Opinię taką prezydent Francji wygłosił w Warszawie, gdzie od poniedziałku przebywa z oficjalną dwudniową wizytą. Macron spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a potem z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu. We wtorek ma wygłosić wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 

- W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości - mówił Macron. I dodał, Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie. - Myślę, że jest to duża siła i, myślę, wszyscy musimy i możemy z niej skorzystać - mówił.

Czytaj także: Senat chce pracować nad reformą sądownictwa, Iustitia określa warunki brzegowe>>

Sprawa europejska, nie dwustronna

Prezydent stwierdził, że Francja nigdy nie ukrywała swojego stanowiska, co do tego tematu. - Wiele było oświadczeń publicznych z mojej strony, zawsze wyrażałem się w sposób bardzo jasny, wspierając procedury europejskie. Mówiłem też o tym zarówno w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą jak i premierem Morawieckim - powiedział Macron odpowiadając na pytanie na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Zaznaczył, że kwestia praworządności "jest tematem europejskim, a nie dwustronnym". - Jest to temat europejski, ponieważ dotyczy nas wszystkich. To nie jest tak, że mamy jedno państwo, które ocenia, co robi drugie państwo, czy też udziela lekcji. Chciałbym podkreślić, że Francja nie chce udzielać żadnych lekcji, ale dla nas ważne jest wzmocnienie poszanowanie naszych wartości i zasad - podkreślił prezydent Francji.

Emmanuel Macron przyznał, że Francja i Polska ma co do tej kwestii rozbieżność. - Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej. Popiera również prace, które Komisja musi wykonać w tym zakresie - zaznaczył.