieni po uchwale SN, sądy nie wiedzą co robić z "nowymi"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie i pełnomocnicy czekają na pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, bo jak mówią z samej sentencji nie wynika jak traktować "nowych" sędziów, orzekających w sądach rejonowych i okręgowych. Przyznają też, że są nią zawiedzeni, bo - jak mówią - w sprawach ustrojowych nie ma miejsca na niedopowiedzenia.

04.02.2020

Prezydent Francji zaniepokojony zmianami w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron. Dodał, że popiera działania KE w tym zakresie.

03.02.2020

KRS rozstrzygnie, czy rzecznik Schab jest bezstronny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN przekazała Krajowej Radzie Sądownictwa zbadanie wniosku, czy rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab jest osobą bezstronną w procesie, w którym pokrzywdzonymi są jego zastępcy. Obrona twierdzi, że taki wniosek powinien być rozpatrzony przez zastępcę rzecznika w Sądzie Apelacyjnym.

03.02.2020

MS: Nie trzeba lepszego dostępu do adwokata 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie planuje się żadnych zmian w prawie, które gwarantowałyby kontakt z prawnikiem natychmiast po zatrzymaniu, w tym przed pierwszym przesłuchaniem przez policję lub inny organ ścigania lub organ sądowy - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodało, że polskie prawo jest w tym zakresie w pełni zgodne z unijną dyrektywą.

03.02.2020

Zmiany w procedurze karnej mają usprawnić procesy, ale ograniczają prawo do obrony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca od października reforma procedury karnej ma służyć usprawnieniu procesów, ale wśród tych ponad 100 zmian w Kodeksie postępowania karnego jest wiele kontrowersyjnych przepisów, które z pewnością prawa nie ulepszają - twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak, współautor praktycznego komentarza do tej nowelizacji.

03.02.2020

Radcowie wolą umowę o pracę, niż własną kancelarię

Prawnicy

Praca w kancelarii - ale na zasadzie pracownika, a nie właściciela czy współwłaściciela, a także w prywatnym przedsiębiorstwie czy organie administracji publicznej. Preferowanie umów o pracę i zarobki od 5,5 do 15 tys. złotych - to obraz ścieżki kariery radcy prawnego wyłaniający się z niedawnego badania przeprowadzonego przez warszawską izbę.

01.02.2020