Izba Dyscyplinarna po pięciu latach znika, w SN czas na porządki

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała ponad tysiąc orzeczeń. Jej roczne wydatki to 18,2 mln zł. Plus wynoszące 1 mld 200 tys. zł kary naliczane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE i Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionowały legalność tego organu, a polskie władze, pod groźbą wstrzymania unijnych funduszy zdecydowały o likwidacji Izby. Jej członkowie szukają sobie teraz miejsca w innych izbach SN.

14.07.2022

KE: W Polsce trzeba oddzielić prokuratora generalnego od ministra

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu - takie zalecenie Komisji Europejskiej znalazło się w opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Według ministra i prokuratora generalnego to nieuprawnione i czysto polityczne żądanie.

13.07.2022

Rzecznicy dyscyplinarni teraz kierują stołecznym sądem apelacyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku dni krajowy rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a jego zastępca na stanowisku rzecznika wiceprezesem tego sądu. Drugi z zastępców rzecznika, Michał Lasota, został niedawno prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wszyscy trzej w ostatnich latach bardzo szybko awansowali w strukturze wymiaru sprawiedliwości.

13.07.2022

Referendarz sędzią? Po spłaszczeniu struktury sądów długa droga

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie osoba, która ukończyła aplikację ogólną i pracowała jako asesor, referendarz lub asystent sędziego, ma prawo do powołania na sędziego sądu rejonowego przez 7 lat od wejścia w życie ustawy z maja 2017 r. Już to zdaniem referendarzy uderza w konstytucyjną zasadę równości. Projekt spłaszczający strukturę sądów terminu tego nie wydłuża, a na referendarza i asystenta po egzaminie czeka asesura.

13.07.2022

W adwokaturze przyspieszenie z "reklamą", propozycje możliwe już we wrześniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Radcy prawni swoje zmiany dotyczące informowania o wykonywanym zawodzie przyjęli 8 lipca, teraz czas na Adwokaturę. Jak dowiedziało się Prawo.pl, na ukończeniu są badania ilościowo-jakościowe w zakresie reklamy, a ich wyniki mają być podstawową opracowania konkretnych rozwiązań. Te adwokaci planują przygotować już na wrzesień i liczą, że uda się je wprowadzić jeszcze w tym roku.

13.07.2022

Radcy po "pierwszym" kroku w sprawie firm odszkodowawczych, adwokaci szykują się na wrzesień

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorządy radcowski i adwokacki chcą ograniczyć współpracę radców i adwokatów z podmiotami, które - jak wskazują - są nieuprawnione do świadczenie pomocy prawnej, czyli np. formami odszkodowawczymi. Problem w tym, że dla wielu młodych prawników są one szansą na "zaczepienie" się na trudnym rynku. Zmiany w radcowskich zasadach etyki wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r., adwokaci chcą je zapoczątkować już we wrześniu.

12.07.2022

Kary mają zastraszać - państwo ostro rozprawi się z przestępcami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Już za trzy miesiące będziemy mieli prawo karne represyjne, a nie gwarancyjne. Wprowadzone 7 lipca zmiany w kodeksie karnym nie mają uzasadnienia, bo przestępczość , a zwłaszcza najcięższa - zabójstwa i pobicia - utrzymują się na stałym poziomie. Racjonalna polityka karna powinna opierać się na analizach stanu zagrożenia. A co więcej - nowe kary mogą być sprzeczne z Konstytucją RP.

12.07.2022

Organy samorządu radcowskiego "odchudzone", w tle dyskusja o reprezentacji izb

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiana uchwały samorządu radcowskiego dotyczącej ordynacji wyborczej wzbudziła sporą dyskusję. Ostatecznie została przyjęta przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, ale część delegatów podnosiła, że zmniejszenie liczby członków m.in. w Wyższej Komisji Rewizyjnej dobrym rozwiązaniem nie jest, bo izby, skoro tworzą budżet, powinny mieć wpływ na wydatki.

11.07.2022

Edukacja prawna społeczeństwa - sędziowie objaśniają prawo

Wymiar sprawiedliwości

"Rządy Prawa. Wspólna Sprawa" to inicjatywa sędziów z "Iustitii", której celem jest wyjaśnienie obywatelom podstawowych regulacji prawnych. Służyć mają temu spotkania z sędziami oraz podcasty odnoszące się do różnorodnych tematów - od praw obywatelskich, prawa karnego, poprzez chwilówki czy kredyty frankowe. Skutkiem jest też przybliżanie samych sędziów społeczeństwu.

09.07.2022

Ambasadorzy RP: "Putinizacja" polskiego prawa prowadzi do wystąpienia z Unii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Pojawiają się ostatnio kolejne informacje o niewykonywaniu przez Polskę orzeczeń sądów międzynarodowych. Tym razem dotyczące wypłaty zadośćuczynienia zasądzonego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jest to ciąg dalszy putinizacji polskiego prawa, co może prowadzić do wystąpienia z Rady Europy i z Unii Europejskiej - uważają uczestnicy Konferencji Ambasadorów RP.

08.07.2022

Radcy prawni ze zmienionym Kodeksem Etyki - po długiej debacie przyjęta uchwała

Prawnicy

230 delegatów opowiedziało się "za", ośmiu było przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu - uchwała o zmianie radcowskich zasad etyki została przyjęta. Najważniejsze zmiany to m.in. wskazanie, że radca prawny decydując się na współpracę np. z kancelariami odszkodowawczymi musi brać pod uwagę, czy to np. nie ogranicza jego niezależność i dbać o interes klienta. Uregulowano kwestie informowania o wykonywaniu zawodu.

08.07.2022

Wątpliwa służebność w Trybunale warta miliardy złotych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W ujawnionej ostatnio korespondencji, o ile jest prawdziwa, Michał Dworczyk informował premiera o trzech sprawach w Trybunale Konstytucyjnym. Wciąż aktualna i ważna jest jedna - dotycząca służebności przesyłu. Jest warta miliardy złotych, o ile TK przyznałby rację grudziądzkiemu sądowi. Tyle, że TK liczy, że problem rozwiąże ustawodawca i wysłał postanowienie sygnalizacyjne dla Sejmu i Senatu.

08.07.2022

Zjazd radców prawnych: Niezależny samorząd gwarantem ochrony demokratycznego państwa prawnego

Prawnicy

Silny i niezależny samorząd radców prawnych pozostaje istotną gwarancją ochrony demokratycznego państwa prawnego, prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz ochrony praw i wolności obywatelskich. Wykonywanie zawodu radcy prawnego jako zawodu zaufania publicznego wymaga istnienia niezależnego samorządu - brzmi stanowisko przyjęte przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.

07.07.2022

Skazany miga się od więzienia - policja zatrzyma, albo będzie list gończy

Wymiar sprawiedliwości

Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, zgodnie z którym przyszły osadzony zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego. Jeśli nie będzie wiadomo gdzie jest - sąd zastosuje list gończy, a zaledwie 14 dni wystarczy do tego by uznał, że doszło do bezprawnego utrudniania wykonania kary.

07.07.2022

"Szczuplejsze" organy KRRP, e-zgłaszanie kandydatów - radcy zajmą się swoją ordynacją wyborczą

Wymiar sprawiedliwości

Organy samorządu radcowskiego miałyby być mniej liczne, m.in. ze względu na ekonomię - do Krajowej Rady Radców Prawnych miałoby być wybieranych 40 a nie 49 członków, do Wyższej Komisji Rewizyjnej - 9 nie 19 członków i 28 zamiast 38 członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. KRRP proponuje też możliwość zgłaszania kandydatów do wyborów nie tylko pisemnie ale i elektronicznie.

07.07.2022

Rząd nie wypłaci sędziom zadośćuczynień nakazanych przez ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd nie zamierza wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce i nie wypłaci zadośćuczynienia zasądzonego skarżącym. To pierwsza tak jednoznaczna odmowa wykonania przez Polskę orzeczenia strasburskiego Trybunału. Jako podstawę podano wyrok TK, który stwierdził, że przepis Konwencji, na który powołuje się ETPC, jest niezgodny z polską konstytucją.

07.07.2022

Gdy notariusz nie może, starosta pomoże - testament allograficzny rzadki, ale praktyczny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy przewidują istnienie dwóch rodzajów testamentów: zwykłych i szczególnych. Do tej pierwszej grupy zaliczamy testament własnoręczny, notarialny i allograficzny. Ten ostatni jest rzadko spotykany, co wynika m.in. z braku wiedzy. W myśl przepisów spadkodawca może oświadczyć swoją wolę w obecności dwóch świadków, wobec m.in. wójta, starosty, prezydenta miasta czy burmistrza.

07.07.2022

Obchody 40-lecia radców w cieniu kryzysu praworządności i "choroby" K6/22

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niezależny samorząd to niezależni prawnicy, którzy gwarantują swoim klientom bezpieczeństwo i prawo do sądu - to jedno z twierdzeń, które najczęściej wybrzmiewało podczas uroczystej gali z okazji 40-lecia uchwalenia Ustawy o radcach prawnych, wraz z nawiązaniem do wniosku skierowanego do TK, a dotyczącego konstytucyjności przepisów o samorządach radców i adwokatów.

07.07.2022

Eksperci pomogą sędziom od własności intelektualnej - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sądy własności intelektualnej działają od dwóch lat i jak podkreślają prawnicy, są jedną z reform, która na co dzień się sprawdza. Problemem jest jednak dostęp do biegłych. Ministerstwo rozważa więc zmiany - choćby w formie eksperta wspierającego w orzekaniu. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy i w jakim zakresie miałby on wpływać na decyzje, a przede wszystkim niezawisłość sędziego.

07.07.2022

Radcy prawni obchodzą swoje 40-lecie

Prawnicy

Budowanie silnego samorządu to nie sprint a sztafeta i my tę sztafetę prowadzimy od lat, z naprawdę dobrym rezultatem - mówił Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podczas obchodów 40-lecia samorządu radcowskiego. W ten sposób rozpoczął się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, podczas którego dyskutowane będą propozycje zmian w radcowskim Kodeksie Etyki, regulaminie wykonywania zawodu i zasady przeprowadzania wyborów do organów samorządu.

06.07.2022